Hírek

2007.01.16. 17:24

Schmidt, Kósa: kinek az érdeke?

Teljesen összezárt a Fidesz a párt belső konfliktusa ügyében. Schmidt Mária közben visszautasította a személyét ért támadásokat és azt állította: nem készült pártalapításra.

Europress-összeállítás

[caption id="" align="alignleft" width="280"] Ki megy ma? Fotó: Kerék Ágnes
[/caption]Valótlan megállapításokat tartalmazó és kérdéseket felvető írásnak nevezte Schmidt Mária a Magyar Nemzet című napilap hétfői cikkét. Az újság szerzője szerint az Orbán Viktort eltávolítani óhajtó jobboldali elégedetlen csoportok egyikének vezetőjeként új jobboldali párt alapítására készül a Terror Háza főigazgatója.

„Felmerül a  kérdés, kinek az érdeke az ellenzék legnagyobb pártjának légből kapott hírekkel, belső ellenségkép kreálásával történő megosztása, a jobboldal egységének megbontása akkor, amikor a kormány katasztrofális teljesítménye az ország működőképességét veszélyezteti, amikor a parlamenti többséget birtokló koalíció reformdiktatórikus ámokfutása az ellenzék egységes föllépését  követelné” – írta közleményében Schmidt Mária.

Közben egyre több ellenőrízhetetlen hír lát napvilágot az esetleges új jobboldali párt létrehozása körül. Tegnapi lapinformációk szerint a pártot már nem Áder János egykori Fidesz alelnök, hanem Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója vezetné. Ezen kívül az Index azt állítja: a Fidesszel szövetséges KDNP-s forrásaik úgy számolnak: Orbán Viktor a közeljövőben pártot vált s átül a kereszténydemokraták soraiba. Ezt a verziót enyhén szólva is „nevetségesnek” tartották az általunk megkérdezett KDNP-s politikusok.

Ugyanakkor Schmidt kezdeményezése nem tűnik alaptalannak. Immár kétség sem férhet ahhoz, hogy informális úton többféle puhatolózás volt arról, hogy kit lehetne bevonni egy esetleges új politikai szervezetbe. Névvel ugyan egyetlen fideszes forrásunk sem vállalta a nyilatkozatot a „kényes témában”, de több egybehangzó állítás szerint arra lehet következtetni: a Fidesz felső vezető lehetségesnek tartják azt, hogy Schmidt Mária létrehoz egy jobboldali pártot.

A Magyar Nemzetben megjelent cikk időzítésével azt akarják elérni, hogy porrá zúzzák az igencsak kezdetleges kezdeményezést. A belső konfliktussal kapcsolatban érzékelhető, hogy teljesen összezárt a párt, az ügyben szinte lehetetlen egyéb információkhoz jutni. További kérdés, hogy vajon a Terror Háza Múzeum főigazgatója miért fordult szembe azzal az Orbán Viktorral akit korábban a modernkori magyar történelem egyik legjelentősebb politikusának nevezett.

Kedd este Kósa Lajos Fidesz alelnök közleménye tovább bonyolította az igencsak a zavaros helyzetet. Szerinte Gyurcsány Ferenc érdekében állt a jobboldal vezető napilapjában közölt írás megjelenése. „Nyilvánvaló, hogy Magyarország jelenlegi gazdasági helyzetében a kormány és a baloldal elemi érdeke, hogy a médiumok a politikai alternatívát jelentő jobboldal széthúzásáról, rivalizálásáról és veszekedéséről cikkezzenek és szóljanak” – áll a közleményben.

Egyébként a Magyar Nemzet nem először vállalta be a Fidesz ellenségeinek kikiáltott emberek szervezkedéseinek „felfedését.” Korábban Pokorni Zoltán Fidesz-alelnököt érte hasonló támadás május végén, az elvesztett országgyűlési választások után, Pokorni Zoltán birodalmat épít címmel. Égei Antal ismeretlen egyetemista arról írt, hogy a Fidesz alelnöke számára „láthatóan most jött el az idő ahhoz, hogy Orbán Viktorral szemben a párton belüli lehetséges legerősebb pozíciót kiharcolja magának, célja pedig végső soron a szövetségen belüli teljes hatalomátvétel lehet”.

Milliós adományok a Fidesznek

Rendben találta a Fidesz 2004-es és 2005-ös gazdálkodását az Állami Számvevőszék jelentése, a dokumentumból kiderül, hogy 2004-ben még csak hatvan, egy évvel később már több mint százmilliós tagdíjbevétele volt a pártnak. 2005-ben magánszemélyként Gógl Árpád 667 ezer, Navracsics Tibor 800 ezer, Lengyel Zoltán 990 ezer, míg Rogán Antal és Bába Iván egy-egymillió forintot juttatott a pártnak, míg Kubatov Gábor 800 ezer forintot szánt pártjának. A Fidesz propaganda tevékenységéből is szerzett bevételeket, 2004-ben 137 millió forintot, egy évvel később pedig 39 millió forintot.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!