2007.01.04. 17:42
Postaváltás a kistelepüléseken
Több száz kistelepülésen vállalkozókra bízza az üzemeltetést a Magyar Posta 2009-től. A nagy állami vállalatnál leépítések is várhatók.
[caption id="" align="alignleft" width="260"] A posta nemcsak a kistelepüléseken, hanem a városokban is megszorításokra készül – fotó: Kallus György
[/caption]Ezer postahelyen vállalkozókra bízná az üzemeltetést 2009-től a Magyar Posta – erősítette meg lapunknak a Népszabadság értesülését Tomecskó Tamás. A szóvivő hozzátette: az átalakításoknak a postai piac 2009-es liberalizációjára való felkészülés egyik része. Indoklása szerint mindez a magyar szolgáltató versenyképességét erősíti, ellenkező esetben a cég alulmaradhat a nagy külföldi postákkal és a ma még védett – bizonyos méretű küldeményeket csak a posta kézbesíthet – piacainak egy-egy szeletére lecsapó vállalkozásokkal szemben.
2009-től a küldemények felvételét, valamint az állandó postahelyek feladatainak ellátását vállalkozókra bíznák. Fontos azonban, hogy a szolgáltatás minőségéért a későbbiekben is a Magyar Posta vállalja a felelősséget – tette hozzá Tomecskó. Ezzel kapcsolatban kitért arra is, hogy vállalkozók bevonására a posta az utóbbi években tett már kísérletet, ezek pedig kitűnően működnek. Egyes információk szerint a postamesterséget valószínűleg más vállalkozás mellett lehetne vinni, így a helyi kézbesítő nem dolgozhat majd vállalkozóként a postának, ám a vendéglőben, közértben működhet a hivatal.
A piacnyitásra való felkészülés jegyében az eddig 950 kistelepülésen beindított – a vállalat tapasztalatai szerint jól működő – mobilposta-szolgáltatás fejlesztését az idén is folytatják. A szóvivő szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy mely településeket érintik a változások. Arról sincs döntés, hogy milyen arányú leépítésekkel jár majd az átalakítás. Az biztos, hogy lesznek elbocsátások, ugyanakkor ennek mértékéről konzultálni fogunk a szakszervezetekkel is – tette hozzá.
A Népszabadság úgy tudja: a posta nemcsak a kistelepüléseken, hanem a városokban is megszorításokra készül. A cég az idén – a postatörvény adta lehetőségek betartása mellett – több tucat városi postahivatalát bezárná. Egy részüket azért, mert a közelben új, korszerűbb posta kezdte meg működését. Így a bezárási hullám az első körben a postának is otthont adó bevásárlóközpontok szomszédságában működő kispostákat érheti el. Emellett a közelmúltban települések összevonásával létrejött városokban is számítani lehet egy-egy posta bezárására. Két összeolvadó falu önálló postahivatalai közül például előreláthatólag csak egyet tartanak majd meg. A hálózatkarcsúsítástól az állami cég még pontosan meg nem határozott, de évente mindenképpen több milliárd forint megtakarítást remél. Az ezer, magánzókra váró kispostára mindenesetre a jelenlegi 13 milliárd forint helyett 6-8 milliárddal kevesebbet költenének. Az évente alig 2,6 milliárd forint bevételt hozó hivatalok vállalaton kívülre kerülésével a posta 2008-tól dolgozói létszámát is több ezer fővel csökkentheti.
A Posta jelenleg 38 ezer főt foglalkoztat. A nagy állami vállalat nyereségesen működik, a nem végleges adatok szerint tavaly 7,4 milliárd forint profitot termelt, 2007-re várt eredménye pedig 3,9 milliárd forint.
Mit jelent a postaliberalizáció?
2009-től már csak a kis méretű, legfeljebb 50 grammos levelek postázásával kapcsolatos nyitott, azaz szabad piaci szolgáltatói verseny startja van hátra. Mint ismeretes, az EU a csomagok és az 50 grammnál nagyobb levelek postázásának liberalizálását már több éve elindította, így a nemzeti postai monopolhelyzetek gyakorlatilag már csak a fennemlített kisebb levélküldemények esetében léteznek a tagországokban.