2007.01.30. 18:58
Koalíciós előjáték?
A miniszterelnök csak kettőt utasított el az MDF középosztály megerősítését célzó tizenhárom javaslatából. A háttéregyeztetések folytatódnak a demokrata fórummal, de a koalíció külső támogatásáról egyelőre nincs szó.
[caption id="" align="alignleft" width="260"] A miniszterelnök csak kettőt utasított el az MDF középosztály megerősítését célzó tizenhárom javaslatából – fotó: Schmidt János
[/caption]Mind a két fél elégedetten távozhatott kedden arról a jelzés értékű tárgyalásról, amelyen Gyurcsány Ferenc kormányfő egyeztetett az MDF országgyűlési frakciójával. Az ellenzéki párt által kezdeményezett megbeszélésen az MDF tizenhárom, a középosztály megerősítését szorgalmazó javaslata került terítékre. A közel másfél órás tanácskozás nem zárult ugyan kézzelfogható eredménnyel, de 10 és fél kérdésben – többek között a privatizáció folytatása, az örökösödési illeték eltörlése, az egykulcsos adórendszer bevezetése – további tárgyalásokat tart majd a párt a kormánnyal, és csak két és fél témakörben – korrupció elleni harc, kamatadó és az árfolyamnyereség-adó eltörlése 2008-tól – bizonyultak nagyon távolinak az álláspontok.
„Arról nem esett szó, hogy az MDF támogassa a kormánypártokat a reformokban – hangoztatta Gyurcsány Ferenc. – Csak arra kértem az MDF-et, hogy egy pár nagyon fontos kérdésben együttműködő partnerségben próbáljuk meg kialakítani közös álláspontunkat. Ebben az MDF nyitottságot mutatott” – mondta a kormányfő. A miniszterelnök a találkozó után megismételte a pénteken közzétett Szembesítés című dolgozatában leírt tézist is, mely szerint az MDF-et reformpártinak tartja.
„Abbahagytuk azt az üres oldalhűséget, amely tönkretette a magyar gazdaságot és a társadalompolitikát. Az MDF kész támogatni a kormány ésszerű javaslatait, ha azok találkoznak a programunkkal” – mondta Dávid Ibolya. Az MDF elnöke ugyanakkor leszögezte, hogy nem fognak koalícióra lépni a kormányoldallal a jövőben sem, mert ők ügyeket szeretnének támogatni, függetlenül attól, hogy kitől jönnek ezek a javaslatok. Ezt bizonyítandó Dávid Ibolya bejelentette, hogy Orbán Viktort, a Fidesz elnökét is várják egy hasonló megbeszélésre.
A legnagyobb ellenzéki párt némileg váratlanul, a tavalyi országgyűlési választások idején támadt konfliktust feledve „lebegtetett” igent mondott a kezdeményezésre. „Fontosnak tartjuk, hogy ne egyszeri PR-akciókra, hanem érdemi megbeszélésekre kerülhessen sor, ezért az MDF írásbeli javaslatainak kézhez vétele után először szakértői egyeztetéseket tartunk szükségesnek. Ezeket követően pedig létrejöhet a pártok vezető politikusainak tanácskozása” – reagált a meghívásra Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője.
Dávid Ibolya és Gyurcsány Ferenc keddi baráti kézfogásának azonban voltak előzményei. Az őszi önkormányzati választások után Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettesének beszéde szivárgott ki a Magyar Rádión keresztül. Ebben a szocialista politikus azt ecseteli, hogy az SZDSZ országos kispártból budapesti középpárttá változott, míg az MDF tizenegy megyében is fontos mandátumokat szerzett. „Ez egy új jelenség, ezért az MSZP-nek mindkét párthoz fűződő viszonyát át kell értékelnie” – mondta októberben Szekeres Imre. Míg Gyurcsány Ferenc kormányfő a Szembesítés-ben a következőket írja. „Azt gondolom, hogy hazánkban ezekben az években nem a mérsékelt középpártok parlamenti váltógazdálkodása zajlik, hanem bal- és jobbközép pártok demokratikus koalíciója vív kiélezett küzdelmet a demokratikus alapkonszenzust egyre inkább elutasító radikális, populista Fidesszel” – olvasható az eszmefuttatásban.
„Gyurcsány, mint az MSZP leendő elnöke azt üzeni az SZDSZ-nek, hogy amennyiben kekeckedő elnököt választanak maguknak a liberálisok, akkor mással is tudnak együttszavazni” – mondta Kiszelly Zoltán. A politológus szerint az MDF „kegyelmi” állapota addig tart, amíg a Fidesz nem mutat békülékenységet a kormányoldallal.
Nem lesz kerek az asztal
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a hét végére nemzeti szakmai kerekasztalt kezdeményezett a nyugdíjrendszer, illetve a közoktatás jövőjéről, valamint a versenyképesség kérdéseiről. Delegálási joga lesz a gazdasági és szociális tanács négy oldalának, az érintett parlamenti bizottságok – kormánypárti és ellenzéki – elnökeinek, valamint a kormányfőnek, aki szombaton mutatja be a három kerekasztal elnökét. „A Fidesz és a KDNP ezután sem vesz részt semmilyen, Gyurcsány Ferenc által kezdeményezett tárgyaláson” – jelentette ki Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője.