Hírek

2007.01.23. 17:23

Katasztrófa vagy finomhangolás?

Tiltakozások, tervezett tüntetések kísérik az egészségügy reformját. A kormány a reformot kísérő politikai vitának tartja a történteket, az ellenzék szerint azonban az egészségügy kiárusítása és tönkre tétele zajlik.

Europress-összeállítás

A kormányzati verziót erősítette tegnap Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára: szerinte a fideszes vezetésű regionális egészségügyi tanácsok (ret-ek) azért dobták vissza a szaktárca javaslatát, mert kizárólag politikai döntéseket hoztak. Ezzel – így Horváth – a ret-ek lemondtak arról, hogy beleszóljanak térségük jövőjének sorsába, és abba, mennyi krónikus és aktív ágy maradjon az intézményekben.

Ismert: a tanácsoknak február 28-ig kellene megtenniük javaslataikat a régiós ágyszámokról, ellenkező esetben Molnár Lajos egészségügyi miniszter hoz döntést – a tárcavezetőre nem hatott az az ellenzéki felkérés, hogy további egyeztetésekig mondjon le erről a jogáról.

Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője Horváth Ágnes szavait kommentálva azt mondta: bebizonyosodott, hogy az egészségügyi reform kivétel nélkül mindenkinek rossz, egy kis csoportot kivéve. „Kizárólag egy szűk, szerintünk kormányzathoz közel álló üzleti körnek kedvez, akik üzletet szeretnének csinálni az  emberek egészségéből” – jelentette ki a politikus. Cser-Palkovics a kormányzat vizitdíj-automaták beszerzésére kiírt pályázatát kérdéssel minősítette: vajon kinek üzlet az, ha az első nyolcezer beteg vizitdíjával csak az automaták árát fizetik meg? – kérdezte.

Mindenesetre a korábbi kitekintések és koalíciós feszültség után az MSZP összezárni látszik Molnár Lajos reformjai mögött, még akkor is, ha a miniszteri javaslatok több esetben eltérnek azoktól, melyekben a koalíciós pártok megegyeztek. Kökény Mihály, az Országgyűlés egyészségügyi bizottságának szocialista elnöke tegnap kijelentette: a törvényeket végre kell hajtani, és csak a végrehajtás tapasztalatai „fogják megmutatni, hogy kell-e, és ha igen, milyen irányban változtatni”.

Szerinte az egészségügyi reform nincs válságban, a kórházátalakításra elkészített miniszteri javaslat pedig nem végleges döntés, csupán tárgyalási alap. Kökény ugyanakkor egyértelművé tette: sikertelenek lesznek azok a  „bizonyítási kísérletek”, amelyek kórházak „megmentésére” irányulnak. „A reform finomra hangolásáról szóló viták természetesek” – vélekedett az MSZP egészségpolitikusa, aki szerint visszakozásra semmi ok.

Ezzel a zárszóval az egészségügyi kabinet nem sok jót ígérhet mindazoknak, akik mégis a tiltakozás mellett döntenek. Csütörtökön a MÁV-kórházak ellen tiltakozó vasútegészségügyi dolgozók vonulnak a minisztérium épülete elé, és az orvosi kamara is egységes tavaszi demonstrációt helyezett kilátásba.

Folyamatosan gyűlnek a kórházbezárások ellen tiltakozó aláírások ezrei is: a fővárosi Schöpf-Mérei Kórház bezárása ellen szerveződött civilek : az évente 2 ezer szülést lefolytató intézmény megmentéséért – többezer aláírást gyűjtöttek össze, amelyet Sólyom László köztársasági elnöknek juttatnak el. A bonyhádi kórház aktív ágyhelyeinek megszüntetése ellen tiltakozva 14 ezer szignó gyűlt össze, melyet tegnap juttattak el a szaktárcának.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!