2007.01.12. 17:58
Internetre szoktatnak a bankok
A többszörösére rúghat a havi költsége annak az ügyfélnek, aki ragaszkodik ahhoz, hogy a legalapvetőbb pénzügyi műveleteit is a fiókban, netán az ATM-nél intézze az internetet használókhoz képest – derül ki a hitelintézetek költséglistáiból.
Akad olyan bank, amelynél egy bankon kívüli, papíralapú átutalás költsége hússzorosa az internetes tranzakcióénak, de a többi piaci szereplőnél is általában minimum kétszeres a díjak közötti különbség.
Nem egy pénzintézet észrevehetően bünteti a hagyományos szolgáltatások igénybevételét. Egy papíralapú bankközi, eseti átutalás díja a CIB Bank Classic Magánszámlájánál például háromszáz forintnál kezdődik, ugyanezt az alsó limitet viszont a nonstop telefonos ügyfélszolgálat használatakor kétszáz, az internetnél pedig hatvan forintban határozták meg.
Hasonló a helyzet az Ersténél is: az alap lakossági folyószámlánál egy bankfióki átutalásért minimum négyszáz forintot kérnek, ugyanez a művelet internetbankon keresztül ötven forint.
A hitelintézetek online csomagjainak ára könnyedén megtérül. Az Erste például igen komoly – csaknem négyszáz forintos – számlavezetési díjat alkalmaz a sztenderd lakossági bankszámlájánál, amelynél az online csomag mindössze ötven forinttal drágább. A HVB Nonstop számlája szintén havi 449 forintba kerül, viszont cserébe az ügyfél díjmentesen intézheti állandó és eseti elektronikus utalásait, illetve a csoportos beszedéseknek sincs külön költsége.
Az OTP Bank Elektronikus Számlacsomagja – ha az ügyfél nem igényel havonta kiküldött számlakivonatot – 1200 forintba kerül, viszont gyakorlatilag minden elektronikus művelet ingyenesen végezhető vele, és több kényelmi szolgáltatás is kapcsolódik hozzá. A CIB-nél az Online Számlacsomag 549 forintba kerül havonta. Ha az ügyfél vállalja, hogy legalább ötvenezer forint jövedelem rendszeresen a számlára érkezik, és havi két csoportos beszedési megbízásra vonatkozó felhatalmazás vagy két internetes átutalási megbízás teljesül, csak 149 forint a számlavezetési díja.