2007.01.02. 17:06
Igény lenne gyógyszerre, mégsincs
Egyelőre nem lehet kapni gyógyszereket a benzinkutaknál és senki sem tudja mikortól lehet majd
„Fizetném a tankolást, ezenkívül szeretnék valamilyen fájdalomcsillapítót” – szólítom fel a benzinkút kasszását. Nyelve hegyén a válasz: „Ki nem?”. Viccelődés helyett azonban rezzenéstelen arccal közli: még nincs gyógyszerük. „Úgy tudtam, januártól nem kell sorban állnom egy aszpirinért” – méltatlankodom és az utca túloldalán nyitva álló patika felé biccentek. „Rengetegen szeretnének itt vásárolni orvosságot – világosít fel a benzinkutas –, de még azt sem tudjuk, hogy árulhatunk-e”.
A minisztérium listája szerint mintegy 300 féle készítmény lesz kapható a patikákon kívül is: savlekötők, láz -és fájdalomcsillapítók, köptetők, végbélkúpok és különféle kenőcsök. A törvény ugyan megszületett, mi több: a konkrét tennivalókat szabályozó végrehajtási rendelet is papírra került, de az engedélyeket csak tegnap óta intézhetik a viszonteladók.
A receptköteles medicinákat természetesen továbbra is patikában lehet beszerezni, így ellátogattunk egybe, hogy megfigyeljük: hogyan reagálnak a betegek a drágulásra.
„Nem túl boldogok” – számol be a vásárlók reakciójáról Székelyné Farkas Erzsébet, egy nagyforgalmú fővárosi patika vezetője. Szerinte sokan nehezen alkalmazkodtak már a patikaszerek kiadásának szigorításához is. „Eléggé feldühödnek, amikor közlöm velük, hogy TAJ-számuk alapján vagy ők nem léteznek, vagy a vényt felíró orvosuk” – mondja a gyógyszertár vezetője. Magyarázatképp hozzáteszi: gyakori, hogy a betegek ugyan fizetik a tb-t, érvényes receptjük is van, de az OEP-pel összekapcsolt számítógépes rendszer döcög, vagy az adminisztrációs hibák miatt nem adhatják ki a gyógyszereket. Elméletileg azokat szűrné ki a hálózat, akiknek nincs érvényes társadalombiztosításuk.
Tegnapelőtt óta 183, a biztosító által nem támogatott gyógyszer ára változott, többségüké emelkedett. Köztük különféle fájdalom- és lázcsillapítóért, köhögés- és megfázás elleni szerért, vitaminért kell többet fizetni. Néhány készítmény – jellemzően a legdrágábbak – pedig kikerültek a támogatási körből: egyes gyomorsav képződését szabályozó és koleszterincsökkentő szerek, allergia elleni és cukorbetegeknek felírt orvosságok.
Helyettük ugyanolyan hatóanyagú helyettesítő készítményekkel kúrálhatjuk betegségünket, de aezek nem mindenkinél válnak be. Az orvos azonban csak akkor írhatja fel a drágább gyógyszert, ha döntését szakmai érvekkel megfelelően alátámasztja.