2007.01.22. 17:15
Éhségsztrájkot hirdettek egy budapesti szakiskolában
A 150 éves intézmény tegnap kapta meg hivatalosan az értesítést, hogy júliustól az iskola megszüntetését tervezik
„Éhségsztrájkba kezd orvosi felügyelet mellett Budapesten a bezárásra ítélt Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskola több tanára, valamint a diákok szülei, a hozzájuk csatlakozó szimpatizánsok és a volt diákok” – jelentette be tegnap Pécsi Ágnes, az intézmény magyar-történelem szakos tanára. A fővárosi önkormányzat épülete előtt hétfőn mintegy 300-an tüntettek az ország legrégebbi szakképző intézményének bezárása ellen. A 150 éves intézmény tegnap kapta meg hivatalosan az értesítést, hogy júliustól az iskola megszüntetését tervezik.
Pécsi Ágnes szerint az oktatási intézmény „telt házzal” működik, ezért is tartják megdöbbentőnek az iskola bezárását. Négyszeres a túljelentkezés, de finanszírozási okok miatt csak három osztály indítását engedélyezik.
A Pedagógusok Szakszervezetének iskolai képviselője attól tart, hogy az átszervezés kapcsán az ingatlanértékesítés is szerepet játszhat. A veszélybe került iskolák között ugyanis olyanok is vannak, melyekre 400 milliót, vagy akár 2 milliárd forintot is költöttek a felújításkor. Az intézmény felkereste a többi bezárásra ítélt iskolát is, hogy csatlakozzanak akciójukhoz. Választ még nem kaptak.
A Fővárosi Önkormányzat közgyűlése 2006 júniusában döntött a szakképzési rendszer átszervezéséről, mivel azt költségesnek, szétaprózottnak titulálták a párhuzamosan működő szakok miatt. Így a 100 szakképző intézetből regionális alapon csak 15-20 maradna meg az előterjesztés szerint.
A fővárosi oktatási bizottság elnöke, John Emese (SZDSZ) közölte, hogy nem döntöttek még arról, mely intézmények szűnnek meg, és melyek maradnak, így korainak tartja a tiltakozást. Több mutatót is mérlegelni fognak, így az osztályok feltöltöttségét, az épület kihasználtságát, a képzés eredményességét. Azt is figyelembe veszik, hogy az adott szakmában milyen a főváros lefedettsége a február 22-i döntés előtt.