Hírek

2007.01.15. 18:06

Dr. Akuttal a gyógyszerzabálás ellen

Háromezer gyógyszer lett drágább mától, mivel csökkentették támogatásuk mértékét. A minisztérium a túl sok pirulát bekapkodók egészségéért aggódik, a gyógyszerészkamara szerint fűnyíróelv szerint csökkentik az állam terheit.

Bánky Bea

„A csecsemőtől a nyugdíjasig minden magyar ember évente 35 ezer forintot ad az államnak, hogy gyógyszerekre költse. Egy beteg évente száz dobozzal fogyaszt belőlük. Háromnaponta egy dobozzal. Mint a nokedlit!” – háborog Dr. Akut, az Egészségügyi Minisztérium reklámembere.

A szaktárca több fronton is küzdelmet hirdetett a gyógyszer-habzsolás ellen. 25 millió forintos tájékoztató kampányt indított, amelynek célja, hogy változtassanak az emberek gyógyszerfogyasztási és az orvosok gyógyszerfelírási szokásain. A minisztérium ugyanakkor a törvény erejével is fellép utóbbi ellen. A tárca sugalmazása szerint a gyógyszercégek orvoslátogatói gyakorolnak „nyomást” a doktorokra, hogy az általuk gyártott – egyébként drágább – készítményt ajánlják pácienseiknek és ne a konkurencia hasonló termékét.

Az orvosoknak ezután szakmai érvekkel kell alátámasztaniuk, ha nem a legolcsóbb gyógyszert írják fel betegeiknek. Ellenkező esetben büntetésekre, Mikola István, a Fidesz egészségpolitikusa által „kényszer-továbbképzésnek” nevezett szankciókra számíthatnak, ha nem törődnek a gazdaságossággal.

Az európai országok között Magyarország a harmadik, – Görögország és Franciaország után – az egy főre jutó gyógyszerfogyasztásban. Kétszer annyi pirulát tömünk magunkba, mint a hollandok vagy a dánok. Ez nem csak szervezetünket, hanem az államkasszát is megterheli: tavaly 350 milliárd forintot költött az OEP gyógyszereink támogatására, pontosan ugyanannyit, mint amennyit kórházi ellátásra – érvel a minisztérium.

A Magyar Gyógyszerész Kamara (MGYK) elnöke, Horváth Tamás szerint azonban nem a betegek érdeke, sokkal inkább a gyógyszerkassza terheinek csökkentése áll a mától életbe lépő változások hátterében. Ezek közül a legsúlyosabb: a minisztérium „egyszerűen a fűnyíró-elv szerint” kaszabolja le háromezer készítmény támogatásának mértékét. Ez eredményezi, hogy mától 1638 gyógyszer 30-50 százalékkal, 882 pedig több mint 50 százalékkal drágul.

Amennyiben egy betegnek a 90 százalékos támogatási sávban volt a gyógyszere, akkor az új, 85 százalékos támogatás szerint körülbelül 40 százalékkal kell többet fizetnie. Akinek készítménye korábban a 70 százalékos kategóriába esett, annak 50 százalékos emelkedésre kell számítania. Az a beteg, akinek gyógyszerét eddig 50 százalékban támogatta a biztosító, akár a megszokott ár duplájával is szembesülhet a patikában. A betegekre tolt gyógyszerkiadások a kamara kalkulációja szerint éves szinten 20 és 50 milliárd forintot tesznek majd ki, az alsó határ akkor valósulhat meg, ha a betegek minden esetben a legolcsóbb készítményeket választják.

„A betegnek mérlegelnie kell: ragaszkodik megszokott tablettája nevéhez és színéhez, vagy az olcsóbbat választja” – mondta Molnár Lajos tárcavezető tegnap.

Valószínűleg minden fillér számít az OEP-nek, hiszen a korábbi években a patikáknak küldött vénykezelési díjat sem folyósítják a továbbiakban. A gyógyszertárak eddig 300 millió forintért cserébe küldtek adatokat a biztosítónak. Hávelné Szatmári Katalin, a kamara alelnöke bejelentette: beperlik az OEP-et, amiért utólag módosította a szerződéseket, ami alapján a patikusoknak „önként” és „ingyen” kellene információkkal ellátniuk a biztosítót.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!