2007.01.25. 17:12
Csak a vasfüggöny segíthet?
A társadalom többségének teljesen jogos a felháborodása: senki sem akar térdig gázolni a szemétben. A németek mégse viszik el a hulladékot
„Aki illegális hulladéklerakásból nyerészkedik, az hazaárulást követ el” – mondta tegnap Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter. A liberális tárcavezető az Országgyűlés szakbizottságának csütörtöki rendkívüli ülésén ragadtatta magát erre a kijelentésre, ahol a Németországból származó 4800 tonna bálázott szemét jövőbeli sorsáról faggatták a gyér számban megjelent és tökéletesen passzív parlamenti képviselők.
Persányi magyar minisztertől szokatlanul szenvedélyesen érvelve azt hangsúlyozta, hogy a társadalom többségének teljesen jogos a felháborodása, hiszen érthető módon senki sem akar a hulladékkal illegálisan üzletelő kisebbség miatt térdig gázolni a szemétben. Az ülésen meghívottként résztvevő kiskunmajsai polgármesternek – a Bács megyei település volt szovjet laktanyája egyike annak a 19 helyszínnek, ahol lakossági bejelentés alapján rátaláltak a bálákra – azonban nem tudott mást mondani, mint hogy a szemét eredetét is bizonyító hatósági vizsgálatok lezárultáig, tehát korábbi becslése szerint minimum három hónapig, a hulladékhegyeket senki nem viszi el sehová.
„Én is örülnék, ha az ügy olyan egyszerű lenne, hogy szólok Hanzinak Stuttgartban, hogy azonnal jöjjön ide és vigye el a szemetet. Csakhogy mindkét érintett ország jogállam, ezért a dolog nem így működik” – szögezte le Persányi. A szakminiszter hozzátette, hogy a szemétbálák illegális magyarországi lerakást nem a hazai jogszabályok vagy a hatósági ellenőrzések elégtelensége okozta, hanem anyagi megfontolások motiválták.
„Csehországban és Szlovákiában korábban előfordultak ugyanilyen esetek, a magyar kormány mégis folyamatosan leépítette a zöldhatóságokat ahelyett, hogy megfelelő megelőző intézkedéseket tett volna” – mondta Katona Kálmán. A bizottság MDF-es elnöke szerint sokaknak érdekében állhat, hogy a bizonyítékok eltüntetése, a visszaszállítás költségeinek megspórolása miatt felgyújtsa a bálákat. Az ellenzéki politikus arra a veszélyre is felhívta a figyelmet, hogy a széllel szanaszét szálló német szemét könnyen összekeveredhet a „saját” szemetünkkel, amit már senki nem fog újra szétválogatni.
„A vasfüggönynél még biztosan fennakadtak volna a hulladékcsempészek, de az unión belül most már nincs mód ilyen szintű ellenőrzésre” – reagált a megelőzést hiányoló kritikákra Persányi Miklós. A környezetvédelmi miniszter ugyanakkor hozzátette, hogy a szemétügyben érintett magyar cégek elrettentő mértékű bírságra számíthatnak, valamint az őrizetben lévő gyanúsítottak akár három év szabadságvesztést is kaphatnak.
A Vám- és Pénzügyőrség jelenleg csak szúrópróbaszerűen ellenőrizheti a Magyarországra ezrével érkező kamionokat, így meglehetősen kicsi annak az esélye, hogy pont az illegális hulladékot szállító sofőrt állítják meg. Ezért Oláh Lajos, MSZP-s képviselő azt javasolta, hogy nem csak a kamionok hivatalos irataiban kellene nyilvántartást vezeti a szállítmányról, hanem az ellenőrzést megkönnyítendő a szemétszállító teherautókat külsőleg is meg kellene jelölni. A bizottsági ülésen egy „hulladékalap” ötlete is felmerült, amelybe az érintett cégek fizetnének be annak érdekében, hogy a jövőben az ártalmatlanítás költségét ne az állam viselje.
Nem tudott megállapodni a szeméthegyek visszszállításának konkrét időpontjáról a magyar és a német szakállamtitkár.Németország még tájékozódni szeretne.
Az ügy komolyságát jelzi, hogy tegnap Magyarországra érkezett - igaz, néhány órás késéssel – Michael Müller, a német szövetségi kormány környezetvédelmi minisztériumának politikai államtitkára is. A német politikus Kovács Kálmánnal, a magyar szaktárca államtitkárával tárgyalt, de nem sikerült megállapodniuk a szeméthegyek elszállításának konkrét időpontjáról.
"Amint a tények tisztázódnak, mindent visszaszállítunk Németországba. A mostani jelenlétem is bizonyítja, hogy nem akarjuk eltusolni az ügyet" - mondta Michael Müller. A német politikus hozzátette, hogy Baden-Würtenberg tartományban felállítottak egy különleges hulladékügynökséget is, ahová várják a magyar kormány bizonyítékait. Michael Müller azt hangsúlyozta, hogy ez egy bűncselekmény, s ennek megfelelően fogják kezelni.