Hírek

2006.12.08. 17:16

Romlott lekvár, penészes müzli

A törökbálinti eset nem példanélküli, hiszen pénteken Üllőn, Vecsésen és Gyálon is átcímkéző raktárra csaptak le az ellenőrök. A szálak külföldre vezetnek.

Vég Márton

Bár az Auchan, a Spar és a Tesco áruházak polcairól már eltűntek az átcímkézett, hamisított élelmiszerek, a botrány tovább dagad. A hatóságok ugyanis pénteken újabb több tonnányi hamis dokumentumokkal ellátott élelmiszerre bukkantak három főváros környéki – üllői, vecsési és gyáli – raktárban. „A törökbálinti esethez hasonlóan a lefoglalt müzlik, lekvárok, tejtermékek és csokoládék a MEGA Trade cégcsoport árukészletéhez tartoznak” – mondta Popovics László. A Pest Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerellenőrző Állomás igazgató-helyettese hozzátette, hogy a termékeket a jövő hétig bűnjelként visszatartják, de mivel gyorsan romló árukról van szó, mindenképpen megsemmisítik.

Közben a rendőrség külön csoportot állított fel a törökbálinti raktárban történt – a szavatossági időt manipuláló –adathamisítás ügyében. „A helyszíni vizsgálatok már befejeződtek, most várhatóan több héten át tartó irodai nyomozómunka következik ismeretlen tettes ellen” – mondta Belicza Andrea. A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője egyelőre csak arról tudott beszámolni, hogy a szállítólevelek alapján Németországból érkeztek a termékek. A cég tulajdonosát ismerik a hatóságok, de eddig nem sikerült felvenni vele a kapcsolatot; belföldi kereskedelmi engedélyét már korábban visszavonták, ám felmerült annak a gyanúja is, hogy külkereskedelmi tevékenységét ugyancsak jogosulatlanul űzte.

„A kibocsátott áru minőségéért és a szavatossági idő feltüntetéséért a gyártó, míg a termék szakszerű kezeléséért a kereskedő a felelős” – mondta Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint mindez azonban nem azt jelenti, hogy a kereskedő köteles lenne minden esetben laboratóriumi vizsgálatot végezni az áruátvételkor.

Danks Emese kormányszóvivő pénteken beszámolt arról, hogy a kormány szerdai ülésén elfogadott egy olyan törvénymódosító javaslatot, amelynek lényege: a magyar fogyasztóvédelemhez is fordulhat jogorvoslatért az, aki az Európai Unió területén vásárol hibás vagy rossz minőségű terméket, ha megvan a blokk.

A lakosság segít az ellenőröknek

Süth Miklós országos főállatorvos szerint a botrány ellenére Magyarországon évről évre javul az élelmiszerbiztonság, így a fogyasztóknak nem kell attól tartaniuk, hogy a boltok polcai romlott, átcímkézett áruktól roskadoznak. „Az év minden napján, a nap 24 órájában ellenőrizzük a forgalomban lévő, illetve forgalomba hozatal előtt álló élelmiszereket” – szögezte le Süth. A revizorok munkáját azonban többnyire lakossági bejelentések segítik. Így bukott le pénteken az a cég is Kecskeméten, amelytől két teherautónyi felolvadt mirelit baromfihúst foglaltak le.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!