2006.10.22. 06:57
Megosztották a Kossuth teret
A rekord létszámú magas rangú vendégeknek köszönhetően igen magas biztonsági készültség mellett ünnepeljük az 1956-os forradalom 50 éves évfordulóját. Péntekre a szervezők megegyeztek a Kossuth téri tüntetőkkel, akik maradhatnak a téren, azonban egy jókora transzparenssel takarják el őket az ünnepségtől.
Budapesten még soha nem látott biztonsági előírások várhatóak az október 23-i ünnepségeken. A rekord létszámú magas rangú vendég miatt 2-es és 3-as – az 1-es a legmagasabb – biztonsági előírásokat léptetik életbe. A 2-es fokozatú védelem a Parlamentben, a Kossuth téren, az Operánál és azokon az útvonalakon lesz, ahol a delegációkat szállító konvojok elhaladnak. Ennél szigorúbb biztonsági előírások csak Putyin orosz és Bush amerikai elnök látogatásakor voltak érvényben.
Ezért volt kulcskérdés, hogy az ünnepségek szervezője, a Miniszterelnöki Hivatal és a rendőrség meg tudjon állapodni a Kossuth téri tüntetőkkel, a hatalmas blama és a Parlament előtti térség szó szerint lelakott állaga mellett. (A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. a méltatlan állapotok felszámolására október 21-én, 22-én és 23-án kétszer tizenkétórás műszakban tesz kísérletet. Nappal 500 fő kézi útgondozóval, az éjszakai műszakban 50 db mosó-, takarító-, és szállító célgéppel tesznek rendet a leamortizálódott parkban.)
Több napos tárgyalás után végül pénteken állapodtak meg a rendőrök a tüntetőkkel, így végül nem került sor oszlatásra. A rendőrség négy hivatkozási alapot – még egy ENSZ rendelkezést is a magas rangú vendégek védelmével kapcsolatban – szedett össze a Kossuth tér kiürítésére, de végül Sólyom László köztársasági elnök közbenjárásának is köszönhetően végül október 23-án is maradhatnak a Kossuth téren a kormányellenes tüntetők.
Bene László, országos rendőr-kapitány bejelentette, hogy az ünnepségre kordonnal választják ketté a teret. A fémkerítésen belül biztonsági átvizsgálás lesz, létszámlimit azonban nem. Cserében a tűzszerészek átvizsgálhatják a helyszínt, és a nagysátor ponyváját le kell bontani. Az államfő hivatalába kérette Petrétei József igazságügyi és rendészeti minisztert, akit arra intett, a rendőrség kerülje az erőszak alkalmazását a Kossuth téri tüntetőkkel szemben. Demszky Gábor is igyekezett a békés megoldásról meggyőzni Bene Lászlót, és hogy tartsák tiszteletben a demonstrálók alkotmányos jogait. A tiltakozók megigérték, hogy nem zavarják meg az ünnepséget.
A rendezők azt a helyzetet, hogy az ünnepség hátteréül ne a lelakott térség és a kormány ellen tüntetők szolgáljanak háttérként, de azzal se legyenek vádolhatók, hogy a demonstrálók alkotmányos joga se csorbuljon érdekes megoldást választottak. Egy hosszú paraván mögé bújtatták a tüntetőket, melyre az 1956-os forradalom napjaiban készült óriási fényképeket tettek. Ezt a megoldást a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 vezetői nem vették túl jó néven. Szerintük ezzel a lépéssel megszégyenítik őket.
A dísztribüntől végül 60–70 méteres sugarú körben elhelyezett kordonokon belül csak alapos vizsgálaton átesve lehet menni, még egy öngyújtót sem engednek a rendőrök a magas rangú külföldi meghívottak közelébe. A biztonságra 1200 rendőr vigyáz majd. Az eseményen csak a meghívóval rendelkezők vesznek részt. A metrókijárat előtti szakaszt is kordonnal zárják majd le, a forgalmat elterelik. A környéken lakókat, dolgozókat nem ellenőrzik, az ablakokat is ki lehet nyitni. A rendőrök azonban azt kérték, hogy a környéken tartózkodók semmilyen gyanúsnak vélhető mozgást ne végezzenek, ne tegyék ki magukat felesleges ellenőrzésnek. Egy hosszúkás távcsővel való nézelődés például szemet szúrhat a biztonságért felelőknek.
A Köztársasági Őrezred szakemberei a múlt héten egyeztettek a delegációk biztonsági vezetőivel arról, hogy a védett személyek mikor és hogyan érkeznek Magyarországra, milyen gépkocsival közlekednek, s a helyszíneken milyen védelmet kérnek. Többen is saját limuzinokkal jönnek, melyeket repülőgépek szállítanak Magyarországra, így az őrezrednek nem kellett speciális autókat bérelnie. Egyes programokra azonban buszokkal viszik a meghívottakat.
A magas rangú külföldi vendégek szinte mindegyike rendelkezik saját testőrgárdával. A legtöbb küldöttség csak egy nap, október 23-án tartózkodik Magyarországon. A szállodák ellenőrzése és a biztosítás kialakítása már megkezdődött.
A főváros felett légtérzár lesz, csak rendőrségi helikopterek körözhetnek. Reptérzár azonban nem lesz, és a Budapest Airport szerint forgalmi korlátozások sem okoznak fennakadást a ferihegyi menetrend szerinti légiforgalomban.
Több épület tetejére mesterlövészeket helyeznek, ami egyesek szerint igen csak rossz szájízt ad a megemlékezéseknek, hiszen 1956. október 25-én a Kossuth tér körüli házak tetejéről lőttek bele a békésen tüntető és az orosz katonákkal barátkozó demonstrálókra. Budapesten már október 20-tól ideiglenes forgalomkorlátozásokat léptettek életbe. Ez főként az Országház környékén érvényes, de lezárják például a Ferihegyi gyorsforgalmi, az Andrássy, a Dózsa György, vagy az Üllői utat.
A delegációk védelme a tervek szerint mintegy 80-100 millió forintba fog kerülni. A magyar állam küldöttségenként három fő szállásköltségét állja.
Soha ennyi delegáció nem volt Budapesten
Magyarország történetében eddig az 1994-es Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezleten volt a legtöbb magas rangú külföldi delegáció, összesen 33. Az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenéves évfordulójára stílszerűen – bár nem tudatosan alakult ki a misztikus szám – 56 delegáció fogadta el nyolcvanból a magyar állam meghívását. Az 56-ik meghívást – szintén véletlenül – végül Oroszországból Szergej Mironov, a Szövetségi Tanács, a felsőház elnöke.
A Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Kosáry Domokos, az 56-os Emlékbizottság elnöke által aláírt meghívókat idén tavasszal küldték ki az európai állam- és kormányfőknek, illetve azon országok vezetőinek, akik befogadták az 1956-os magyar menekülteket. A magas rangú vendégek között szerepel János Károly spanyol, V. Harald norvég király, Henri luxemburgi herceg, Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár, valamint José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Budapesten ünnepel majd Václav Klaus cseh, Stjepan Mesic horvát, Mary McAleese ír, Lech Kaczynski lengyel, Horst Köhler német, Moritz Leuenberger svájci, Boris Tadic szerb, Ivan Gasparovic szlovák, Dimitrij Ruple szlovén és Viktor Juscsenko ukrán államfő is.
Dominique de Villepin francia miniszterelnök és Traian Basescu román köztársasági elnök azonban lemondta a részvételt. A francia kormányfő belpolitikai okok miatt – bár sokak miatt nem igazán indokolják ezt a francia események –, míg a román államfő egy indiai utazás miatt hagyja ki a budapesti ünnepségeket.
Külügyminisztérium: Orbán elriasztotta a vendégeket
Egy ideig belpolitikai probléma is keletkezett a küldöttségek biztonságával kapcsolatban. A Külügyminisztérium és Nyakó István, az MSZP szóvivője ugyanis azzal vádolta meg a Fidesz elnökét, hogy elriasztja a külföldi vendégeket az ünnepségtől. A külügyi tárca több nagykövetségtől kapott olyan információt, hogy Orbán Viktor nem egyértelműen fogalmazott a magyarországi biztonsági helyzetről, amikor a Budapestre delegált nagykövetekkel találkozott. Szabó Zoltán szocialista képviselő szerint Orbán rajtuk keresztül egyenesen óva intette az állam- és kormányfőket, hogy október 23-án a magyar fővárosba látogassanak. Szijjártó Péter szerint Orbán találkozott a misszióvezetőkkel, és valóban szóba került a forradalom ötvenéves évfordulójának megünneplése. A Fidesz szóvivője szerint azonban hazugság, hogy a pártelnök bárkit is le akart beszélni arról, hogy részt vegyen a megemlékezésen.
Megosztottak az 56-osok az évfordulón
Az ötvenéves évforduló központi ünnepségein az 56-osok közül nem vesz részt a Történelmi Igazságtétel Bizottsága (TIB), Rácz Sándor, a Magyarok Világszövetségének (MVSZ) elnöke, Wittner Mária, a Fidesz országgyűlési képviselője. A TIB elnöke, Balás-Piri László – akinek fia a Fidelitas tagja – nem helyesli az „összeborulást a megtorlók utódaival”. Az ellenzék közül az MDF ott lesz a kormányoldallal együt a megemlékezéseken – bár lesznek saját programjai is. A Fidesz az Astorián külön tartja ünnepségét, s azokon az eseményeken nem szerepel, ahol Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is megjelenik.
A felvonulási téri emlékmű avatásán és a parlamenti ceremónián jelen lesz Nagy Imre mártír miniszterelnök családja, Kopácsi Sándor egykori rendőrkapitány felesége, Gyenes Judith, Maléter Pál özvegye, Vásárhelyi Miklós, a Nagy Imre-kormány sajtófőnökének gyermekei és unokái, a Petőfi Kör egyik vezetője, Litván György, továbbá Mécs Imre, Kende Péter, Fejtő Ferenc, Méray Tibor, Darvas Iván, Halda Alíz, Bali Sándor özvegye, továbbá a Donáth- és a Gimes-család. Jelen lesz az ünnepségeken két korábbi kormányfő, Boross Péter és Horn Gyula is.
Az 1956-os Szövetség múlt héten kiadott közleménye szerint Magyarország tekintélye miatt kiemelkedően fontos, hogy október 23-án közösen ünnepeljenek az egykori hősök. A Politikai Foglyok Szövetsége is a közös megemlékezés híve.