Hírek

2006.09.19. 11:17

Őrizetbe vételek a tévészékház ostroma után

Nyolc embert már letartóztattak az éjszakai Szabadság téri lázadás után. A tévészékház romokban. Ez volt Gyurcsány legsötétebb éjszakája.

Europress összeállítás

Az magyar rendőrség nyolc embert már őrizetbe vett azok közül, akik az éjszaka a Szabadság téren törtek-zúztak. Csoportos garázdasággal és hivatalos személy elleni erőszakkal gyanúsítják őket. A BRFK sajtóügyeletese elmondta: nagy létszámú nyomozócsoport jött létre azért, hogy az összes televíziós és rendőri videofelvétel alapján megtalálják a Kossuth téri és a Szabadság téri események főszereplőit.

A Honvéd Kórházban több mint száz rendőrt láttak el az éjszaka. A kórház baleseti ambulanciáján arról tájékoztatták a Magyar Rádiót, hogy rajta kívül még 10-15 embert tartanak benn súlyos sérülésekkel, elsősorban végtagtöréssel és agyrázkódással. A többiek, akik jórészt zúzódásokat szenvedtek, ellátásuk után hazamehettek. Szili Katalin hajnalban meglátogatta az éjszakai tüntetés során megsérült rendőröket, és köszönetet mondott nekik helytállásukért.

Ez volt Gyurcsány legsötétebb éjszakája

A köztársaság nemzeti intézményét érte támadás - jelentette ki  Gyurcsány Ferenc a nemzetbiztonsági kabinet kedd reggeli ülését követően, a Magyar Televízió épületénél történteket értékelve, újságírók előtt.

A miniszterelnök a harmadik Magyar Köztársaság történetének "leghosszabb és legsötétebb" éjszakájaként minősítette a Magyar Televíziónál történteket. Úgy értékelte, elmosódott az a választóvonal, amely a demokratikus véleménynyilvánítás és a súlyos rendbontás között húzódik.

Kijelentette: sok tekintetben a magyar rendőrség sincs  felkészülve arra, amire az elmúlt 15 évben nem volt példa, hogy egy  békés tüntetés garázdaságba forduljon.

A köztársaság valamennyi vezetőjének, a politikusoknak, az  államhatalmi szerveknek, a rendőrségnek most az a dolga, hogy  erősítse meg és adja vissza az emberek hitét abban, hogy a nyugalom  és a rend megteremthető, helyreállítható, biztosítható - mondta Gyurcsány Ferenc

Az MSZP elítéli a tévé ostromát

Az MSZP parlamenti frakciója elítéli azokat, akik tegnap törvénytelen eszközökkel a közrend és a közbiztonság ellen támadtak - ismertette a szocialista képviselőcsoport álláspontját Lendvai Ildikó, keddi budapesti sajtótájékoztatóján. Az MSZP frakcióvezetője úgy fogalmazott: elvárják a Fidesztől és a KDNP-től, hogy azonnal határolódjanak el azoktól a  szimpatizánsaiktól, akik a randalírozásokban részt vettek.

A politikus hozzátette: a felelősség azoké is, akik huzamosabb  ideje "az utcára vitték a vitákat". Lendvai Ildikó köszönetet mondott a Szabadság téri események kapcsán a rendőrségnek, egyúttal hozzátette: elvárják, hogy hatékonyabb eszközökkel biztosítsák a rendet. Mint mondta, ez azt jelenti, hogy gyorsabb és hatékonyabb reagálást és lépéseket várna a rendőrségtől.

A világ most Budapestre figyel

A világ hírtelevíziói az éjszaka és reggel beszámoltak a budapesti tüntetésekről. A BBC és a CNN éjszaka többször élőben is kapcsolta a magyar fővárost, elsősorban a Magyar Televízió Szabadság téri ostromát, majd elfoglalását mutatta.

A BBC tudósítása szerint a Magyar Televízió ostromát az a szikra váltotta ki, hogy Gyurcsány Ferenc, egy nyilvánosságra került hangfelvételen beismerte, hogy a választási kampányban hazudtak. A legtöbb orosz sajtótermék rossz néven veszi, hogy „megszentségtelenítették” a szovjet katonai emlékművet.

A Washington Post több cikkben is foglalkozik a történésekkel. A német sajtó részletesen ír a magyar eseményekről. A Bocholter-Borkener Volksblatt megállapítja: a miniszterelnök lehülyézte választóit.

Az Európai Unió soros elnöke szerint a magyarországi tüntetés belügy, és az Unió nem tesz lépéseket - mint Matti Vanhanen mondta -, legalábbis nem ma. A finn miniszterelnök aggodalmát hangoztatta, és hozzátette, hogy az ilyen válságokat mindig parlamentáris módon kell megoldani. Az Unió soros elnöke azt reméli, hogy a dolgok megnyugszanak, és az ügyet a magyar Parlamentben fogják megvitatni, és a testület megoldást talál.

Vidéken is ezrek vonultak az utcákra

Debrecenben a több mint kétezres tömeg Gyurcsány Ferenc és kormánya lemondása mellett azt is követelte, hogy az alkotmányos válság áthidalására a köztársasági elnök feddhetetlen, szakértőkből álló ügyvezető kormányt nevezzen ki.

Miskolcon mintegy kétezren gyűltek össze. A tüntetők szerettek volna egy kiáltványt közzétenni a városi televízióban, de annak vezetője kompetenciahiányra hivatkozva elutasította kérésüket.

A szegedi városháza előtt este 7 órakor még csupán 5-600 ember gyűlt össze, követelve Gyurcsány Ferenc lemondását, de percek leforgása alatt több ezerre duzzadt a tüntető tömeg.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!