2006.08.10. 09:15
Negyedével emelkedik a baromfitermékek ára
Huszonöt százalékkal emelkedne a baromfitermékek ára szeptembertől a Baromfi Termék Tanács elképzelése szerint. Ez kilónként 80-100 forint többletkiadást jelentene a fogyasztóknak. Az áremelés nélkül csődbe mennek a termelők – állítja az érdekképviselet.
„A gabona ára az utóbbi időben 30-35 százalékkal, az energiáé pedig 13-18 százalékkal emelkedett. A baromfi felvásárlási árának 65 százalékát a takarmány-, 15 százalékát pedig az energiaköltségek elviszik” – mondta el lapunknak Bárány László, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnöke. Véleménye szerint azért is indokolt a drágítás, mert még mindig érezteti a hatását az árakban a madárinfluenza miatti pánik. A mostani emeléssel érnék el nagyjából a felvásárlási árak a tavaly szeptemberi szintet.
[caption id="" align="aligncenter" width="384"] Ármozgások tavaly szeptember óta
[/caption]Bárány Lászlótól megtudtuk: jelenleg is „folyik a birkózás” a kereskedőkkel, akik igyekeznek elodázni az áremelést. Ha nem sikerül elfogadtatni el a Tanács javaslatát, akkor nem tudják emelni a felvásárlási árakat, ebben az esetben pedig megszűnhet a baromfitartás Magyarországon.
Az elmúlt egy évben kétszer esett vissza jelentősen a baromfifogyasztás. Először tavaly október-november táján, amikor a madárinfluenza miatti pánik kezdődött. Karácsonyra a fogyasztás nagyjából visszatért a korábbi szintre, aztán idén januárban a kór magyarországi megjelenésekor ismét 20-25 százalékkal csökkent – elemezte az elmúlt egy évet Bárány László. Mostanra nagyjából visszaállt a tavaly szeptemberi fogyasztási szint, az árak viszont ezt nem követték. A madárinfluenza leginkább a kacsa- és a libatartókat érintette, mivel ezekben az állatokban mutatták ki a betegséget, s emiatt ezeket az állományokat kellett levágni. A csirke és a pulyka esetében csak a pánik érintette közvetetten a gazdákat.
Bárány László szerint a legnagyobb veszteséget akkor szenvedte el az ágazat, amikor idén tavasszal hónapokig nyomott áron kellett felvásárolni a gazdáktól a baromfit. Már több mint 650 ezer szárnyast kellett levágni a megbetegedések miatt, a visszaesett fogyasztás miatt pedig a hűtőházak kapacitása is a végéhez közeledik. „Az ágazat vesztesége nem egészen egy év alatt 16-18 milliárd forintra rúgott; a gazdák egyelőre még egy fillért sem láttak ebből. Talán novemberben juthatnak hozzá ahhoz a 2,5 milliárdos kompenzációhoz, melyet a magyar állam és az Európai Unió biztosít számukra. Ehhez a pénzhez pályázatok útján lehet hozzájutni, az elbírálás hosszadalmas intézése még inkább nehezíti a gazdák dolgát ” – tette hozzá az elnök.
Komoly visszaesés az exportban is
Néhány ország, például Japán, Kína és Szudán nem engedi be a magyar baromfit, az Európai Unióba pedig Csongrád és Bács-Kiskun megyéből tilos szállítani. Ez komoly károkat okoz, mivel a hazai termelés 25-30 százalékát az export teszi ki, de ez értékben 45 százalékos arányt képvisel. Az értékes kacsai- és libamáj kétharmadát például exportra termelik, ezért külön szerencsétlenség, hogy a hazai víziszárnyas-állomány 80-90 százaléka az érintett két megyében van.