Hírek

2006.08.19. 07:51

Jó az ár, de kevés a dinnyetermés

Júniusban még amiatt aggódtak a termelők, hogy a rossz kilátások miatt a tavasszal felvett hiteleiket sem tudják majd az idei termésből visszafizetni. A júliusi jó idő azonban visszahozta a reményt, amit a pár napos lehűlés sem űzött el.

Mauthner Ilona

[caption id="" align="alignright" width="260"] Az utak szélén árusító dinnyések sokkal jobb árat kapnak terményeikért, mintha kereskedőkön keresztül értékesítenék
[/caption]Heves megyében, Cece környékén, Békésben, Somogyban és Tolna megye egy-egy körzetében a múlt évihez képest csaknem a felére esett vissza a dinnyetermesztési kedv. Országosan 9500 hektárnyi területen termeltek az idén, s a tavalyi 240 ezer tonna helyett csak 130 ezer tonna dinnyére számítanak. Akik a termelés mellett döntöttek, azokat is alaposan felültette a júniusi esős, hideg idő. Több termelő kénytelen volt kiszántani a tönkrement palántákat – mondta a szedresi Bognár János, akinek a kft.-jébe további negyven gazda szállítja a dinnyét. A gazdák azonban nem akarnak sokat siránkozni a körülmények miatt, most abban bíznak, hogy sok finom dinnye van még kint a földeken, amit sikerül időben értékesíteniük. Meggyesegyháza a dinnye hazája. Ezen a környéken több mint ezerötszáz termelő foglalkozik dinnyével, csaknem 3200 hektáron gazdálkodnak. Lipták László, a Medi-Fruct Szövetkezet elnöke elmondta, hogy az idén július elejére csúszott a szezon kezdete, ami 3 hét késést jelentett.

Augusztus elejéig elégedettek voltak a nagybani felvásárlási árakkal is, ami 50-60 forint körül alakult a kevés termés miatt. Ezt követően tíz napig hűvösre fordult az idő, csak ezen a környéken 170 milliméternyi eső hullott. Ez előrehozta a kereslet csökkenését, amit egyébként Lőrinc-naphoz kötnek a termelők. Összességében tehát még egy átlagos év bevételével sem vigasztalhatják magukat, hiszen a viszonylag jó árak nem pótolták a kiesett termést. Tapasztalatból viszont jutott bőven, például bizonyított az oltott dinnye – mondta Lipták László. Jobban bírta az időjárási változásokat, a csapadékot is. Akik a jövőben is a dinnyetermesztés mellett döntenek, várhatóan ezt a megoldást választják majd.

Az idén egymás alá sem ígértek a termelők, ami szintén pozitív tapasztalat. Belátták, hogy összefogással többre mennek. Az ország nagyobb dinnyetermesztő helyein élő gazdák, mint a sellyeiek, a meggyesegyháziak, a paksiak, a szedresiek és a Heves megyeiek, naponta beszélnek egymással telefonon, hogy ne tudják kijátszani őket a felvásárlók. Áraikat egyeztetik, és egymáshoz igazítják.

Szabad-e a dinnyét meglékelni?

Jogszabály nem rendelkezik arról, hogy nem szabad meglékelni a dinnyét – mondta dr. Brázay László, dél-dunántúli regionális tiszti főorvos. Ők is hallottak arról, miszerint a termelők egy része arra hivatkozik, hogy azért nem lékelnek, mert az ÁNTSZ megbüntetné őket. Ez így nem igaz. Van egy OÉTI (Országos Élelmiszer és Táplálkozási Intézet) rendelet, szabad lékelni, de a higiéniát biztosítani kell. A felvágott dinnyét be kell fóliázni, a lékelő kést pedig le kell öblíteni, illetve a dinnye felületét a lékelés előtt át kell törölni.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!