2006.04.24. 14:29
Törvényellenes a szabadság kifizetése
A rendes szabadság minimális időtartama nem helyettesíthető annak fejében nyújtott juttatással, a munkaviszony megszűnésének esetét kivéve – áll az Európai Bíróság nemrég meghozott ítéletében.
A testület szerint a kifogásolt gyakorlat olyan helyzetekhez vezethet, amelyekben a fizetett éves rendes szabadság minimális ideje helyébe pénzbeli juttatás lép. Minden munkavállalót megillet az éves fizetett szabadsághoz való jog – áll az indoklásban, s az is: a „fizetett éves rendes szabadság” azt jelenti, hogy az alkalmazottnak erre az időszakra is meg kell kapnia munkabérét, ezért az uniós irányelvvel ellentétes, hogy a munkabér egy részét az éves szabadság fejében nyújtott juttatásnak minősítsék. Másrészt a közösség irányelve azért tiltja a szabadság „megváltását”, hogy a munkavállaló tényleges pihenőidővel rendelkezhessen. Az Európai Bíróság az ítéletben hangsúlyozta: a tagállamok kötelesek megfelelő intézkedéseket tenni annak érdekében, hogy ne maradjon fenn ez a gyakorlat.
Tálas Miklós munkajogi szakértő szerint ez az ítélet elsősorban a liberális tagországoknak szól, hazánkban évek óta törvény tiltja a szabadság kifizetését. Szerinte a magyar törvényhozás nem tud újabb jogszabályt hozni a kiskapuk miatt: „minden törvény annyit ér, amennyit betartanak belőle”. Hozzátette ugyanakkor, hogy január óta annyiban szigorították a korábbi rendszert, hogy azóta a munkáltatóknak fokozottabban nyilván kell tartaniuk a munkaidőt, valamint a havi juttatást is tételesen fel kell tüntetniük.