2006.04.30. 19:58
Népszerűbb az emelt szint
Szigorúbb biztonsági intézkedések mellett készülnek a szaktárcák az idei érettségi lebonyolítására. A tavalyi tételek kiszivárogtatóiról továbbra sem lehet érdemi információt tudni.
A tavalyi botrányos érettségi tapasztalatai után szigorú biztonsági intézkedések mellett szervezik meg a május 5-én kezdődő vizsgákat, amelyre több mint 120 ezer diák jelentkezett. A tételek most a lehető legkésőbbi időpontban, a vizsganap reggelén kerülnek ki az iskolákba, addig őrzésük az illetékes körzetközponti jegyzők feladata. A biztonsági tasakok a vizsgák előtt harminc perccel bonthatók fel, erről jegyzőkönyv készül. A tételeket a tantestület három tagjából álló bizottság előtt kell felnyitni. Szüdi János, az oktatási tárca közigazgatási államtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy a tételek idő előtti felbontása, továbbítása, terjesztése bűncselekmény, amely minimális esetben is egyéves szabadságvesztéssel büntethető. Azért, hogy a tavalyi érettségin történtekhez hasonló esetek ne fordulhassanak elő, a tételeken a „szolgálati titok” felirat nagy betűkkel szerepel, és a feladatlapok formailag teljesítik a titokvédelmi követelményeket. Az írásbeli érettségi feladatlapok és megoldási útmutatóik a véglegesítés időpontjától a felhasználás időpontjáig tartoznak a szolgálati titokkörbe, a minősítés a tételcsomag felbontásakor szűnik meg.
A tényleges emelt szintű vizsgák száma a tavalyihoz képest 75 százalékkal magasabb, a rendes érettségit tevő diákok vizsgáinak 87,5 százaléka középszintű, 6,7 százaléka emelt szintű. Középszinten magyarból 91942-en, matematikából 92088-an jelentkeztek érettségire. Emelt szinten magyarból 6290-en, matematikából 6543-an vizsgáznak majd. Az idei matúra május 5-én a nemzetiségi nyelv és irodalom vizsgákkal indul.
Közben a Fidesz azt kifogásolta, a kormány most sem biztosított elég pénzt a vizsgák biztonságos lebonyolítására, továbbra is alacsony az írásbeli dolgozatok javítására szánt összeg. Bár a biztonságot illetően előrelépést jelent, hogy a jegyzők őrzik a tételeket, azonban a kisebb településeken gondot okozhat, hogy szintén ezekben a hivatalokban kell őrizni a választásokkal összefüggő dokumentációt – mondta Pokorni Zoltán, a párt oktatáspolitikusa.
A Fidesz további változtatásokat tart szükségesnek az érettségi rendszerében is. Pokorni szerint indokolt, hogy az államilag finanszírozott képzéseknél kizárólag az emelt szintű érettségivel lehessen bekerülni a felsőoktatásba. Az emelt szintű érettségi olyan standard vizsga, amellyel a tanulók teljesítménye objektív módon összehasonlítható. Ezért csak így van mód arra, hogy valóban a legtehetségesebb fiatalok tanulását támogassa az állam a tandíjmentességgel – tette hozzá Pokorni. Kifejtette: emellett felül kell vizsgálni és értelmes keretek között kell meghatározni az érettségi tárgyak számát, ugyanis szerinte nyilvánvaló: jó színvonalon nem biztosítható, hogy közel 300-féle írásbeli tételsor készüljön.
Pokorni azt is elmondta: a tavalyi érettségi botrány, a tanulás drágulása és a felsőoktatás meggondolatlanul elindított átalakítása hozzájárult ahhoz, hogy a tavalyi 148 ezerhez képest 2006-ban csupán 132 ezer jelentkezési lapot adtak be felsőoktatási intézményekbe. Hozzátette: ugyan a szaktárca vezetői demográfiai okokkal magyarázzák a csökkenést, azonban a tény az, hogy nagyjából ugyanannyi érettségizőből tavaly 53 ezren, idén viszont csak 47 ezren akartak továbbtanulni.