2006.04.21. 15:59
A bíróságok működése nem vált kampánytémává
A bíróságok működése nem vált kampánytémává - jelentette ki a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke pénteken Lovasberényben, a Fejér megyei összbírói értekezlet szünetében tartott sajtótájékoztatóján.
Lomnici Zoltán elmondta: a Legfelsőbb Bíróságon már félszázhoz közelít a választással kapcsolatos ügyekben meghozott határozatok száma. Jól működnek a választási ügyeket illetően a megyei bíróságok is, amit az is jelez, hogy az érintett felek elfogadják a döntéseiket.
Hozzátette: bár a Legfelsőbb Bíróságnak abban a kollégiumában történik a választási ügyek elbírálása, ahol ő is ítélkezik és vezeti az egyik tanácsot, a választási kampány idején személyesen nem vesz részt a választási ügyekkel kapcsolatos ítélkezésben. Mégpedig azért nem, hogy ne legyen belőle politikai vita, ha "olyan döntést hoz a Legfelsőbb Bíróság elnöke által vezetett tanács, amelyik valamilyen szempontból, akár egyik, akár másik oldalon vitatott, (...) ne legyen olyan, hogy az a Legfelsőbb Bíróság álláspontja." "Olyan döntést hoztam, hogy ebben a munkafázisban nem veszek részt az ítélkezésben, éppen a politikai semlegesség demonstrálására" - fogalmazott Lomnici Zoltán.
Az LB elnöke elmondta: bár találkozik olyan döntésekkel, amelyekkel személy szerint nem ért egyet, de a demokratikus jogállamokban és az Európai Unióban alapvető követelmény, hogy a bírósági vezető a más által hozott döntésekbe semmiképpen ne szóljon bele. Szavai szerint fontosak azok a vélemények, amelyek megjelennek az ítéletekkel kapcsolatban, de a "bíró csak a jogszabálynak és a lelkiismeretének van alávetve, és az etikai kódex külön felhívja a figyelmet arra, hogy (...) a sajtónyilvánosság nem befolyásolhatja az ítélkezést."
Mint mondta, a bírósági tevékenységet, a bíráskodás függetlenségét folyamatosan figyelemmel kíséri és elemzi az Európai Unió, amely a magyar igazságszolgáltatást függetlennek, szakszerűnek, hatékonynak és eurokomformnak tartja. A hazai bíróságokon 2005-ben 3 százalékkal nőtt az egy éven belül befejezett ügyek aránya, az öt évnél régebbi, ítélkezésre váró ügyek száma pedig a teljes ügymennyiség 0,01 százalékát teszi ki - mondta el Lomnici Zoltán, aki elismeréssel szólt a Fejér megyei bíróságok munkájáról.
Ezt támasztják alá Soós Gyula, a megyei bíróság elnöke által ismertetett adatok is, amely szerint a megyében a polgári perek 92 százaléka és a gazdasági perek 84 százaléka egy éven belül befejeződik.