Hírek

2005.12.28. 00:00

Bush mindenkit lehallgat

Colin Powell volt amerikai külügyminiszter is kritizálta az engedély nélküli lehallgatásokat.

Farkas Károly

Mind komolyabb nyomás nehezedik a George W. Bush vezette amerikai kormányzatra. Immár korábbi szövetségesei is támadást intéznek ellene. Legutóbb Colin Powell – aki Bush első elnöksége idején töltötte be a külügyminiszteri tisztséget – kritizálta a bírósági jóváhagyás nélkül végrehajtott lehallgatásokat. A politikus elismerte, megfigyelések nélkül nehezen működhetne a terrormegelőzés, ám aggályosnak nevezte, hogy mindezt a kellő felhatalmazás nélkül, a titkosszolgálatoknak széles jogkört biztosító Patriot-törvény keretein belül végezték.
Washingtoni lapértesülések tegnap újabb botrányt okoztak, kiderült ugyanis, hogy a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) – felhatalmazás nélkül – figyelt meg egyes közintézményeket, muzulmán imaházakat, kulturális központokat, és egyes üzleteket is. Az FBI elismerte a lehallgatás tényét, ugyanakkor kijelentették, mivel azok nyilvános helyeken történtek, nem sérültek az állampolgári jogok. Nem így vélekedik az elnökjelöltként számon tartott Hillary Clinton. A demokrata szenátor szerint az ilyen eljárások sértik az alkotmányos alapjogokat.
Álláspontjával a képviselőház is egyetért, így bármennyire is kiállt az elnök a Patriot-törvény újbóli megszavazása érdekében, a honatyák fél év helyett csak egy hónappal, február 3-áig hosszabbították meg annak hatályát. Ezt a változatot hagyta jóvá a szenátus is, ezt küldik el jóváhagyásra Bush elnök elé.
A CNN szerint Bush várhatóan még így is aláírja a törvényt, pedig korábban még elfogadhatatlannak nevezte a jogszabály enynyire rövid távra szóló meghoszszabbítását. Mindezek ellenére nem tett le arról, hogy a törvényt tartóssá tegye.

A nagy testvér az egész világot figyeli

Az utobbi évek egyik legnagyobb botránya éppen az amerikai titkosszolgálatok lehallgatási módszerei körül robbant ki. Az Egyesült Államok ugyanis évtizedek alatt kiépített egy nemzetközi megfigyelő-és lehallgatóhálózatot. Az Echelon kódnevű rendszer figyelemmel kíséri a rádióforgalmat, a vezetékes és mobiltelefon-forgalmat, a faxokat és az e-maileket. A Föld körül keringő műholdak és a többek között a Kanadában, Olaszországban és az Egyesült Királyságban található földi létesítmények minden elektronikus jelet érzékelnek, és továbbítják azt az Egyesült Államokban lévő központba. Ott a beérkező adattömeget bizonyos kulcsszavak alapján válogatják át. Például elég egy faxot írni, amelyben szerepel a „terrorista”, vagy „plasztikbomba” kifejezés, szinte biztos, hogy az üzenet megjárja az amerikai titkosszolgálat központját.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!