Hírek

2005.11.02. 00:00

Veszélyben az iskolák és a béremelések

Ismét csökken jövőre az önkormányzatok állami támogatása. Választási év jön, a települések a nehézségek ellenére fejlesztenének, akár hitelből is.

Reggel-összeállítás

[caption id="" align="alignleft" width="323"] A gyermekintézmények fenntartása is nehezedik az önkormányzatokra
[/caption]Összegszerűen is kevesebb állami támogatást kapnának az önkormányzatok jövőre, mint amennyivel idén gazdálkodhatnak. Várhatóan az iskolákban lesz a legsúlyosabb a helyzet, miután a beterjesztett költségvetési törvényjavaslat szerint az állami normatívák az oktatás több területén csökkennének – állítja Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára. A javaslat alapján kevesebb juthat a kollégiumok fenntartására, a művészeti oktatásra, a kistelepüléseket pedig különösen nehéz helyzetbe hozza, hogy az általános iskolai, az óvodai és a gyógypedagógiai normatíváknál megszűnnének az idei kiegészítő állami hozzájárulások. A törvényjavaslat nem tartalmazza a béremelések pénzügyi fedezetét sem, miként 2005-ben. A főtitkár szerint a megszorítások egyértelműen a lakossági közszolgáltatások színvonalának csökkenéséhez vezethetnek. Az viszont valószínű, hogy a képviselő-testületek nem akarják megszorítani a nadrágszíjat, mert ősszel önkormányzati választások lesznek. Ha a pénzt működésre költik, akkor fejlesztésekre jutna kevesebb, de a választási év miatt ez szintén nem valószínű. Ezért jövőre várhatóan megugranak a hitelfelvételek.

Az önkormányzatoknak jövőre nem lesz pénzük arra, hogy a közalkalmazottak és köztisztviselők béremeléséhez saját forrásból járuljanak hozzá – mutatott rá Magyar Levente, Jászberény polgármestere, a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségének elnöke. A költségvetési irányszámok alapján a szinten tartáshoz lehet elég a jövő évi állami támogatás. A közüzemi díjak drasztikus növekedése azonban óriási összeggel terheli meg a helyhatóságok kiadásait. A beruházásokban a legnagyobb változás az lesz, hogy az államilag fizetett pályázatok megszűnnek az önkormányzatok számára. A következő évtől uniós pályázatokon indulhatnak a települések. Az előírt saját forrást az önkormányzatoknak kell előteremteni, ehhez az állam támogatást ad.

Szécsi Gábor, Kecskemét polgármestere szerint az önkormányzatok további takarékosságra kényszerülnek. A város az elmúlt években több ágazatban áttért a feladatelvű finanszírozásra, s ez több intézmény öszszevonásához, esetenként megszűnéséhez vezetett. A város sikeres pályázatokkal 2006-ban is több jelentős beruházási programot tervez, ezekhez várhatóan hitelt is felvesznek. Bencsik János, Tatabánya polgármestere elmondta: kevesebb pénzből több feladatot kell ellátniuk. Az elmúlt években is kiegészítették az intézmények működéséhez az állami támogatást. Jövőre új fejlesztéseket nem tudnak indítani. Hiesz György, Gyöngyös polgármestere elmondta, hogy komoly megszorítást nem terveznek. A város hitelállománya egymilliárd forint, ebből 400 millió a működési, a többi felhalmozási célú. Eger gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere, Szántósi Rafael elmondta: az iskolavárost például igen érzékenyen érinti a kollégiumi normatíva csökkenése.

Yannis Chatzopoulos (27) görög újságíró, politológus: Szerintem a kormánynak több pénzt kellenne szánnia elsősorban az oktatásra. Úgy tudom, hogy erre most a költségvetés egy százaléka jut. Jobban kéne támogatni az egészségügyet, a kultúrát, valamint a sportot is.

Turcsány Botond (28), vállalkozó: Én optimista vagyok, remélem, hogy nekem és környezetemnek jobb lesz a jövő év. Az a véleményem, hogy az embereket rosszul érinti a jövő évi költségvetés. A pénz kevesebbet ér, és sok ember kerül mind rosszabb helyzetbe.

Turcsány Botond (28), vállalkozó: Én optimista vagyok, remélem, hogy nekem és környezetemnek jobb lesz a jövő év. Az a véleményem, hogy az embereket rosszul érinti a jövő évi költségvetés. A pénz kevesebbet ér, és sok ember kerül mind rosszabb helyzetbe. Turcsány Botond (28), vállalkozó

Én optimista vagyok, remélem, hogy nekem és környezetemnek jobb lesz a jövő év. Az a véleményem, hogy az embereket rosszul érinti a jövő évi költségvetés. A pénz kevesebbet ér, és sok ember kerül mind rosszabb helyzetbe. A gyermekintézmények fenntartása is nehezedik az önkormányzatokra -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!