2005.11.09. 00:00
Tartalékosokat is behívnak
Új intézkedéshez nyúl a francia vezetés. A kijárási tilalom bevezetése megkönnyítheti a randalírozók ellen küzdő rendőrség nehéz helyzetét.
[caption id="" align="alignleft" width="320"] A rendőrség helyzetét megkönnyíti, hogy szükség esetén a helyhatóságok elrendelhetik a kijárási tilalmat az éjszakai órákra
[/caption]Új fejezetéhez érkezett az október 27-e óta tartó franciaországi zavargások krónikája. A párizsi kormány kedden hivatalosan is felhatalmazta a helyi hatóságokat, hogy a rendkívüli helyzetekre vonatkozó törvény lehetőségével élve kijárási tilalmat vezessenek be, ha azt szükségesnek látják a rendbontás megfékezése érdekében. „Mostantól megelőző csapásokkal igyekszünk elkerülni a fegyveres konfliktusokat” – mondta a belügyminiszter, Nicolas Sarkozy.
Hogy hol és mikor számíthatnak a franciák a kijárási tilalomra, azt egyelőre nem tudni, annyi azonban bizonyos, hogy a rendkívüli helyzetekre vonatkozó 1955. évi törvény ismételt hatálybalépésétől komoly változást várnak kormányzati körökben. A döntést megelőzően hétfő estétől már „kivételes kijárási tilalmat” rendeltek el a Párizs körzetében lévő Le Raincy városában. A polgármester, Eric Raoult szerint nem elhanyagolható kockázat fenyegeti a település iskoláit.
Le Raincy a fővárostól északra lévő Seine-Saint-Denis megyében fekszik, ahonnan tizenkét nappal ezelőtt kiindultak az időközben Franciaország más részeire is átterjedt zavargások. Azóta polgárháborús állapotok alakultak ki majd 300 francia településen. Az életkörülményeikkel elégedetlen és kirekesztettségük miatt elkeseredett muzulmán vallású, többnyire harmadik generációs bevándorlók hordákba verődve minden éjjel autók százait gyújtják fel, középületeket tesznek tönkre, és egyre szaporodtak a fegyveres összecsapások is. A kijárási tilalom bevezetése azonban nem az egyetlen intézkedés mellyel a kormány igyekszik megfékezni az indulatokat. Dominique de Villepin francia kormányfő hétfőn ugyan ismételten megerősítette, hogy nem kíván a hadsereghez folyamodni a rend visszaállítása érdekében, ám döntött arról, hogy további ezerötszáz tartalékos rendőrt hívnak be.
A francia kormányzat oly módon is igyekszik csökkenteni az erőszakot, hogy korlátozza a randalírozásról készült tévériportok sugárzását.