2005.11.29. 00:00
Árverseny a Parlamentben
Valóságos harc bontakozott ki a Fidesz és az MSZP között a decemberi parlamenti kampányban: ki tesz többet azért, hogy csökkenjen a villanyáram lakossági ára.
„Nem lesz lakossági elektromos- áram- és gázáremelés, a gyógyszerekért sem kell többet fizetni 2006. január elsejétől” – jelentette ki Gyurcsány Ferenc tegnapi parlamenti felszólalásában. A kormányfő hangoztatta, hogy az áfacsökkentés miatt kevesebb lesz a lakossági áram díja, s a gyártókkal kötött megállapodásnak köszönhetően legfeljebb egy százalék alatti gyógyszeráremelés lesz. A miniszterelnök elmondta, hogy az árcsökkentés érdekében már hetek óta egyeztetnek az energiaszolgáltatókkal. A kormányfő után Gál J. Zoltánnak kellett volna romba döntenie Orbán Viktor múlt heti javaslatát az energiaszolgálta-tók luxusprofitjának letörésére.
A szocialista politikus arra emlékeztetett, hogy az Orbán-kabinet döntött úgy 2001-ben a „fogyasztók kárára”, hogy lemondtak a villamos energia értékesítési árának szabályozási jogköréről. Az MSZP-s honatya azt nem említette, hogy akkor az SZDSZ húsz képviselője szintén megszavazta a hatósági ár megszüntetését. Az MSZP a jogkört törvénymódosítással kívánja visszaállítani. Gál szerint a Fidesz elnöke félrevezette a közvéleményt azzal, hogy Ausztriában a kisfogyasztók számára olcsóbb az áram, mint Magyarországon.
Orbán Viktor nem vette fel az elé dobott kesztyűt. Amíg az MSZP keményen bírálja az Orbán-kabinet munkáját, s sorolja kormányának eredményeit, a Fidesz elnöke szakított korábbi konfliktuskereső politikájával. Orbán higgadt, nemzeti kompromisszumokat elérni kívánó politikus képében mutatkozott be. „2006. március elsejétől csökkentsük tíz százalékkal a villany árát” – javasolta a Fidesz elnöke. Orbán szerint 22 százalékos luxusprofitjuk van az erőműveknek. Az ellenzék vezetője maga is találkozik az energiatermelőkkel, s mivel a kormány és az Európai Unió is vizsgálódik az áramár ügyében, nem tartja lehetetlennek, hogy megállapodás születik az árcsökkentésben.
„Luxushülyék azok, akik ugyanezt a szót ismételgetik” – unta meg Kuncze Gábor az árcsökkentési versenyt. Az SZDSZ elnöke nagy problémának vélte, ha az állam rosszul szabályoz és korlátozza a versenyt.