2005.11.12. 00:00
120 millió liter szeszt gyártanak kukoricadarából
Kukoricadarából gyárt majd szeszt a kecskeméti Guggenmoss Kft. 32 milliárdos beruházásában a Csabacsűdön épülő etanolmű – értesült lapunk. Évi 350 ezer tonna kukorica darálékából 100 ezer tonna, vagyis 120 millió liter szeszt állítanak elő. A motormeghajtásra szolgáló etanol hasonló eljárással készül, mint a gabonapálinka.
A nyírségi Szakolyban már előrehaladottabb állapotban van a Guggenmoss 35 milliárdos befektetéssel készülő üzeme. Csabacsűd térségében évi 30 ezer hektárnyi tengeri termésének beszállításáról nyilatkoznak a termesztők. Az ottani birtokszerkezetben gyakori az olyan nagybirtok, amely kárpótlás és privatizáció révén keletkezett. Ha valóban megépül az etanolmű – nyilatkozta lapunknak egy kisebb területen kukoricát termesztő szarvasi birtokos –, ő is jelentkezni fog, mert a termésnek biztos piacot akar.
A gazda nevében Német Tamásnak, a Guggenmoss ügyvezető igazgatójának így tettük fel a kérdést: „Ha 40 hektáron termesztek kukoricát, megveszik tőlem a termést? Vagy csak a nagyokkal állnak szóba?” Német azt felelte, felvásárlóik a kisebb termesztőktől is átveszik majd a kukoricát. A nyírségi gazdák a hajdúböszörményi Agro-Euroker Kft.-t kereshetik, Csabacsűdön pedig egyelőre a polgármesteri hivatal ad felvilágosítást a gazdáknak.
Az etanol körül beindult piaci mozgást a kyotói egyezmény serkenti. Ez azt írja elő, hogy a károsanyag-kibocsátás csökentéséhez mennyi szeszt kell az olajalapú hajtóanyaghoz keverni. Történelmi párhuzam, hogy az 1700-as években az alföldi erdők kiirtása után főleg zabot termesztettek a magyar alföldön, hogy kielégítsék a Monarchia lovasságának abrakigényét. A hazai etanolgyárak termékének a 2000-es években azért lehet elég végfelhasználója, mert az EU-tagállamok biztos piacot jelentenek. A Mol Rt. korábbi közleménye szerint Százhalombattán, Pozsonyban és Tiszaújvárosban tervezi bioetanol-üzem kialakítását.