2005.09.09. 00:00
Üstökösöktől származhat a földi élet
Az első elemzések szerint a Tempel–1 üstökös szerkezete jóval ritkább, mint azt bárki gondolta volna, és lényegesen több szerves anyag található benne, mint remélték.
Bár a kutatók elismerték, hogy ennek az egy üstökösnek a vizsgálatából még nem lehet általános érvényű következtetéseket levonni, az eredmények azt az elméletet támasztják alá, hogy a földi élet alkotóelemeit a bolygónkba csapódó üstökösök hozták. – Szénhidrogéneket jóval nagyobb mennyiségben találtunk, mint gondoltuk, és több olyan anyagot is felfedeztünk a porban, amiket még nem tudtunk azonosítani – mondta Michael O’Hearn, a Deep Impact küldetés vezető kutatója.
A Deep Impact elnevezésű szonda precíz időzítéssel, éppen az amerikaiak nemzeti ünnepén, július negyedikén érkezett a hat kilométeres átmérőjű Tempel–1 üstökös közelébe és egy töltetet lőtt az égitestbe. A 372 kilogrammos szerkezet több mint 37 ezer kilométeres óránkénti sebességgel csapódott az üstökösbe és becslések szerint száz méter átmérőjű krátert vájt bele, hogy a szonda elemezni tudja az égitest szerkezetét. A szerkezet ferdén csapódott az üstökös felszínébe, mert így nagyobb eséllyel ér el szilárdabb anyagot, ám ez nem következett be. A mérések arról tanúskodnak, hogy a becsapódás következtében mintegy 5500 tonna vízjég került a világűrbe más anyagok – ammóniajég és szén-dioxid – kíséretében. A becsapódást kísérő felhőről készült színképelemzések során acetilént, metil-cianidot és formaldehidet is kimutattak több olyan szerves anyag kíséretében, amelyeket még nem tudtak azonosítani.
Korábban úgy gondolták, az üstökösök „mocskos hógolyók”. Michael O’Hearn a BBC-nek viszont úgy nyilatkozott, a becsapódás körülményeiből arra következtetnek, hogy a vékony, kozmikus porral fedett felszíni jégréteg alatt ezeknek az égitesteknek a szerkezete lyukacsos.