Hírek

2005.09.15. 00:00

Recseg-ropog, serceg a Rádió

Amióta lejárt Kondor Katalin mandátuma, kétszer rugaszkodott elnökválasztásnak a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriuma. Sem a nyolctagú elnökség tagjai, sem a 21 tagú társadalmi kurátorok kétharmados arányban nem tudtak dűlőre jutni.

Váczy András

Hétfőn ülésezett a kormánypártot és az ellenzéket fele-fele arányban képviselő Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumi elnöksége. Ezúttal is megvitatta a Magyar Rádió elnöki posztjára kiírt pályázatokat, meghallgatta a jelentkezőket, és újfent nem értett egyet. Pedig jó néhány jelentkező letett már annyit az asztalra, hogy szakmai múltja, tapasztalata garancia lehet. Úgy gondolná az ember, könnyű helyzetben vannak a jelentkezők, kétharmadosan is lehet választani közülük. Ha csak rajtuk múlna a döntés, bizonyosan.

De ne áltassuk magunkat: a kettes számú közmédia elnökének személyét a párközpontokban világítják át. És ott biccentenek rá. Vagy nem. Nagy a tét: egy lehetséges kompromisszummal csökken a befolyásoltság lehetősége. Egyik pártnak sem tetszik, ám a közszolgálatiságnak ez tenne jót.

Hollós János, a Magyar Rádió alelnöke: – A Rádióban nyugodt, kiegyensúlyozott a helyzet, a munkatársak dolgoznak, készítik műsoraikat. Más a helyzet a kuratóriumban. A hétfői ülésen mint pályázót hallgatott meg a kuratórium elnöksége. Gellért Kis Gábor személyeskedésig vitte velem szemben, hazugnak nevezett, nem a pályázatomról kérdezett, hanem érzelmi kirohanásokba bocsátkozott. Ezzel arról győzött meg, hogy alkalmatlan pályázatok elbírálására. Nem tudom értelmezni a Magyar Rádió vezetésével kapcsolatban hangoztatott jobbra tolódást sem. Nem igaz, el kell olvasni az Rádiót felügyelő ORTT jelentését. Való igaz, hogy a Krónika hagyományosan közöl kormányzati híreket. Ez mindig így volt. Megtévesztő a velem kapcsolatban emlegetett funkcióhalmozás is. Semmiféle elnöki hatáskörrel nem rendelkezem, mint alelnök dolgozom. Egyetértek azzal a kifogással, hogy nem szerencsés, hogy az alelnöki és az Aktuális szerkesztőség vezetői funciót egy ember tölti be. Nem rajtam múlott…

Agárdi Péter, a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének az MSZP által jelölt tagja: – Szeptember 12-i ülésén a kuratórium elnöksége befejezte a pályázók meghallgatását, de nem foglalt állást. Hollós János meghallgatása során kétségkívül felforrósodott a hangulat, ami Hollós korábbi, nyilvános durva személyeskedéseinek az eredménye. De azzal valótlant állít, hogy pályázata nem került szóba. Gellért Kis Gábor kuratóriumi elnök és jómagam is számos, a pályázatában szereplő és ahhoz kapcsolódó állításra és problémára kérdeztünk rá.

Alaposan megismerve, állíthatom, legalább négy-öt kitűnő, szakmailag végiggondolt koncepciójú pályázatot nyújtottak be. Bízom benne, hogy 19-én tudunk jelöltet állítani, és a teljes kuratórium kétharmados többséggel megválasztja az elnököt. De aggódom is. Az elmúlt időszak médiapolitikai konfliktusai mintha azt mutatnák, hogy a jobboldal abban érdekelt, hogy az országgyűlési választásokig ne legyen elnöke a Magyar Rádiónak. Azzal, hogy Hollós János, ha nem is ügyvivő, de alelnök, és a legérzékenyebb szerkesztőségnek, a hír- és krónikarovatokat összefogó Aktuálisnak a vezetője biztosítani tudja a Rádió, szerintem évek óta tapasztalható elfogultságát és egyoldalúságát. Kérdés az, felülkerekedik-e a józan ész, a közszolgálati érzület a kuratóriumon. Én optimista vagyok.

Szadai Károly, a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének a FIDESZ által jelölt elnökhelyettese: – Az első körben az elnökségnek volt jelöltje, de azt a nagy kuratórium leszavazta, a második körben nem volt
jelöltünk. Hogy most, a harmadik fordulóban lesz-e jelölt, hétfőn kiderül. Kár lenne jóslásokba bocsátkozni. Annyit mondhatok, hogy a kuratórium ellenzéki elnökségi tagjainak több jelöltje is van. Nyilván van és lesz a kormánypártiaknak is. Ha a kettő valahogyan egy személyben találkozik, lesz elnök. Ha nem, akkor nem. Szerintem politikailag nagyobb önmérsékletre van szükség, nem szabad olyan eszközökhöz nyúlni, mint legutóbb Gellért Kis Gábor, amikor pénzeszközöket fagyasztott be. Ami a Hollós Jánossal kapcsolatos, évek óta tartó támadásokat illeti, szerintem ezek nem szakmai, hanem politikai jellegűek. Tudomásul kell venni: ameddig nincs elnök, addig a törvényességi felügyelettel rendelkező ügyészség álláspontja szerint is ő vezeti az intézményt. Az alelnöki és az Aktuális szerkesztőség vezetői funkciójáról pedig annyit: nem új, évek óta így van.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!