Hírek

2005.09.23. 00:00

Karibi hangulat Németországban

A németországi választások eredményei a figyelem középpontjába helyezték a karib-tengeri szigetországot.

Gyulay Zoltán

A CDU/CSU–FDP–Zöldek pártszínei – fekete, sárga, zöld – után Jamaica-koalíciónak elnevezett lehetséges német koalíció nemcsak Németországban ajzotta föl a közhangulatot, hanem éppenséggel a karibi szigetországban is. Miközben ugyanis egyre több helyen hirdetnek akciót a jellegzetes jamaikai zenét tartalmazó CD-kre, s az utazási irodák megújult erővel bombázzák a turistákat páratlan jamaikai ajánlataikkal, jelentkezett a távoli ország berlini nagykövete is. Marcia Gilbert-Roberts szinte a hetedik mennyországban érezte magát, amikor azt észlelte, hogy egyre több német ajkáról hangzik fel hazája neve. Kijelentette: amennyiben a Jamaica-koalíció létrejön, annak minden tagját meghívják egy karibi nyaralásra. A kétmillió-hatszázezer lakosú közép-amerikai sziget hivatalos zászlajának színei ugyanis: fekete, sárga, zöld. A színek egyúttal szimbólumok. A fekete jelképezi a szegénységet és a múlt nehézségeit. A sárga a táj szépségét és a napfényt (jelenleg napi 7és fél óra, a hőmérséklet 32 fok). A zöld a reményt és a természetet.

Xaymaca: az erdők és a vizek országa – az aravak indiánok nevezték el a hazájuknak otthont adó földi paradicsomot. És valóban: a természet itt minden játékosságát kiélte. Zöldbe borult hegyek, lágy dombok, messzire nyúló völgyek, vízesések műremekei, szikrázóan fehér tengerpart. Mi kellhet még? A Kuba és Hispaniola (Haiti és Dominika) után a harmadik legnagyobb karibi sziget (csaknem tizenegyezer négyzetkilométer) felszíne óriásteknőst formáz. Keleten a jókorára nőtt Blue és a John Crow Mountains (a Kék- és a John Crow-hegység) teszi jellegzetessé; északi nyúlványain örökzöld trópusi esőerdőkkel, délen pedig teraszos földjein a világ legjobb és legdrágább kávéja terem. A Kék-hegység délkeleti lábánál terül el a főváros, Kingston, gyarmati stílusban emelt, látványos templomainak és épületeinek sorával. Nyugaton egykoron megszökött rabszolgák leszármazottai élnek. A szigetet 1494-ben Kolumbusz Kristóf fedezte föl, de a spanyolokat 1655-ben elűzték az angolok. A mai lakosság elődeinek kilencvenöt százaléka Afrikából származik. Valaha rabszolgaként adták el őket. A rabszolgaságot azonban 1838-ban megszüntették, s az angolok ekkor szerződéses munkásokat toboroztak Indiából, Kínából, az arab félszigetről, de még Németországból is. A patois, az angol alapokon nyugvó átmeneti nyelv az élő karibi nyelvjárások közé tartozik.

Jamaica alapvetően az idegenforgalomból él, legfőbb exportcikke azonban a reggae zene, amelynek legismertebb művelőjét, Bob Marleyt szinte istenként tisztelik a műfaj szerelmesei. Kétségtelen tény, hogy nemcsak dallamaival, hanem öltözködésével – a jellegzetes formájú, nemzeti színekben pompázó kötött sapkával – és rasztafrizurájával világdivatot teremtett.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!