2005.05.19. 00:00
Vadkapitalizmus a nyugdíjpiacon
Csaknem hárommillió magán-nyugdíjpénztári tag kíséri figyelemmel, mit fialnak befizetéseik. Nem mindegy, hogy a most munkába álló pályakezdők – akiknek már kötelező a tagság – melyik pénztárnál kötnek ki. Kicsi a torta, és sok az éhes száj.
Az ügyfelekért folytatott ádáz harc az oka a megtévesztő reklámoknak, amelyek már voltak korábban is, s most is akadnak ilyenek – mondta lapunknak Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének szóvivője. A felügyelet most úgy érzi, keményen fel kell lépni a fogyasztókat megtévesztő pénztárakkal szemben. Jelenleg többükkel szemben is vizsgálat folyik, de ezek befejezéséig nem hozzák nyilvánosságra a neveket. Egyelőre egyetlen pénztárt sem állítottak pellengérre, ám a felügyelet nemrég elmarasztalta az ING Magánnyugdíjpénztárt egy napilapban megjelent hirdetése miatt, amely a „minden mellette szól” szlogent viselte. Az indoklás szerint ezzel a pénztár azt sugallta, hogy a versenytársaknál jobb feltételekkel nyújtja szolgáltatásait. A valóság viszont más volt – áll az egymillió forintos bírság indoklásában.
A fogyasztók megtévesztésének több iskolapéldája is kifejlődött az elmúlt időszakban. Az egyik, amikor egy pénztár a bruttó hozamát reklámozza, vagyis ebből nem vonja le a működés és a vagyonkezelés költségeit, így tünteti fel magát a valóságosnál kedvezőbb színben. A csábítás másik trükkje, amikor a pénztár egészének hozamával édesgetik a lehetséges ügyfelet, ami nem ugyanaz, mint a pénztártag egyéni számlájának gyarapodása. Egy tag befizetéseinek üteme ugyanis eltérő lehet egy év folyamán, így aztán a pénztár egészének hozama, meg az egyéni számla hozama akár jelentősen is eltérhet egymástól. Főként egy új belépő esetén.
A harmadik trükkje a csábításnak, amikor a pénztárak az adataikból éppen a legelőnyösebbet öltöztetik fel. Ha úgy jó nekik, akkor az éves hozamokból átlagot számolnak, ha másként jó, akkor a hirtelen megugrott hozamot említik. Tavaly például a pénzromlásnál nagyobb mértékű hozamnövekedés állt az ügyfélcsalogatás középpontjában, egy évvel korábban viszont senki sem emlegette a gyászosan alacsony hozamokat. A negyedik trükk az, amikor egy pénztár néhány kiváló hozamú hónapját évesíti, hadd essen le a lehetséges páciens álla, ám ez szigorúan tilos. Nem lehet egy évnél rövidebb időtartam hozamát reklámozni. Az ötödik trükk nem ütközik jogszabályi tilalomba, ám etikailag megkérdőjelezhető a felügyelet szerint. Akad pénztár, amelyik kocsit sorsol, más több tízezer forintos nyereménnyel próbálja a tagokat toborozni. Ami azért baj, mert ezt a többi tag rovására teheti csak meg. A pénztárak tulajdonosai ugyanis maguk a tagok, a toborzás költségeit tehát végső soron velük fizettetik meg.
A megoldás sokak szerint az lenne, ha egy független pénztárminősítő szervezet jönne létre. Mások szerint a bankvilágban rendet teremtő teljes hiteldíjmutató (THM) mintájára egységes hozammutatót (EHM) kellene bevezetni, hogy az ügyfelek, a most munkába állók is megfelelő információkhoz jussanak a választáshoz. Ennek alapján lehetne dönteni arról is, hogy érdemes-e átlépni egy másik pénztárhoz, hiszen Magyarországon szabad pénztárválasztás van a magánnyugdíjpénztárak között.
Hárommillió ember a napokban kapja meg az egyéni számláját, mennyit jövedelmezett az eddig befizetett tagdíja. 2003-ban az átlagos hozam csupán 2,68 százalék volt, ami azzal volt magyarázható, hogy a pénztárak befektetéseik többségét, négyötödét állampapírokban tartják, s abban az évben az állampapírok csekély hasznot hoztak.
El is kell érni a nyugdíjkort, hogy élvezhessük
A magán-nyugdíjpénztári megtakarítás hosszú távú befektetés. Értékállóságát törvények védik. Ezért a pénztárak a tagok befizetéseinek nagyobb részét állampapírokba fektetik. S ami lényeges, ez a pénz hozamostól a mienk marad. Magunknak spórolunk, sőt a megtakarítás örököseinknek is jár. Igaz, a gondtalan időskort ábrázoló plakátok azt már nem ábrázolják, hogy a gondtalan időskort meg is kell élni, hogy megtakarításunkat magunk vagy örökeseink élvezhessék. Ha ugyanis a pénztári tag még a szolgáltatás megkezdése, vagyis a rendes vagy korengedményes nyugdíj előtt halálozik el, akkor a megtakarítás sem élvezhető.