Hírek

2005.05.07. 00:00

Tony Blair újabb történelmi sikere

Az egyértelmű szavazatvesztések ellenére Tony Blair miniszterelnök Munkáspártja harmadszor is győzött a brit alsóházi választásokon.

Gyulay Zoltán

A Munkáspárt az alsó 646 helyéből 353-at mondhat a magáénak. Ez hatvannal kevesebb, mint 2001-ben volt. A szavazatvesztés oka az iraki háborúban keresendő, amely „megosztotta az országot” – jelentette ki Tony Blair. A párt százöt esztendős történetében ő az első miniszterelnök, akit harmadik hivatali idejére is megválasztottak. „Kitüntető ez a mérhetetlen megtiszteltetés és bizalom. Teljesen egyértelmű, hogy a brit nép továbbra is munkáspárti kormányzást akar, még ha valamelyest csökkent mértékben is” – mondta. – „Tudom, hogy az iraki háború megosztotta az országot. De remélem, hogy most ismételten visszaszerezzük egységünket, és a jövőre tekintünk” – fűzte hozzá. Blair már tegnap megkapta a kormányátalakítási megbízást II. Erzsébet brit királynőtől. Ez egyúttal születésnapi ajándék is volt számára, ugyanis pénteken töltötte be 52. életévét.

A nagy-britanniai választási rendszernek köszönhetően a Labour párt a nagy veszteségek ellenére is kényelmes abszolút többséggel rendelkezhet az alsóházban. A választási részvételt 61 százalék körülire teszik. A Munkáspárt immár harmadszor aratott földcsuszamlásszerű győzelmet. Megfigyelők azt várják a kormányalakítással kapcsolatban, hogy helyén marad Gordon Brown pénzügy- és Jack Strew külügyminiszter. Brown ugyanis sikeres gazdaságpolitikát folytat, és tulajdonképpen ez hozhatta meg a sikert a Munkáspártnak. Harminc év óta most a legalacsonyabb a munkanélküliség, a gazdasági növekedés 3,1 százalékos, és a Labour ezt helyezte választási kampányának középpontjába. Egyúttal Blair lehetséges utódjának is tartják, mivel elemzők becslése szerint a jelenlegi kormányfő nem tölti ki négy évre szóló megbízatását. Márpedig a gazdaságpolitika ebből a szempontból „királycsináló” fontosságúvá vált.

A 63 esztendős Michael Howard, a toryk vezére beismerte vereségét és levonta a következtetéseket is: lemondott. Kampányában a bevándorlás kérdését boncolgatta, és a törvények erőteljes megszigorítását helyezte kilátásba, de a britek erre szemmel láthatóan nem voltak vevők.

Javított a jobboldal

A konzervatívok a csütörtöki előrehozott választásokon sokat javítottak mérlegükön: a 2001. évi 166 helyett ezúttal 195 mandátumot sikerült elnyerniük. A szabad demokraták 52 helyről 60-ra tornázták fel képviselőik számát. A végleges számok az észak-írországi eredmények fényében alakulnak ki, ott pénteken rendezték meg a fordulót.

A konzervatívok a csütörtöki előrehozott választásokon sokat javítottak mérlegükön: a 2001. évi 166 helyett ezúttal 195 mandátumot sikerült elnyerniük.

A szabad demokraták 52 helyről 60-ra tornázták fel képviselőik számát. A végleges számok az észak-írországi eredmények fényében alakulnak ki, ott pénteken rendezték meg a fordulót. -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!