Hírek

2005.05.11. 00:00

Húszmillió euró a falvaknak

Lassan húzódik vissza az ár a Bánságban, de különösen a magyarok által lakott falvakban még mindig nagyon magas a vízállás – tájékoztatta tegnap lapunkat Borbély László, a romániai kormány közmunkaügyi és területrendezési minisztere.

Lukács János, Kolozsvár

[caption id="" align="alignleft" width="88"] A vajdasági Módoson a romániaihoz hasonlóan tragikus a helyzet. A házak között végeláthatatlan tenger, az épületek sorra omlanak össze.
[/caption]A romániai kormány illetékes minisztere a helyszínen tájékozódott a helyzetről. Borbély László a többi között azért utazott tegnap a Temes megyei településekre, hogy bejelentse: a kormány június 20-án megkezdi a házak újjáépítését. A tervezés már megkezdődött, és elkülönítettek egy 20 millió eurós alapot is, amely a privatizációs bevételekből származik. „Több mint ezer ház omlott össze vagy vált teljesen lakhatatlanná” – mondta a miniszter, aki útja során Vajda Pállal, a magyar többségű Újvár polgármesterével is találkozott. A község elöljárója attól tart, hogy vesztegzárat rendelnek el a hatóságok, mert akkor teljesen elszigetelődnek.

A Magyarországról érkezett 25 nagy teljesítményű szivattyút a várakozásokkal ellentétben nem sikerült hétfő este beindítani. Az első két szerkezetet csupán tegnap szerelték fel a magyarországi szakemberek Ótelek térségében, a Bega mellett. A beüzemelést délutánra, estére tervezték. A Bánátban ugyanis hétfőn zuhogott az eső, tegnapra azonban elállt. A magyar környezetvédelmi tárca által felajánlott segítség körül egyébként néhány napja kisebbfajta belpolitikai vihar dúl. Gheorghe Seculici kormányfő-helyettes hétfőn azt mondta, hogy Romániában is van a magyarországiakhoz hasonló szivattyú, csak a „kommunikáció hiánya” miatt nem lehet tudni, pontosan hol is vannak. Sőt, különböző román nagyvállalatok vezetői még azzal is dicsekedtek, hogy nemcsak hasonló, hanem nagyobb kapacitású szivattyúik is vannak, majd – ahogy a sajtó fogalmaz – „üzleti megfontolásoktól szeplős” ajánlatokkal jönnek elő. Ezzel szemben Sulfina Barbu vízügyi miniszter szerint az ország nem rendelkezik ilyen eszközökkel.

Amint arról többször is hírt adtunk, a Bánát romániai és szerbiai oldalán hetek óta hatalmas árvíz pusztít. Miután az Osztrák–Magyar Monarchia idején épült vízvédelmi rendszer felmondta a szolgálatot, a Temes és a Bega folyó közötti területet elöntötte a víz. Az összefüggő tóvá alakult ár felülete kétszerese a Balatonénak, a víz mélysége néhol a hat métert is eléri. Teljesen víz alá került Jánosfölde és Fény. Torontálkeresztes csak csónakkal megközelíthető szigetté vált, míg Óteleket mindössze egy vékonyka földnyelven át lehet elérni.

Milliomos politikusok a román közéletben

A vagyonbevallási ívek első alkalommal nyújtanak tényleges rálátást az állami tisztségviselők anyagi helyzetére. Verestóy Attila a leggazdagabb RMDSZ-szenátor. Az év első négy hónapjában 5,26 millió eurónak megfelelő összeget helyezett banki letétbe. Őt Frunda György szenátor követi, tavaly mintegy hárommilliárd lejes (20 millió forintos) jövedelme volt. A magyar kormánytagok közül Markó Béla RMDSZ-elnök a leggazdagabb, a feleségével együtt tavaly egymilliárd lejt (6,7 millió forintot) keresett. A kabinet mágnásai közé sorolható Calin Popescu-Tariceanu miniszterelnök számláin 350 ezer eurót, 4,7 milliárd lejt és 43700 dollárt őriznek a bankok. A kormány legszegényebb tagja Sulfina Barbu, minden vagyona egy 60 négyzetméteres bukaresti lakás és egy Renault Clio személygépkocsi.

Ügyészek előtt az exminiszter felesége

A román Korrupcióellenes Ügyészség (PNA) tegnap délben kihallgatta Leontina Iliét, Aurel Ilie volt vízügyi miniszter feleségét. Leontina Ilie ugyanis részvényes abban az Aquaproiect nevű cégben, amely – nyilvános versenytárgyalás nélkül – egymaga tervezi Románia vízvédelmi rendszerét. Egy nappal korábban a PNA Liliana Dragant, a cég vezérigazgatóját is kihallgatta, aki ügyészségi források szerint utalt arra: a munkálatok odaítélése nem egészen tiszta módon történt. Liliana Dragan tagadta vétkességét. Az Aquaproiect mellett további három kerekedelmi társaságot is górcső alá vettek az ügyészek. Az elmúlt négy évben mintegy 1500 milliárd lejt (10 milliárd forintot) költött az állam a bánsági vízvédelmi rendszerek megerősítésére, ezek egy része soha nem ért célba. Egy bukaresti napilap szerint az Aquaproiect igazgatótanácsának tagja az a Daniel Stacescu, aki 15 éve kezeli a vízügyi minisztérium beruházási keretét.

Egy nappal korábban a PNA Liliana Dragant, a cég vezérigazgatóját is kihallgatta, aki ügyészségi források szerint utalt arra: a munkálatok odaítélése nem egészen tiszta módon történt.

Liliana Dragan tagadta vétkességét. Az Aquaproiect mellett további három kerekedelmi társaságot is górcső alá vettek az ügyészek. Az elmúlt négy évben mintegy 1500 milliárd lejt (10 milliárd forintot) költött az állam a bánsági vízvédelmi rendszerek megerősítésére, ezek egy része soha nem ért célba. Egy bukaresti napilap szerint az Aquaproiect igazgatótanácsának tagja az a Daniel Stacescu, aki 15 éve kezeli a vízügyi minisztérium beruházási keretét. A vajdasági Módoson a romániaihoz hasonlóan tragikus a helyzet. A házak között végeláthatatlan tenger, az épületek sorra omlanak össze. -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!