Hírek

2005.05.02. 06:41

Halmozódik az űrszemét a Föld körül

Kiszuperált műholdak tömegesen keringenek a Föld körül. Eltávolításukat hiába szabályozza nemzetközi előírás, a legtöbb állam fittyet hány kötelezettségére. Pedig az űrszemét egyre nagyobb veszélyt jelent.

Tornai Sz.

A Föld körüli pályára állított műholdak ugyanabban az irányban és ugyanolyan sebességgel forognak, mint a Föld. Így a Földhöz viszonyítva mozdulatlanok. A kommunikációs cégek számára ezek a műholdak az ideálisak, mivel a parabolaantennák könnyen leveszik róluk a jeleket, nem kell követni őket az égbolton. Ezen műholdak pályája olyan távolságra van a Földtől (negyvenkétezer kilométer), hogy ha tönkremennek, a gravitáció nem húzza vissza őket a Földre. Sajnos tovább keringenek, és ma már aggasztó szemétgyűrűt alkotnak a Föld körül.

1997-ben ugyan nemzetközi megállapodás született a Föld körüli pálya megtisztításáról, de ennek a legtöbb állam nem tesz eleget. Az előírás szerint az elhasználódott műholdakat háromszáz kilométerrel „feljebb” kell helyezni. Arra a pályára, amelyet a szakemberek a műholdak „temetőjének” jelöltek ki. Nemrég tartották a negyedik európai konferenciát az űrszemétről Darmstadtban. A szakértők elmondták, hogy 1997 és 2003 között Oroszország szegte meg legtöbbször a nemzetközi előírást. Nem kevesebb, mint huszonhat műholdroncsot hagyott sorsára a szóban forgó Föld körüli gyűrűn.

A roncstelepre bocsátás sok pénzbe kerül, és semmi haszon nem származik belőle. De egyre inkább az a veszély fenyeget, hogy a kiszuperált műholdak összeütköznek működő utódaikkal. Az Európai Űrügynökség (ESA) szerint a kisebb hulladékok is aggodalomra adnak okot. Eddig legalább kétezer fémdarabot számoltak össze, amelyek rakéták és műholdak letört darabjai. A szakértők mihamarabbi intézkedéseket sürgetnek. Arra figyelmeztetnek: ha nem sikerül megtisztítani a Föld körüli pályát, lehetetlenné válik a műholdak felbocsátása és rendeltetésszerű működése.

A darmstadti konferencián a Föld körüli atomhulladék kérdése is terítékre került. Az atomerőművel felszerelt műholdak roncsai még nagyobb veszélyt jelentenek. Nem beszélve a megmaradt radioaktív anyagokról. Becslések szerint legalább egy tonna hasadóanyag kering a Föld körül. Egyelőre nem született terv arról, hogy a nukleáris űrszeméttől miként lehetne megszabadulni.

Tornai Sz. -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!