Hírek

2005.05.31. 00:00

A jövő a genetikai fájdalomcsillapítóké

Hamarosan forradalom köszönt be a fájdalomcsillapítók terén: a tudósok génalapú gyógyszerekkel kísérleteznek.

Farkas Cintia

A több éve folyó kutatások kimutatták, hogy a hagyományos fájdalomcsillapítók hatását az illető testsúlya, életkora és neme erősen befolyásolja. Ennek következtében a betegek eltérő módon reagálnak a gyógyszerekre.

A genetikai alapú fájdalomcsillapítók kutatásában először a nemek közötti különbségre figyeltek oda a kutatók. – Tudományosan bizonyított tény, hogy a férfiak és a nők agya eltérő módon működik. Ennek következtében eltérő módon reagálnak a fájdalomra – nyilatkozta dr. Lonnie Zeltzer, az egyik kutatócsoport vezetője. – Ez annyit jelent, hogy a fájdalmat nehezen tűrő nő születendő lányának is alacsony lesz a fájdalomküszöbe. Ugyanakkor a fia ezt nem fogja örökölni tőle.

A fájdalomtűrő képesség nemcsak nem, hanem életkor függvénye is. Serdülőkorban a fiúké csökken, a lányoké azonban változatlan marad. A hetedik év óta tartó, nyolc laboratóriumban folyó kutatások új eredményeket is hoztak. Ilyen a COMT (katekol-o-metil-transzferáz) enzim befolyása a fájdalomérzetre. Dr. William Maixner, a kutatássorozatban részt vevő természettudós arról számolt be, hogy a nők szervezetében alacsonyabb ennek az enzimnek a szintje. Ezért a női test érzékenyebben reagál mindenféle fájdalomra és egyéb érzetre. Emiatt például egy nő betegnek nagyobb adag morfiumot vagy más fájdalomcsillapítót kell adni, mint egy férfinak.

A kutatók azt is régóta tudják, hogy a világos bőrűek és a vörös hajúak általában sokkal érzékenyebbek a fájdalomra, mint mások. Kimutatták, hogy a szervezetük is sokkal jobban ellenáll az ópiumalapú fájdalomcsillapítóknak. A nevelés és a környezet is erősen befolyásolhatja a páciens fájdalomtűrő képességét. Mindennek eredményeképpen öt éven belül a fájdalomcsillapítók felírásánál figyelembe fogják venni a páciens nemét, életkorát és fájdalomtűrését. Így kiküszöbölhetik majd a mellékhatásokat, és meggátolják a függőség kialakulásának veszélyét. Tény az, hogy a hagyományos fájdalomcsillapítók kora lejárt. Egyedül genetikai alapú „utódjuk” jelenthet áttörést a krónikus fájdalmak enyhítésében.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!