2005.01.08. 05:19
Külföldre viszik a gyártók a megmaradt szaloncukrot
A megmaradt szaloncukor az új évben nem roskadozik a kereskedők polcain, mert a nagy bevásárlóközpontoktól a gyártók visszaveszik a megmaradt készletet.
[caption id="" align="alignleft" width="320"] Ilyenkor már figyelni kell, hogy nem romlott-e meg a szaloncukor. Szavatosságuk ugyanis általában fél–egy év, és gyártási idejük 2004. augusztus.
[/caption]Míg korábban leértékeléssel próbálkozott a kereskedelem, addig az idén a nagy kereskedelmi láncok inkább megszabadultak a szaloncukortól. Például a Tesco, de hasonlóan járt el a CBA is. Utóbbi üzleteiben 380 tonna szaloncukrot értékesítettek, s csak 20 tonnát kellett a gyártóknak visszavenniük. A Tesco áruházakban 900 tonna szaloncukor fogyott, s a megmaradt készleteket szintén visszavették a gyártók. A Corában arról tájékoztattak bennünket, hogy lényegében a teljes készletet eladták. A keveset, ami megmaradt, gyermekintézményeknek adományozták.
A jelenség, amelyről azt hittük új, nem az, a gyártók ugyanis rákényszerülnek erre a szokatlan szívességre – ismerte el Horváth Imre, a Sweet Point, a legnagyobb hazai gyártó ügyvezető igazgatója. Eleinte csak a multik álltak elő ezzel az igénynyel, aztán a hazai nagyobb kereskedelmi láncok is feleszméltek. Aki nem áll kötélnek, attól nem rendelnek. A dunakeszi édességgyár 2800 tonnát gyártott, s ebből mindössze 10–12 tonnát kellett visszavenniük. Kérdésünkre, hogy mit csinálnak az így megmaradt szaloncukorral, az ügyvezető azt felelte: eladják. Méghozzá külföldre, új köntösben, olcsó desszertként.
A virsli esetében nincs mese, azt visszavenni nem lehet. Szavatossági ideje egy-két hét, tehát a szilveszteri virsli értékesítésének hajrája a napokban lesz.
A CBA 800 tonna virslit adott el a karácsonyi ünnepek előtt és után, de a legolcsóbb virsliből alig fogyott – ismerte el Neu-bauer Katalin kereskedelmi igazgató. A virsli hőkezelt, előfőzött termék, amelynek minőségével akkor szokott gond lenni, ha megsérül a hűtőlánc.
Az új szabály szerint ki kell vonni a forgalomból
A szaloncukrot korábban sokáig forgalomban tartották a kereskedők, ha bevizsgáltatták, s az élelmiszerminősítő állomás erre engedélyt adott. Uniós csatlakozásunk óta erre nincs lehetőség, ha lejár a gyártó által meghatározott fogyaszthatósági idő, a terméket ki kell vonni a forgalomból – magyarázza Deák Ferenc, a Fővárosi Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás osztályvezetője. A szaloncukrok szavatossági ideje fél évtől egy évig terjed általában, de ilyenkor január–februárban már figyelni kell az előállítási időt, hiszen a gyártásaugusztusban kezdődik.
a megmaradt készletet. Bán Károly -->