2025.03.09. 06:50
Klausz László a tatabányai futball hagyományaihoz méltó csapatot építene
A nemrégiben kinevezett vezetőedző hosszabb távon magasabb célokért küzdene a tatabányai labdarúgócsapattal. A pályafutását a városban kezdő, 27 válogatottságig jutó Klausz László adott interjút lapunknak többek között a csapat jelenlegi helyzetéről és terveiről.
Az Opus Tigáz Tatabánya frissen kinevezett vezetőedzője, Klausz László kiválóan debütált, hiszen irányításával az NB II. utolsó helyén álló Bányász 1-0-ra legyőzte a harmadik, feljutásért küzdő Vasast.

Fotó: Flajsz Péter / Forrás: 24 Óra
– Milyen érzés tatabányai származásúként, a klub saját nevelésű játékosaként a felnőttcsapatot irányítani?
– Nagyon különleges és érzelemdús. Tatabánya az otthonom, itt nőttem fel, itt kezdtem el futballozni és innen indult a pályafutásom. Az, hogy most vezetőedzőként térhettem vissza, hatalmas megtiszteltetés és felelősség is egyben. Nemcsak egy csapatot irányítok, hanem egy közösséget is képviselek, amelynek a része voltam gyerekként, játékosként és most edzőként is. Ez a klub sokat adott nekem és most én is szeretnék visszaadni valamit. Tudom, milyen érzés tatabányai futballistaként a pályán küzdeni a csapatért és most edzőként az a célom, hogy a játékosok is megértsék és átérezzék ezt.
Minden nap azon dolgozom, hogy a csapat a lehető legjobban teljesítsen és a tatabányai szurkolók büszkék lehessenek ránk.
– Mennyire követte nyomon a tatabányai labdarúgást az elmúlt években?
– Mindig figyelemmel kísértem, függetlenül attól, hogy éppen hol játszottam vagy dolgoztam. Ez a klub a szívemhez nőtt, hiszen itt kezdődött számomra minden. Amikor játékosként máshol futballoztam, akkor is követtem az eredményeket, figyeltem a csapat alakulását és érdekelt, hogy milyen irányba halad a klub. Edzőként pedig még inkább beleláttam a folyamatokba és most, hogy itt dolgozhatok, még nagyobb felelősséget érzek a csapat és a város futballjának jövője iránt. Nemcsak a jelenlegi keretre koncentrálok, hanem a tatabányai utánpótlásra is, mert szeretném, ha minél több helyi tehetség kapna lehetőséget a felnőttcsapatban.
– Mennyire tudta feltérképezni a csapatot, illetve a klubot?
– Már az első perctől kezdve igyekeztem minél alaposabban megismerni a körülményeket. Természetesen az előzetes ismereteim is sokat segítettek, hiszen tatabányaiként mindig figyeltem a klub életét, de vezetőedzőként teljesen más szemszögből kellett megismernem a játékosokat, a klub struktúráját és a háttérben dolgozó embereket. A csapatot szakmai és mentális szempontból is elemeztem: milyen erősségeink vannak, hol kell fejlődnünk, illetve, hogy milyen karakterű játékosok alkotják a keretet. Ugyanígy a klub működését is igyekeztem megérteni, hiszen a hosszútávú siker nemcsak a pályán dől el, hanem fontos a háttérmunka is.
– Mi a legsürgősebb feladat a bennmaradásért vívott küzdelemben?
– A legfontosabb, hogy stabilizáljuk a csapat játékát és mentálisan is felkészítsük a játékosokat a bennmaradásért vívott harcra. Az első lépés a védekezés megszilárdítása, mert egy jól szervezett csapat mindig esélyesebb a pontszerzésre. Emellett elengedhetetlen, hogy a játékosok higgyenek magukban és mentálisan is felvegyék a versenyt az ellenfelekkel. Rövid távon a taktikai fegyelem és a csapategység megerősítése a prioritás. Emellett fontos, hogy minden játékos tisztában legyen a szerepével és azzal, hogy mit várunk el tőle a pályán. A fizikai állóképesség javítása is kulcsfontosságú, mert a szezon végén a frissesség és a küzdeni tudás dönthet a sorsunkról. Minden mérkőzés döntő jelentőségű számunkra, ezért a célunk az, hogy már az első pillanattól kezdve maximálisan fókuszáltan, szervezetten és fegyelmezetten lépjünk pályára.
– Min változtatna a szakmai munkában?
– Elsősorban a csapat szervezettségét és a taktikai fegyelmet szeretném erősíteni. A mai modern futballban már nem elég, ha egy csapat csak küzd, meg kell találnunk azokat a játékelemeket, amelyekkel eredményesek lehetünk a saját helyzetünkben. A védekezés stabilizálása kiemelt prioritás, hiszen egy jól felépített, fegyelmezett csapat mindig nagyobb eséllyel marad versenyben. Fontos, hogy a játékosok tudatosan és egységben mozogjanak, mind védekezésben, mind támadásban. A labdakihozatalban és a támadásépítésben is szeretném növelni a tudatosságot, hogy ne csak az ösztönök vezéreljék a játékunkat, hanem egyértelmű elképzelésünk legyen arról, hogy hogyan akarunk játszani. Emellett a mentális felkészültség javítására is nagy hangsúlyt kell fektetnünk.
Egy olyan csapatot szeretnék látni a pályán, amely soha nem adja fel, hisz önmagában és képes küzdeni a végsőkig.
Ehhez elengedhetetlen a játékosok egyéni és csapatszintű motivációjának erősítése, valamint egy olyan öltözői hangulat megteremtése, ahol mindenki felelősséget vállal a célokért.
– Az első napok után milyennek látja a csapatot?
– Az első benyomásaim összességében pozitívak. Látom a játékosokban a potenciált, és azt is, hogy van bennük akarat a fejlődésre. Ugyanakkor tisztában vagyok azzal, hogy sok munka vár még ránk. A csapat hozzáállása és munkamorálja biztató, mindenki érzi a helyzet súlyát és hajlandó keményen dolgozni a célok eléréséért. Ugyanakkor vannak olyan területek, ahol gyorsan javulnunk kell, elsősorban a taktikai fegyelemben és a koncentrációban. Ezek kulcsfontosságú tényezők lesznek a bennmaradásért folytatott harcban. Ami pozitívum, hogy a játékosok nyitottak az új elképzelésekre és az öltözőben is érződik az elszántság.
– Ez a tavasz tűzoltó-munka lesz, vagy egy hosszabb távú projekt kezdete?
– Természetesen az elsődleges célunk most a bennmaradás, így a tavasz egyfajta tűzoltó-munka is lesz, hiszen gyorsan kell eredményeket elérnünk. Ugyanakkor én nem csupán rövid távban gondolkodom. A munkám során hosszabb távú építkezést is mindig szem előtt tartok, mert egy klub csak így lehet igazán sikeres. Ha sikerül stabilizálnunk a csapatot és elérni a célunkat, akkor szeretném, ha ez a szezon egy erős alap lenne a jövőre nézve. Fontos, hogy ne csak a bennmaradásért küzdjünk, hanem elkezdjük kialakítani azt a szemléletet, amire későbbé építhetünk. A tatabányai labdarúgásnak komoly múltja van és szeretném, ha a jövője is hasonlóan erős lenne. Ehhez azonban türelem, kitartás és folyamatos fejlődés szükséges. A mostani helyzetben az elsődleges feladatunk a stabilizáció, de hosszabb távon egy olyan csapatot akarunk felépíteni, amely nemcsak a bennmaradásért, hanem magasabb célokért is küzdhet.
– A korábbi tatabányai klublegendák közül kivel tartja a kapcsolatot? Beszélt valakivel közülük a jelenlegi szerepvállalásával kapcsolatban?
– Több korábbi tatabányai legendával is tartom a kapcsolatot, hiszen ez a klub egy nagy család, és akik itt játszottak, dolgoztak, azok mindig kötődni fognak hozzá. Vannak olyan egykori játékosok és edzők, akikkel rendszeresen beszélek és természetesen a kinevezésem után is sokan megkerestek, gratuláltak, illetve megosztották velem a gondolataikat. Beszéltem néhány olyan korábbi tatabányai ikonnal is, akik rengeteget tettek a klubért, és akiknek a tapasztalata, tanácsai mindig értékesek. Számomra fontos, hogy a múlt értékeit tiszteletben tartsuk, hiszen ezek az emberek olyan alapokat raktak le, amelyekre ma is építhetünk.
– Mit üzen a szurkolóknak?
– Mindenekelőtt szeretném megköszönni nekik a támogatásukat, mert nélkülük ez a klub nem lenne ugyanaz. Tudom, hogy Tatabányán mindig is szenvedélyes és elkötelezett szurkolótábor állt a csapat mögött, és most, a nehéz helyzetben még nagyobb szükség van rájuk. Azt ígérem, hogy a csapat minden egyes mérkőzésen a szívét-lelkét kiteszi a pályára. Olyan csapatot akarunk építeni, amely méltó a tatabányai futball hagyományaihoz és amelyért érdemes kijönni a stadionba. Tudjuk, hogy nagy feladat áll előttünk, de együtt, közösen sok mindent elérhetünk. A szurkolók támogatása óriási erőt ad a játékosoknak és szeretnénk ezt jó teljesítménnyel meghálálni.
A célunk az, hogy a csapat és a szurkolók ismét igazi egységet alkossanak és együtt küzdjünk a tatabányai futball sikeréért.
– Több évnyi NB II.-es edzői tapasztalat után milyennek látja a másodosztályú bajnokságot?
– Az NB II. egy rendkívül kiegyenlített és küzdelmes bajnokság, ahol minden mérkőzés komoly taktikai és mentális felkészülést igényel. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján azt látom, hogy a csapatok között nincsenek óriási különbségek, és bárki képes meglepetést okozni. A másodosztályban egyre nagyobb szerepet kap a szervezettség és a tudatos játék. Nem elég pusztán fizikálisan és mentálisan erősnek lenni, hanem egyértelmű játékfilozófiára is szükség van. A sikeres csapatokat azok, amelyek jól működő csapategységgel, stabil védekezéssel és hatékony támadójátékkal rendelkeznek. Összességében az NB II. egy nagyon nehéz bajnokság, ahol nincs könnyű mérkőzés, és ahol minden pontra óriási szükség van. A csapatoknak alkalmazkodónak és taktikailag felkészültnek kell lenniük, ha versenyképesek akarnak maradni.
– Meddig él a szerződése?
– 2027. június 30-ig.
A Budafok lesz Klausz László együttesének következő ellenfele
Labdarúgás, NB II., 20. forduló
Budafoki MTE–Opus Tigáz Tatabánya
Budapest, Budafoki MTE Sporttelep, vasárnap, 14 óra.
A sereghajtó Tatabánya az előző fordulóban – immár Klausz László vezetésével – óriási bravúrt ért el, hiszen Kiprich Dávid tizenegyesből szerzett góljával 1–0-ra győzött hazai pályán a harmadik helyen álló, a feljutásért küzdő Vasas ellen. Bár a Bányász ezzel is maradt a 16., utolsó helyen, hátránya hat pontra csökkent a még éppen bennmaradó Soroksárral szemben. A hétvégi ellenfél a 10. helyen áll, hét ponttal megelőzve a Tatabányát, de koránt sincs jó passzban: Nikházi Márk vezetőedző együttese előző három mérkőzését egyaránt elveszítette. Klausz László csapatának ezúttal sem lesz könnyű dolga, de a Vasas ellen látott játékkal ezúttal is megszerezhető a győzelem.