2025.02.14. 11:18
Muhari Eszter: szeretnék egyéniben érmet nyerni a nyári világversenyeken
Tatabányai sikertől volt hangos az elmúlt hétvége. Muhari Eszter meghódította Barcelonát, miután megszerezte pályafutása első egyéni aranyérmét felnőtt nemzetközi versenyen. A TSC sportolójával beszélgettünk a siker után. A franciául jól beszélő párbajtőröző egy újabb nyelvet hozzácsapna a repertoárba.
Az olimpiai bronzérmes és az ötszörös országos bajnok Muhari Eszter újabb hatalmas sikert ért el szombaton, ugyanis megnyerte a barcelonai női párbajtőr egyéni világkupaversenyt. Vármegyénk kiválóságát, a szerdán hazarepülő 22 éves vívót az indianai Notre Dame Egyetemen egy tanítási óra és egy edzés közötti szünetben értük utol telefonon. A hazatérést meglepetésnek szánja, hiszen arról mindmáig egyetlen csapattársának sem beszélt.

Fotó: @PHOTOPAVIA / Forrás: Bizzi Team
Muhari Eszter „végigverte” a világot
A Tatabányai Sport Club párbajtőrözője elmondta, hogy az olimpiai kijutás és a Párizsban szerzett bronzérem után a barcelonai világkupa-győzelmet tartja pályafutása legnagyobb, egyben legmeglepőbb sikerének. A bájos vívóhölgy korábban nem nyert aranyérmet felnőtt Grand Prix vagy világkupaversenyen - legalábbis a páston. A tavaly márciusi budapesti GP-n a páston ezüstérmes lett Kun Anna mögött, de a tatai lány doppingeltiltása miatt utólag megkapta a győztesnek járó ranglistapontokat, igaz az aranyérmére még azóta is vár.
- A szombati barcelonai döntőben a kétszeres világbajnok és olimpiai ezüstérmes dél-koreai Song Seránál bizonyult jobbnak 15–9-re. Az utolsó három percre csupán 9–8-as előnnyel fordult, vagyis egy 6–1-es rohammal zárta le a versenyt.
Mivel nem volt annyira szoros a mérkőzés, számítottam arra, hogy „csak” be kell fejeznem az asszót. A barcelonai döntő tökéletes példája annak, hogy ha nem aggódom az elvárások miatt, és nem helyezek magamra annyi stresszt, milyen könnyedén tudok vívni. Ha nincs bennem annyi izgalom, akkor ugyanolyan szinten végre tudom hajtani az akciókat a versenyen, mint egy edzésen
A tökéletes stratégia
Hozzátette, a döntőben a megbeszélt taktikát végre tudta hajtani, megingás nélkül sikerült a terv szerint haladnia. Úgy fogalmazott, hogy ebben a fegyvernemben egy-egy tus már nagyon sok mindent befolyásolhat.
– Az olimpia utáni évben elért eredmények talán halkabbak, de mindenképpen egy nagyon fontos visszacsatolás számomra, hogy jó úton haladok. Arra jöttem rá leginkább ezen a világkupán, amit az első asszó eleje-közepe felé éreztem meg, hogy ezúttal magamnak csináltam az eredményeket, a klubomat, az országomat és a Magyar Vívó Szövetséget reprezentáltam.
Eszti úgy fogalmazott, hogy a visszafogottabban sikerült korábbi versenyek miatt volt benne némi aggodalom, hiszen minden sportoló nyerni megy, és ha nem úgy sikerül egy verseny, akkor megjelennek az ember fejében a kérdőjelek, hogy miért nem.
– Szerencsére gyorsan flowba kerültem és megéreztem a saját utam, amin sikeresen végigmentem.
Fontos a mentális felkészülés
Muhari és nevelőedzője, László István már több mint tíz éve dolgoznak együtt. A párizsi olimpia előtt egy nem mindennapi módszert is bevetettek annak érdekében, hogy eredményesek legyenek.
– Nagyon fontos, hogy megismerjem az ellenfeleket a versenyeken kívül is, figyelem, hogy miket tesznek ki a közösségi oldalakon, hogy reagálnak egy-egy versenyeredményre, hogy élik meg, mennyi erőt tudnak ebből összekaparni. Az olimpia előtt dolgoztam személyiségelemző vállalattal, akik a lehetséges ellenfeleimet vizsgálták, többek között az ezüstérmes dél-koreai riválist is (akit az olimpián is legyőzött – a szerk.).
A csapatversenyen nyolcadikok lettek
Eszter nagyon örült annak, hogy a legjobb nyolcig jutott a Büki Lilivel, Dékány Kingával és Nagy Blankával kiegészülő csapat, hiszen a nyolcaddöntőben legyőzte az erős ellenfélnek számító észteket. Lili a TSC-t képviselte, míg Gnám Tamara ezúttal kimaradt a kvartettből.
– Nagy előrelépés, hogy ilyen higgadtan, megingás nélkül meg tudta ugrani ezt a fontos lépést a csapat.
A magyar női párbajtőrcsapat a katalán fővárosban megrendezett megméretés negyeddöntőjében az olimpiai címvédő olaszok ellen maradtak alul. Csobó Dominik együttese az alsóházban kikapott a lengyelektől és az USA-tól, így nyolcadik lett.
Eszti lapunknak elárulta, hogy a nagyon erőteljes személyisége és karaktere miatt a tatabányai Gnám Tamarát mindenképpen szeretné kipróbálni a csapatban.
A versenyzés mellett a nyelvtanulásra is van ideje
A 22 éves vívó kedveli az idegen nyelveket. Miután tökéletesen elsajátítja a franciát, megtanulna arabul, vagy kínaiul.
– A következő pár hétben megpróbálok a pihenésre és az újratöltésre fókuszálni, hogy megint egészséges legyek, mind fejben, mind testben és lélekben. Különösen figyelek majd arra, hogy az alvás, étkezés és a testmozgás hármas egyensúlya ne boruljon fel.
A TSC pengeforgatója tervei szerint néhány egyetemi versenyen még elindul a nagy hagyományokkal rendelkező márciusi budapesti Grand Prix verseny előtt, de előtte a balatonboglári NEKA-akadémián segíti a kadetek és juniorok felkészülését a közelgő világversenyekre.
A távolabbi célokkal kapcsolatban pedig úgy fogalmazott, hogy az idei olaszországi Európa-bajnokságon és a georgiai világbajnokságon szeretne egyéni érmet nyerni.