2024.12.11. 07:05
A tatabányai csodaúszó megkezdi szereplését a világbajnokságon
Jackl Vivien szerdán délelőtt először csobban vízbe a budapesti rövid pályás úszó vb-n. A csupán 16 éves tatabányai csodaúszó 800 gyorson mutatkozik be szerdán. Nem kevesebb, mint hat világrekord született a hazai világverseny első napján.
A mindössze 16 éves Jackl Vivien szerdán kezdi meg szereplését a budapesti vb-n. A tatabányai csodaúszó női 800 méter gyorson debütál a délelőtti programban. Kocsis Márta felnőtt és junior Európa-bajnok tanítványa a délelőtti harmadik időfutamba kapott besorolást, egy mezőnyben fog szerepelni szobatársával, a kétszeres kontinensbajnok Késely Ajnával.
A tatabányai csodaúszó két számot vállal
A TVSE szemtelenül fiatal sportolója idei negyedik felnőtt világversenyére készül, hiszen a júniusi belgrádi Eb után a párizsi olimpia következett, majd alig négy hónappal később már a budapesti vb lebegett fő célként az üstökösszerűen berobbanó tatabányai tehetség szeme előtt.
Vivit a 800 méteres női gyorsúszás harmadik időfutamába sorolták be, aki már kedd óta edz áprilisi sikere színhelyén, az impozáns Duna Arénában. A 10 óra 57 perckor rajtoló futamban a 15 évesen minden idők legfiatalabb magyar Európa-bajnok úszóját az egyes pályára szólítják majd. A 2008-as születésű versenyző nevezési ideje: 8:23.67 perc. A tatabányai úszólány, egyben a szám idei junior Eb-ezüstérmese előzetesen a tizenhatodik eredmény tulajdonosa. De ez az idő a keddi napot elnézve a világ egyik, ha nem a leggyorsabb medencéjében könnyen javulhat.
A tíz fős mezőnyben két brazil, egy kínai, egy ausztrál, egy brit, egy új-zélandi, egy török, egy namíbiai rivális mellett a kétszeres Eb-aranyérmes Késely Ajnával is farkasszemet kell majd néznie a Duna Aréna hullámaiban.
A leggyorsabb nevezési idővel rendelkezők délután teljesítik az embert próbáló, 32 hosszból álló távot.
Vivi szombaton 400 méteres vegyesen áll rajtkőre.
Két magyar finalista a nyitó napon
Kedden elkezdődött a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokság. A 34 fős magyar csapat Sárkány Zalán hetedik, míg a női gyors váltó pedig nyolcadik lett a nyitányon.
Az egyetlen magyar egyéni döntős Sárkány Zalán (14:32.10 perc) a nyolcadik helyen végzett 1500 méteres gyorsúszásban.
Az olimpiai-, világ- és Európa-bajnok Kós Hubert a leggyorsabb idővel kvalifikált a 100 méteres férfi hátúszás szerda esti döntőjébe. A 200 méter hát párizsi ötkarikás címvédője minden bizonnyal az orosz Miron Lifintsevvel és a lengyel Kacper Stokowskival csap majd össze első budapesti nemzetközi érméért.
A világrekordok napja
- Harminchárom világcsúccsal vágtunk neki a Duna Arénában megrendezett negyedik világversenynek, ez a számláló azonban tovább pörög, hiszen hét újabb világrekord született kedden a 25 méteres világbajnokság nyitó napján. Az amerikai Gretchen Walsh megdöntötte az utolsó cápadresszes világcsúcsot a női 50 méteres pillangóúszás előfutamában, miután 24.02 másodperces eredményével 36 századot faragott a tízszeres rövid pályás vb-aranyérmes svéd Therese Alshammar 2009-ben repesztett idején.
- A délutáni etapban két újabb rekordnak tapsolhatott a nagyérdemű, hiszen a háromszoros olimpiai bajnok kanadai Summer McIntosh 3:50.25 másodperces eredménnyel aranyérmet nyert 400 méteres gyorson, ezzel az idővel a kínai Li Bingjie 2022-es korábbi világrekordját adta át a múltnak.
- Walsh az elődöntőre is tartalékolt 50 pillén, hiszen délelőtti idejéből tovább faragva, 23.94 másodperces idővel jutott az ötvenes sprintszám szerdai fináléjába.
- A férfi 50 méteres pillangóúszás elődöntőjében a háromszoros rövid pályás Eb-győztes svájci Noe Ponti 21.43 mp-s idővel hét századot faragott a novemberi szingapúri világkupán úszott idején.
- Női 200 méter vegyesen az amerikai Kate Douglass (2:01.63) megjavította a háromszoros olimpiai bajnok, mindent összevetve huszonhatszoros világ-, és harmincötszörös Európa-bajnok Hosszú Katinka (2:01.86) 2014-es dohai világbajnoki címét érő időeredményét.
- A slusszpoént a váltók tartogatták. Az USA (3:25.01) 4x100 méteres női gyors váltója ugyancsak világcsúcsot tempózott, ebben a döntőben a Pádár Nikolett, Ugrai Panna, Senánszky Petra és Ábrahám Minna összeállítású mieink két országos csúccsal a hetedik helyen csaptak célba.
- A férfiaknál ebben a számban szintén az USA (3:01.66) döntötte meg a korábbi világrekordot.