interjú

2017.09.28. 18:13

A világbajnoki bronz sem vette el Baji Balázs motivációját

Baji Balázs történelmet írt az idei atlétika világbajnokságon, hiszen futószámban magyar versenyző még sosem végzett dobogón. Bronzérmes gátfutónk azonban nem ül a babérjain, továbbra is keményen edz, már most a 2020-as olimpiára is készül. Emellett gyakorló állatorvosként praktizál az állatorvosi egyetem kisállatklinikáján. Szabadidejében aktívan pihen, a hétvégén például a tatai állatorvosi sportnapon sárkányhajózásban és fogathajtásban próbálta ki magát.

Körtvélyfáy Dina

– Ismerős-e a környék, ahol most éppen beszélgetünk? Gyakran járt a tatai edzőtáborban?

– Hát hogyne. Itt az olimpiai edzőtáborban számtalanszor megfordultam már gyerekként, tavaly az olimpiára is itt készültünk. Ikonikus helyszín ez a sportolóknak, hiszen sokunk felkészülése zajlik itt. Nagyon szívesen jövök vissza ide, Tatára, már csak azért is, mert a Baji úton van az edzőtábor…

– Augusztus 7., vagyis a világbajnoki bronzérem megszerzése óta mennyiben változott meg az élete? Azt szokták mondani, hogy minden csoda három napig tart. Tovább tartott a csoda?

– Ez a csoda sokkal tovább tartott. A világbajnokságot követő egy-két hét volt a legintenzívebb, akkor valóban egy perc nyugtom sem volt, de azóta is tart még ez a felfokozott érdeklődés. Most sem telik el úgy hét, hogy ne szerepelnék legalább egy tévéműsorban, vagy ne adnék interjút. Úgyhogy elmondható, jelentős figyelem fordult most felém. Örülök, hogy ilyen lehetőségek adódtak, hiszen egyrészt tolmácsolni tudom a saját gondolataimat, másodsorban pedig talán kicsit többen odafigyelnek az atlétikára, mint ezelőtt.

– Az atlétika más ágaiban is kipróbálta magát?

– Eleinte több futó, illetve ugrószámban kipróbáltam magam. Alapvetően a könnyűatlétikánál maradtam a testalkatomból adódóan. Hamar kiderült azonban, hogy a gátfutás illik hozzám leginkább, abban vagyok a legjobb. Egy évnyi atletizálás után már gátfutóként edzettem a pályán.

Baji harmadik lett fogathajtásban

Hiába az eső, így is sikeresen zárult a IV. Országos Állatorvos-Agrár Sportnap és Családi Hétvége. A rendezvényen állatorvosok, agrármérnökök, szőlészek-borászok, kertészmérnökök, erdőmérnökök, vadászok húztak sportcipőt. Ezúttal is számos sportágban próbálhatták ki magukat a résztvevők, a tavalyihoz képest parkröplabdát is játszhattak. A következő évben várhatóan tovább bővül a lehetőségek tárháza.

– A barátságtalan időjárás ellenére elmondható, több résztvevőnk volt, mint tavaly, és sok volt a visszatérő agrárszakember. Kiemelten kezeljük az indulók visszajelzéseit, így lehet, hogy a meglévő sportágak mellett jövőre új mozgásformát is beépítünk a programba – mondta dr. Bándy Pál, az esemény főszervezője. Az állatorvosok mezőnyét erősítette a világbajnoki bronzérmes, Európa-bajnoki ezüstérmes és Universiade-győztes gátfutó, Baji Balázs is.

– Nagyon élveztem a fogathajtást, az állatokkal amúgy is jól bánok, az eredményemre meg különösen büszke vagyok. Életem első fogathajtó versenyén harmadik lettem – büszkélkedett az atléta.

– Járt már korábban az állatorvosi sportnapon?

– Sajnos még nem, de mindig terveztem, hogy jövök. A két fő terület az életemben az állatorvoslás és a sport, itt pedig mindkettő jelen van. Eddig azért nem volt alkalmam eljönni, mert vagy valamilyen versennyel, vagy egyéb elfoglaltsággal ütközött a program. Az idén azonban így terveztem a hétvégémet, és szerencsémre úgy alakult, hogy nem volt olyan esemény, amit ne tudtam volna lemondani. Örülök, hogy itt lehetek.

– Megszaporodott azoknak a rendezvényeknek a száma, amelyekre hívják?

– Sokkal többen kíváncsiak rám most, mint korábban, több rendezvényre hívnak akár előadóként is. Több díjátadó gálán vettem részt mostanában, és van még néhány előjegyezve a naptáramba. Boldoggá tesz, hogy a munkámat és a sikereimet ennyien elismerik és ilyen sokaknak számít az eredmény, amit a világbajnokságon elértem.

– Számított arra, hogy Békés megyében megyei Prima-díjra jelölik?

– Pár héttel a gála előtt értesültem a jelölésről, majd péntek este át is vehettem ezt az elismerést. Nagy megtiszteltetés volt, büszke vagyok rá.

– Gyermekkori álma volt, hogy állatorvos legyen?

– Gyerekkoromban nem akartam állatorvos lenni, annak ellenére sem, hogy aktívan érdeklődtem az állatok iránt és szerettem velük foglalkozni. Szerettem velük játszani, körülöttük tevékenykedni, bár sosem voltunk nagy „állattartó család”. A gimnázium végén találtam ki, hogy állatorvos leszek, és azóta se bántam meg ezt a döntésemet, mert nagyon szeretem mind a közösséget, mind ezt a hivatást. Idén februárban végeztem, és májusban kezdtem el dolgozni az állatorvosi egyetem kisállatklinikáján, azon belül pedig a sebészeti tanszéken. A következő időszak feladata lesz megtalálni az atlétika és az állatorvosi pálya közötti egyensúlyt, és kialakítani egy működőképes munkarendet.

– Eddig összeegyeztethető az élsport az állatorvosi hivatással?

– A gyakorlat azt mutatja, hogy igen. Sok esetben kell kompromisszumot hozni és lemondani dolgokról. Amíg élsportoló vagyok, addig nem reális, hogy a szakmámban teljes mértékben kibontakozzak. Semmiképpen sem akarok eltávolodni ettől a hivatástól, mert ha már vissza kell vonuljak a sporttól, nem szeretnék teljesen kezdőként belevágni az állatorvosi karrierembe. Gyakorlatot kell szereznem, hogy meg tudjam állni a helyem. Ez egy hosszú távú cél, egyfajta befektetés.

Történelmi győzelmet aratott

Baji Balázs első érmét a felnőttek között 2007-ben szerezte, a szabadtéri magyar bajnokságon lett aranyérmes. A következő évben a lengyelországi junior vb-n a selejtezőben 13,62 másodperccel futott junior országos csúcsot, majd a döntőben még 2 századmásodpercet javítva lett hetedik a döntőben. Az ostravai U23-as Európa-bajnokságon 110 méteren szintén egyéni csúccsal (13,58) lett ezüstérmes. A 2014-es fedett pályás atlétikai világbajnokságon az elődöntőig jutott és 10. helyen végzett. A 2014-es atlétikai Európa-bajnokságon országos csúccsal (13,31) jutott a döntőbe, ahol újabb magyar rekorddal (13,29) negyedik lett. A 2016-os Eb-n országos csúccsal jutott a döntőbe, ahol tovább javítva a rekordon ezüstérmet szerzett. Az idei londoni világbajnokságon 13,28 másodperces idővel harmadik helyet ért el a 110 méteres gátfutás döntőjében. Ezzel az eredménnyel ő lett az első magyar versenyző a szabadtéri atlétikai világbajnokságokon, aki futószámban érmet szerzett. Az augusztus végén Tajpejben rendezett Universiadén győzedelmeskedett.

– Van-e most is otthon háziállata? Van kedvence?

– Most sajnos nincs állatom, de a mostani életvitelem ezt nem nagyon engedné meg. Reggel elmegyek otthonról és este érek haza. Ebbe nem férne bele állat, maximum olyan, ami nem igényel folyamatos törődést. Remélem lehetőségem adódik majd később, ha kicsit lenyugszom, hogy kutyát, vagy macskát is tarthassak. Kedvenc állatom nincsen, szeretem a macskákat, kutyákat. Utóbbiak közül az agarak a kedvenceim.

– Felismerik az állatok gazdái a rendelőben?

– Persze, előfordult már többször, hogy felismertek, de az állatorvoshoz mindenki kedvence miatt érkezik és nem arra koncentrál, hogy én ki vagyok.

– Milyen feladatok várják mostanában?

– Vannak új céljaim. Sikerült egy világbajnoki érmet szereznem, de ez nem azt jelenti, hogy már nem tud motiválni semmi. A jövő évben lesz fedettpályás világbajnokság, szabadtéri Európa-bajnokság, és az olimpiára is el kell kezdeni készülni. Igaz, addig még sok idő van.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában