2024.12.01. 19:47
A rendszerváltás időszaka Tatabányán: Lenin kegyvesztett lett
Az 1980-as években az iparban tapasztalt nehézségek lassan a társadalom tagjaiban is kérdéseket fogalmaztak meg. Egyenes út vezetett a rendszerváltásig. Erről az időszakról hozott tatabányai képeket Dallos István helytörténész, fotóművész, akivel Sugár Gabriella beszélgetett a Képes történelem 74. részében.
Az első kép a 70-es éveket idézi meg: a Dózsakerti felüljáró közelében, az egykori MÁV Szállóról készült. Láthatóak a széles utak, a még ekkor nem állt épületegyüttesek helye. Nagy beruházások ekkor nem nagyon voltak, egy-egy kivétel azonban akadt Tatabányán is. Ilyen volt A Közművelődés Háza, amely sokáig épült, különleges stílusban, és egyedi hangulatot adott a térnek és az épületnek a Henye Péter által megálmodott kutya-vagy farkascsorda, amely az oldalán volt látható.
Az önkormányzati beruházások leálltak, struktúraváltáson ment át a KOMÉP is, amely az építkezéseket bonyolította.
A Dózsakerti sétáló utca szerencsére ezt az átmeneti, nehéz helyzetet nem mutatta. Rendszett tér, boltok várták az idelátogatókat.
A Bánhidai temető felszámolása előttről hozott még egy képet Dallos István. Előtérben a sírok, s háttérben magasodnak föléjük az emeletes épületek. Itt vaskori leleteket is találtak. Az 1990-es évek végén számolták fel a temetkezési helyet. s végeztek ásatásokat is, hogy ide később tömböket, társasházakat tudjanak építeni.
Képes Történelem 74. - Rendszerváltás (Fotók: D.I.)
Fotók: Fotók: D.I.Látható a 80-as évek végéről a színházról egy kép, s 1987-ből a sportcsarnokban készült kép az utolsó munkásőr gyűlések egyikéről.
Dallos István kiemelte: 1984-ben az egypártrendszerű Magyarországon a pártvezetők már tudták, hogy változtatásra van szükség. A fizetésképtelenség következménye volt a hitelfelvétel a világbanktól, amely feltételeket is szabott, s ezekben a társadalmi átszerveződés, a javak újrafelosztása, új alkotmány és a privatizáció is szerepelt. A nagy váltás azonban csak évekkel később jött: 1990.
március 30-a a következő kép, amikor az MDF megszervezte a város szívében lévő Lenin szobor elszállíttatását. Lelkesedés jellemezte azt az időszakot.
A Turul Emlékművel is szerencsére felújították: 1991. decemberében adták át az új szobrot Tatabánya felett.
A beszélgetés végén plakátokat is mutatott Dallos István, amelyek jól mutatják a kort.
Kemma.hu podcast
- Országos elismerésre jelölték a tatabányai önkénteseket - PODCAST
- Tegyünk a kiégés ellen
- "Visszamennék újraélni a pillanatot" - olimpiai élményeiről mesélt Muhari Eszter
- Szívszorító képek a kilencvenes évek elejéről
- Egy ölelés átlendít a nehézségeken – vallják a szociális területen dolgozók