Kritika

2024.08.17. 17:03

Nőiskolai tudnivalók, avagy így lettek a lányokból asszonyok

Régen minden lánynak jutott férj címmel írt könyvet Szécsi Noémi író, aki 2019-ben már publikált egy hasonló témájú kötetet. Akkor a Lányok és asszonyok aranyköve című munkájában a 19. és 20. század fordulóján élt nők testhez való viszonyát térképezte fel, most ajánlott könyvében szintén ez az időszak került górcső alá, de ezúttal a szerző tanulmányában a nők tanulással, társasági helytállással, munkaköreikkel, szexualitással és házassággal kapcsolatos lehetőségeiket, viszonyaikat, feladataikat mutatja be.

Pöltl Zoltán

Ezeken belül az író kitér a lánynevelésre és a nők említett időszakban megélt szereplehetőségeire is. Az 1867 és 1914 közötti periódus klasszikus békeszak volt, amikor a társadalmi normák rendkívül erős vonalakkal határozták meg a nők sorsát, mondhatni, a társadalmi státusz a születéstől kezdve meghatározta az élet folytatását, állomásait. Szécsi Noémi könyvében a korabeli magyar társadalom minden nagyobb jellegzetes rétegéről ír, így bemutatja a nők életét, a cselédek, munkások, középosztálybeli és arisztokraták nőtagjainak életkörülményeit, házassággal, lányból asszonnyá válással kapcsolatos tendenciáikat. 

A kötet nem előzmény nélküli, a nők neveléséről szól
A kötet nem előzmény nélküli, a nők neveléséről szól
Fotó: P.O.Z. / Forrás: 24 Óra

A kötet szerzője rendkívül szélesre nyitott spektrumban vonultatja fel a korabeli hölgyek életviszonyait. Így többek között fejezetet szentelt a gyermekápolás, a gyerek és az anyatej kapcsolata, az árvák sorsukhoz méltó nevelése, a lányok, nők otthoni neveltetése, a zárdaiskolák belső világa, jellegzetességei témáknak. Hasonló figyelmet kapott a kötetben a lányok ártatlansága, a korabeli szexuális norma, továbbá a terhesség és szülés témaköre is, ahogy a fogamzásgátlás, családtervezés, valamint az özvegység, a válás nehézségei is. Ezek mellett a könyvben szerepel még a háztartás gondos és alapos vezetése, a cselédlányok pályafutása, a gyári munkásnők élete, a középosztálybeli nők társasági életének szabályai és a lánykérés, a jegyesség és a házasság nagy témakörei. 

Külön érdekes rész a kötetben, ahol az arisztokraták és uralkodók nőkkel kapcsolatos rendjét, szokásait írja le, így a többi között a szülés utáni gyermekellátás, táplálás és gyermekkel kapcsolatos minden egyéb testi foglalatosság dadusokra, dajkákra, cselédekre kirótt feladatiról is számot ad. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában