2023.04.10. 15:43
Megnyílt Edelmayer Zsolt kulturális antropológus kiállítása Esztergomban
Mi a tájkép? - adta esztergomi kiállítása címének és szegezte a közönségnek a kérdést Edelmayer Zsolt fotós, kulturális antropológus. A megnyitó, melyet az esztergomi Kapcsolatok Háza galériájában tartottak, valóban nem hozta könnyű helyzetbe a bemutatón résztvevőket, mert az alkotó egy meglehetősen sajátos perspektívát és meghatározást kínált tájkép témában.
A Mi a tájkép? című kiállítás április 30-áig várja a közönséget a főtéri galériában.
Forrás: 24 Óra
Fotó: P.Z.
Edelmayer Zsolt Mi a tájkép? című esztergomi fotókiállítása megnyitóján a galéria falaira kitett kompozíciók nyomán a nézőben kétségek is keletkezhettek elsőre, hiszen nem lehetett megállapítani, hogy az alkotót egy mélyebb kompozíciós szándék vezette-e, vagy pedig a tájképről, mint műfajról szóló, filozófiai és tudományos gondolatainak, könnyed illusztrációval van-e dolgunk.
Mécses Éva Hilda, a tárlatot szervező Eurohíd Alapítvány képviseletében köszöntötte a jelenlévőket, amikor többek között így fogalmazott: „A kiállításon a fotográfus képpárokat állít egymás mellé, melyeken tájak és állatfotók váltakoznak. Jogosan merül fel bennünk is a kérdés, hogy az állatfotóknak mi köze van a tájképekhez? Erre Edelmayer Zsolt a következőképpen válaszolt: „Hogyan találkozik az állatfotózás és a városképek világa? Ha elég közelről vizsgáljuk, akkor sehogy. Kicsit hátrébb lépve a szigorú definícióktól azonban azt láthatjuk, hogy mindkét területben elmélyülve formákat, alakzatokat, kompozíciókat találunk. Még hátrébb lépve (egy csipetnyi absztrakciót hintve a hályogkovácsok szemébe) azt találjuk, hogy minden lehet tájkép.”
A folytatásban Wunderlich Péter szemiotikus, design teoretikus bontotta ki a méltatás gombolyagját, amikor egyebek mellett ekként beszélt: „Az alkotó által készített fényképpárok értelmezése művészi szempontból is érdekes lehet, hiszen lehetőséget ad arra, hogy az élő és az épített környezet közötti kontrasztot, vagy éppen az átfedést megjelenítsük. Az ember alkotta környezetben általában sokszorosan is megjelenik az emberi kreativitás, a szerveződés és az esztétikai megfontolások, míg az élőlények többnyire természetes, önmagukban gyönyörű formákat és mintákat hordoznak. Az ilyen képek alkotta párok értelmezése során tehát lehetőségünk van arra, hogy a természet és az emberi kreativitás közötti kapcsolatot, az általuk közvetített érzéseket és a benne rejlő metaforákat vizsgáljuk. Például a ló szőrének finom textúrája és a sima, geometrikus épület textúrája közötti kontraszt hangsúlyozhatja az emberi és a természeti világ közötti ellentétet, vagy összefonódást.”
A Mi a tájkép? című kiállítás április 30-áig várja a közönséget a főtéri galériában.
Fotós és antropológus
Edelmayer Zsolt 2009-től tagja a tatabányai Kép-Szín-Tér Fotóművészeti Műhely Egyesületnek, amelynek 2021 óta választott elnöke. 2011-ben tette le a fényképész szakvizsgát, majd kulturális antropológiát és vizuális kultúratudományt tanult. Munkája kapcsán közművelődési szakember szakképzettséget is szerzett. Kedvelt témái az épített terek emberekre gyakorolt hatása és fordítva, az emberek épített terekre gyakorolt hatása. A fotózás során keresi azokat a városi helyszíneket, melyeket a használói a megszokottól eltérő jelentéssel ruháznak fel. Egyetemi évei óta folytonos alkotói és szervezői munkában van, de kiemelt projektekben is többször részt vett. Így a „Két világ között” című antropológia dokumentumfilm készítésében, az Interkoll – Nyári Szakkollégiumi találkozó és a Nemzeti Tehetség Program: Talent Zone tábor szervezésében is.