2023.02.27. 12:18
Victor Vasarely is ösztönözte Végh Évát, aki a nyergesi Kernstok Galériában mutatkozott be
A Dorogon élő és alkotó Végh Éva festőművész kiállítását Mihelik Magdolna polgármester nyitotta meg a nyergesi városháza alagsorában kialakított Kernstok Galériában.
Balogh Mária, Kovács Zsuzsanna, Végh Éva, Mihelik Magdolna és Kiss Julianna a megnyitót követő percekben
Forrás: Kapa Melinda
Fotó: Kapa Melinda
A Kernstok Károly festőművészről elnevezett városi galériában napjainkban Végh Éva a főszereplő. Pontosabban a dorogi festőművész azon festményei, amelyek kiállításának kurátora Kapa Melinda festőművész-tanár. A megnyitó előtti teendők közreműködője volt az önkormányzat munkatársaként Kiss Julianna. Az első látogatókat, Balogh Mária zongorakíséretével, Kovács Zsuzsanna énekszóval köszöntötte. Az alkotásokat Mihelik Magdolna polgármester ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.
Érzéseink, akár a csontjaink
Megnyitójában Mihelik Magdolna idézte Végh Éva néhány nagyon izgalmas gondolatát az alkotások világából. Mint elhangzott, van valami egészen csodálatos abban az öntudatlan, nyelv nélküli vakságban, ahogy a világba születünk. Érzéseink, akár a csontjaink: puhák és törékenyek. Szinte mindentől függünk, ami körülölel a térben időtlenül. Történünk és minden egyes pillanatban újra megtörténünk anélkül, hogy tudnánk róla. Sokáig csak akaratlanul és személytelenül befogadunk, ahogy környezetünk tükrében szép lassan belenövesztjük lényünk a világba. Semmit nem tudunk belőle, de máris van nevünk, nemzetiségünk, biológiai nemünk, adott esetben vallásunk, és csak egyre több és több mindenünk.
A városvezető többek közt arról szólt, hogy Végh Éva a francia földön világhírnévre szert tett Victor Vasarely személyes barátsága révén kezdett foglalkozni a képzőművészettel. Általa ismerte meg a nemzetközi kortárs képzőművészetet. Szakmai instrukciókat kapott tőle, fegyelemre, alázatra biztatta. A festőművész pályaválasztását jelentős mértékben befolyásolták helyi kapcsolatai is. Többek közt Kollár György, Véghváry I. János és Furlán Ferenc festőművész, illetve Bodri Ferenc művészettörténet tanár ösztönözte továbbtanulásra.
Az egri tanárképző főiskolán szerzett oklevelet, majd a Magyar Képzőművészeti Főiskolán vehette át másoddiplomáját. Mestere volt Bráda Tibor és Patay László festőművész. Az akril technikát a hazai Hajóson, a Matteo Massagrande festőművész által vezetett nemzetközi művésztelepen sajátította el. Alkotásai Dorog hét közintézményben is láthatók.
Sok minden függ a színektől
A kiállítást megnyitó városvezető többek közt arra is felhívta a figyelmünket, hogy a falakon látható alkotások többsége a fény, a világos, illetve sötét színek, a tónusok kompozíciója. A színhasználat van, hogy a háttérből kiemelésre szolgál, egy világos folt a sötét előtt, van, hogy maga a kifejezés. Kifejezi a magányosságot, a természet erejét vagy éppen szépségét, ritmusát, a világ hatalmát az egyén felett. A színektől függ, optimizmust vagy félelmet kelt bennünk egy kép. A híradók olyan szinten hozzászoktattak minket a borzalmakhoz, hogy intellektusunk már ki is zárhatja a mélyebb érzelmeket. Talán ezért is tudunk viszonylagosan lelki békében élni egy háború szomszédságában.