Múltidéző

2022.11.18. 15:35

Könyvet írtak az esztergomi meggyfaszipkagyáros családról

Címkék#könyv

Az esztergomi nagy história részeként ünnepelheti a város egy új könyv megjelenését, hiszen az Oltósy Pál meggyfaszipka-gyártó és szabadságharcos, valamint családjának története szorosan összefügg a város 19., 20. és 21. századi történetével. A sok-sok fotóval illusztrált patinás kiadvány hely- és ipartörténet is egyben.

P. Z.

Elmer István könyvében számos fotó illusztrálja a csaknem 100 éves történetet

Forrás: 24 Óra

Fotó: P. Z.

Bizonyára Oltósy Pál egykori lakhelyének számító Szentgyörgymező városrész hagyományőrző jellege is közrejátszott egy új helytörténeti könyv megjelenésében, mely alapon családtörténet, de van benne veretes történelmi vonatkozás és ipartörténet is. Az Akit meggyfakirálynak neveztek című és Egy családi vállalkozás történetének száz éve alcímet viselő kötet Oltósy Pál lenyűgöző élettörténete köré, illetve abból kiindulva meséli el az esztergomi meggyfaszipka gyár históriáját. 

A kötet szerzője a József Attila-díjas, esztergomi születésű Elmer István, aki több tucat könyv írója, de nem mellesleg újságíró is. A patinás kivitelezésű kiadvány egyik fő ereje az olvasmányosság, a kalandos életút, az izgalmas történelmi vonatkozás leírása és az érdekfeszítő ipartörténeti elbeszélés közös halmazát képező regényesség. Ezt a tartalmi vaskosságot tetézi a kivételesen gazdag képanyag, mely egészen a 19. századi fejezetektől tart a 20. század ívén át napjainkig. A fordulatos történet, melyet a kiadványban olvashatunk, persze mégis csak magának Oltósy Pál sorsából fakad, akiről többek között az olvashatjuk, hogy 1818-ban született, 1836-ban telepedett le Esztergomban, és mint faesztergályos kezdett el foglalkozni a meggyfaszipka-gyártással. 

A szipkáknak való legjobb anyagot adó növényt a „bádeni szagosmeggy” csemetéket először 1842-ben ültette el, majd az egyre nagyobb alapanyag készletből szipkákat, sétabotokat, pálcákat és síbotokat gyártott. Vállalkozása olyannyira jól működött, hogy egy idő múlva a termelés 80 százalékát exportra gyártotta, és termékeit később több földrészen árusították, és számos nemzetközi díjat kaptak. Oltósy Pál a szabadságharcban is részt vett, ea történetírás szerint Klapka György tábornok személyesen küldte egy alkalommal kommandóba, mely akciót sikeresen hajtott végre emberivel együtt. 

A nemzedékeken át örökölt gyártói tevékenység egészen az 1950 évek elejéig tartott, amikor is államosították a családi vállalkozást. A Morvay Levente szerkesztésében készült könyvben a családfa különféle ágai, mint a famíliatörténet egy-egy fejezete jelennek meg, sok-sok fotóval a családtagokról, a meggyfaszipkagyárról, annak épületeiről, a termékekről, a termékekért adományozott elismerésekről, a 100 évet felölelő história megannyi részletéről, így többek között a különféle háborúk és harcok idején katonasorba került férfi családtagokról is. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában