2020.03.08. 07:35
A naplementék ihletik meg leginkább a 25 éve alkotó festőművészt
Lisa Elinor Varázslatos naplemente című minapi kiállításmegnyitóján maga az alkotó beszélt pályájáról, képeiről. Sajátságos lehetőség volt ez a Tár-lak Szalonban, hiszen mind a fiatal pályakezdő, mind pedig az idősebb alkotók számára mindenképpen ildomosabb, ha mások méltatják munkásságukat, tehetségük lényegét, alkotásaikat. Lisa Elinor ezt, mint galériatulajdonos és képzőművészettel foglalkozó menedzser is bevállalta.
Forrás: 24 Óra
Fotó: Pöltl Zoltán
A Varázslatos naplemente című kiállítás megnyitóját azzal kezdte az alkotó, hogy az Utazó Kékhold galéria tulajdonosaként is áll most az esztergomi publikum előtt. Az alkotó „festőművésznőnek” nevezte magát és hozzátette, hogy huszonöt éve képzőművészettel foglalkozik. Ennek kiindulópontjául egy budapesti galériába való munkáját jelölte meg, ahol megfogta őt a festmények világa, de a konkrét alkotással csak öt év múlva, 2000-ben kezdett el foglalkozni.
Lisa Elinor azt is elmondta a megnyitó résztvevőinek, hogy alkotói pályafutása elején főként tájképeket és csendéleteket festett, melyek között már akkor ott voltak a naplementék, és végül ezek is maradtak fő témái. A festő kiemelte, hogy azért kedveli a naplementéket, mert szerinte nem szomorú hangulatúak, mint sokan állítják, hanem számára igenis vidámságot tükröznek.
A magát „a naplementék festőjének” aposztrofáló alkotó kitért az Utazó Kékhold galériára is, amikor is elárulta, hogy csaknem húsz művésszel dolgozik együtt, így járják közösen az országot a műveiket bemutató vándorkiállításokkal. Elinor azt is elmondta, hogy mivel idén ünnepli munkássága 25. évfordulóját, a jubileum évében minden hónapban új kiállítással jelentkezik az ország egy-egy városában, településén. Ezt még azzal szeretné megtoldani, hogy naplementékről szóló kiállítását több külföldi helyszínen is szeretné majd megrendezni. A sorozat első állomása Esztergom.
Az alkotó ezután azt ecsetelte, hogy számára a naplemente-sorozat nagyon változatos, hiszen azok mindig más helyszínen készültek, köszönhetően vízparti, többek között amerikai, olaszországi, balatoni utazásainak. Azt is elárulta, hogy vászonra festett képeit a korábban saját maga, vagy ismerősei, barátai által lefotózott naplementék alapján alkotja meg.
Tény, hogy a Tár-Lak Szalon alkotók felé való nyitottsága méltán híres város és megyeszerte, de ezzel a nyitottsággal, mint ez a megnyitó is bizonyítja, az alanyi művészeket (vagyis akik minden magánvonatkozású dolgukban egyben az egész emberiség megoldandó problémáit keresik) is megnyilvánulási lehetőséghez juttatja. Sajnálatos, hogy Elinor nem másra bízta méltatását, hanem maga beszélt magáról. Ars poeticájának is mondható összegzésében egy ponton így fogalmazott: „Az esztétika és a szépség, mondhatni belülről is fakad”.
Fest és menedzsel is
Az 1973-as születésű Lisa Elinor Magyarországon született. Bevallása szerint alkotói munkásságára nagy hatással voltak a kortárs és a klasszikus festők, de legnagyobb hatással Fassel Ferenc, Van Gogh és Salvador Dali voltak rá. Képzőművészettel kapcsolatos ténykedése kettős, egyfelől galériatulajdonos, aki leginkább a kereskedő és menedzser szerepét viszi, de aktívan húsz éve készít és állít ki festményeket, mint mostani esztergomi kiállításából kiderült: főként naplementéket. Kompozícióira az erős színhasználat a jellemző.