2018.11.05. 07:21
Hunaroszaurusz és Ajkaceratopsz is élt Tatán
A dínókat szeretik a gyerekek, ezért is szervezett ehhez kapcsolódó tábort a Kunyi Domokos Múzeum a tatai várban az őszi szünetre. Megtudtuk: vannak igazi hungarikumnak számító dínók is.
Fotó: 24 Óra
Hunaroszaurusz, Ajkaceratopsz, Mochlodon Vörösi és Kneumatoraptor Fodori. Négy hungarikum 85 millió évről, ezek ugyanis az akkor szinte csak hazánk területén fellelhető dinoszauruszok. Róluk is szó volt, sőt, megkövesedett pikkelyeiket is megtapogathatták a gyerekek a Kuny Domokos Múzeumban szervezett táborban, amelynek középpontjában a dínók álltak.
A várban megszervezett kétnapos táborban tizenöt 4 és 10 év közötti gyermek vett részt. Kürthy Dóra, a múzeum geológusa vezetett bennünket körbe a helyiségben, ahol műanyag és hajtogatott dinoszauruszok is voltak. A hatalmas állatok kicsinyített másai lógtak a falakon, s a dínók korát idéző pálmafák makettjei hevertek az asztalon. T-Rex, Apatoszaurusz mellett Stegoszaurusz és Triceratropsz is készült.
– A nyári táborok mintájára gondoltuk, hogy az őszi szünetben is szervezünk néhány napos tábort a gyerekeknek – mondta Kürthy Dóra. – A dínókat mindenki imádja, ez adta a téma ötletét, és geológusként a földtörténeti időkbe tudjuk őket visszavezetni.
Ebben nagy segítségükre volt dr. Bodor Emese Réka, a Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati és Földtani Kutató Intézetének munkatársa, valamint Magyar János, a Magyar Dinoszaurusz-kutató Expedíció képviselője. A kétnapos tábor első napján időben próbálták elhelyezni a dínókat, majd a bakonyi óriásokról volt szó egy bemutatón. A növényvilág ismertetése és ábrázolása után a gyerekek a hazánk területén azonosított példányokról is hallhattak, és a vendégelőadók jóvoltából akár megcsodálhatták egy-egy óriás csontmaradványát is.
Hungarikumok
– Hazánk területén hozzávetőlegesen tízféle dinoszaurusz élhetett. Nyolcvanötmillió évvel ezelőtt itt egy szigetvilág volt, amely hasonlított az indonéziaira. A világ első galléros, tülkös dinoszaurusza például innen származik, ez az Ajkaceratopsz volt – tudtuk meg dr. Bodor Emese Rékától.
Tatán a földtörténeti triász és jura kori ősmaradványokról (Megaloduszok és Ammoniteszek) is szó volt a táborban, valamint a gimnázium alatt lévő ősembertelepről.