2018.10.21. 07:00
Megható kezdeményezés: ép és sérült gyerekeknek szerveztek közös művészeti fesztivált
Első alkalommal, de minden bizonnyal nem utoljára rendezték meg a Bakfark-Benedek Speciális Művészeti Fesztivált Oroszlányban, ahol sérült és ép gyerekek közösen mutathatták meg, hogy miben tehetségesek.
Első alkalommal, de minden bizonnyal nem utoljára rendezték meg a Bakfark-Benedek Speciális Művészeti Fesztivált Oroszlányban.
Forrás: Beküldött fotó
Együttműködés, nyitottság, befogadás – ezeken alapul a Benedek Elek Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény és a Bakfark Bálint Művészeti Iskola szoros kapcsolata.
– Öt-hat évvel ezelőtt megnőtt az igény arra, hogy speciális nevelési igényű gyerekek is részt vehessenek a Bakfark művészeti oktatásán. Iskolánk két tanára ekkor kezdett el komolyan foglalkozni a témával. A közös rendezvények és a továbbképzések segítettek megérteni a sajátos nevelési igényű gyerekek eltérő világát – mondta el a Kemma.hu-nak Domina József, a művészeti iskola igazgatója.
Az első Bakfark–Benedek Speciális Művészeti Fesztiválra a két intézmény tanulóin kívül Dadról, Mórról, Tatáról, Kömlődről és Tatabányáról is érkeztek vendégek és fellépők egyaránt. A színpadon néha megszeppenve álló, de töretlenül lelkes fiatalok zenés-táncos produkcióikat mutatták be. A diákok zenekar, egyéni hangszer, egyéni ének, hagyományőrző és modern tánc kategóriákban mutathatták meg tehetségüket. Ugyan a legjobb produkciókat a zsűri arany, ezüst és bronz minősítéssel jutalmazta, a fesztivál egyáltalán nem a versenyről, annál inkább az együttműködésről szólt.
A fesztivál megnyitóján elhangzott: öt évvel ezelőtt a Bakfark felvállalta az értelmileg akadályozott és autista gyerekek szintetizátoroktatását, ezzel létrehozva a Szintikék zenekart. Tolmácsolásukban így új értelmet nyert a művészeti nevelés és a tehetséggondozás. A sérült gyermekek tehetséggondozása művészeti iskolai keretek között itt valósult meg az országban először. Emellett országosan is egyedülálló siker, hogy a sérült fiatalok kottából is tudnak játszani.
Czunyiné dr. Bertalan Judit beszédében kiemelte: a két iskola kapcsolatában az az igazán szép, hogy a gyerekek érdekében nyitott együttműködésben tudnak dolgozni, nem egymás mellett, hanem együtt.
– A művészet, zene és tánc nyelve olyan egyetemes pedagógiai nyelv, melyen keresztül nincs az a diák, aki ne lenne megszólítható. Ebből az együttműködésből mindkét iskola diákjai csak profitálhatnak – fejtette ki a térség országgyűlési képviselője.
Élményhez juttatni
Lazók Zoltán polgármester a fesztivál és a két tanintézmény összetartása kapcsán elmondta: a művészeti nevelés célja a gyerekek élményhez juttatása. – A művészet, az alkotás a személyiség azon részét is aktiválja, amit szavakkal nem lehet elérni. A ritmus és tempó érzékelése, utánzása fejleszti a sérült fiatalok mozgását, hallását és számos más készségre is pozitív hatással van – mondta a polgármester, majd hozzátette: a két iskola együttműködésére már korábban is volt példa, és bízik benne, hogy a továbbiakban is jól megértik egymást, és szívesen dolgoznak továbbra is együtt.