2018.04.02. 07:11
Tudja, hol húsvétozik Lúdas Matyi? Ahol a tojásokat patkolják! (galéria, videó)
A Szentendrei Skanzen szezonnyitó hétvégéjén minden a húsvétról szólt, illetve szól még hétfőn is. Lúdas Matyi mellett népmesei hőseink, népi hagyományaink elevenednek meg ezekben a napokban itt.
Lúdas Matyi
Fotó: Szűr Annamária/24 Óra
A hidegebb, szeles-esős idő sem vette el sokak kedvét attól, hogy a Szentendrei Skanzenben ismerje meg a húsvéti ünnepkör szokásait, hagyományait a hét végén. Lúdas Matyi ezúttal nem Döbrögin verte vissza háromszor, amit kapott, hanem ízes szóval, kedélyesen köszöntötte a vendégeket, akik számos előadást nézhettek meg, és maguk is kipróbálhatták mára már-már feledésbe merült húsvéti szokásainkat.
A skanzenben hazánk különböző tájegységeibe csöppenve ismerhetjük meg, hogyan éltek eleink, és hogyan ünnepelték a húsvétot. Bizony, akkoriban még nem a pénzgyűjtésről szólt a locsolkodás, sokkal inkább a párválasztásról. Ezt mutatják be például a Lajta néptáncegyüttes tagjai, akik énekben, táncban és zenében is felidézték ezeket a szokásokat vasárnap, míg hétfőn igazi vödrös locsolásnak lesz helyszíne az ásványrárói ház udvara.
Persze, ha már locsolás, a tojásdíszítés sem maradhat el. Itt azonban nem tabelttás, poros tojásfestésre kell gondolni: a berzselés, írókázás, patkolás csínját-bínját is megismerhetik az érdeklődők, hogy jövőre (vagy akár most is) a legkülönlegesebb tojásokkal ajándékozhassák meg a legényeket, akik bizony a skanzenben is faraghatnak teljesen új locsolóverseket.
Tavaszköszöntő a skanzenben
A skanzen az idén a Családok Éve kezdeményezéshez kapcsolódva több portán is kiemelten fókuszál a legkisebbekre. A hajdúbagosi portán például a népmesék birodalma elevenedik meg, míg a bogyoszlóin gólyalábasok is várják a gyerekeket, az undin pedig családi betyárkodásra is várják a vendégeket. A hűvösebb, szeles időben persze többen gyorsan szedték a lábukat a porták között, nem csoda, hogy egy-egy helyszínen színültig teltek a szobák, ajtók, kézműves foglalkozások, de azért a nagykunsági állattartó tanyán is sokan igyekeztek megsimogatni a nyuszit, a szamarat, miközben szájtátva nézték, milyen óriási is a szürkemarha, hogyan béget a rackajuh, és miért csahol a kutya. Eláruljuk: a babakocsi látványához nincsenek igazán hozzászokva az egyébként békés és csendes ebek.
A skanzenre pár óra mindenesetre nem elég. Egész napos program ez, és ez nem csak családoknak, hanem baráti társaságoknak is, hiszen a húsvét nemcsak a gyerekeké, hanem mindannyiunké. Ahogy néphagyományaink is.