Temetők az űrből

2025.06.09. 15:01

Elképesztő régészeti felfedezés: 1000 sírhelyet találtak Tatabánya határában

Több száz, akár ezer sírhelyet is rejthet az a nemrég felfedezett avar kori temető, amelyre légifelvételek alapján bukkantak rá a szakemberek Tatabánya határában. A Tatabányai Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum közös projektjének eredménye nemcsak helytörténeti szempontból figyelemre méltó, de országos jelentőségű régészeti felfedezés.

2025 áprilisában Tatabánya határában új régészeti lelőhelyet sikerült azonosítani. A becslések szerint akár ezer sírból is állhat az egykori temető, amely egy nagyobb településhez tartozhatott.

2025 áprilisában Tatabánya határában új régészeti lelőhelyet sikerült azonosítani. A becslések szerint akár 1000 sírból is állhat a temető, amely egy nagyobb településhez tartozhatott Új régészei lelőhely
Új régészeti lelőhely: becslések szerint akár 1000 sírból is állhat a temető, amely egy nagyobb településhez tartozhatott
Forrás: Tatabányai Múzeum/Facebook

Légifelvétel jelezte a régészeti szenzációt

A felfedezés kulcsa a modern technológiában rejlett: légifelvétel és műholdkép alapján sikerült azonosítani a gabonában kirajzolódó, szabályos, sötétebb színű négyszög alakzatokat. EAz ilyen növényjelek gyakran jelzik sírok vagy más régészeti struktúrák jelenlétét a talaj alatt. A képek alapján hamar egyértelművé vált: egy jelentős kiterjedésű, népvándorlás kori temető található Tatabánya határában. A feltárás a MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézet Topográfiai Osztály és a Tatabányai Múzeum együttműködésében történt, miután Papp Attila a Nemzeti Múzeum régésze megkereste a Tatabányai Múzeumot, azzal, hogy furcsa elszíneződéseket lát a gabonatáblán.

A légifelvételen gyönyörűen kirajzolódtak a négyszögletes sírszerkezetek.

– mondta el Pál Gabriella régész, a Tatabányai Múzeum igazgatója a múzeum közösségi oldalára posztolt videóban.

Szondázó ásatás erősítette meg a feltételezést

A beazonosítást követően a múzeumok közös, úgynevezett szondázó ásatást végeztek: egy 3-szor 5 méteres területet tártak fel. Itt két nyugat-keleti tájolású sírhelyet találta. Sajnos azonban korábban már mindkettőt kirabolták, de a megmaradt leletanyag így is megerősítette a feltételezést: avar kori temetőről van szó. Mint azt Pál Gabriella elárulta, a leletek alapján egyértelműen megállapítható, hogy népvándorlás kori, nagy sírszámú temetőről van szó.

 Ez nemcsak Tatabányának, hanem a magyar régészetnek is komoly eredmény.

– tette hozzá.

Több száz, akár ezer sír is lehet a területen

Papp Attila, a Magyar Nemzeti Múzeum NRI Topográfiai Osztályán dolgozó régész elmondta: a légifelvételek alapján 500 és 1000 közé tehető a sírok száma, és a sírsűrűség, tájolás, valamint a feltárt temetkezési szokások alapján szinte bizonyosan avar kori közösség temetkezési helyéről van szó.

Egyértelműen rönkkoporsós temetkezést találtunk, az égésnyomok és szenülések alapján a faanyag részben konzerválódott, ez különösen izgalmas a régészet számára. A kirablás időpontját is nagyjából be tudjuk lőni a csontok és koporsófedél állapota alapján.

– mondta Papp Attila.

Temetők az űrből: ásatás légifelvétel alapján

Ez a tatabányai eset egy országos kutatási program, a „Temetők az űrből” része, amelynek célja a régészet új módszereinek alkalmazása, többek között műholdas és drónos felvételek alapján történő azonosítás, amelyet utólag erősítenem meg a helyszíni ásatásokkal. 

Olyan helyszíneket tudunk így feltérképezni, amelyek korábban teljesen ismeretlenek voltak a tudományos közeg számára is. Ez egyértelműen új távlatokat nyit a régészeti lelőhelyek feltárásában.

– hangsúlyozta Papp Attila.

A tatabányai síroknak régészeti jelentősége van

A mostani felfedezés újra felhívja a figyelmet arra, hogy Tatabánya térsége rendkívül gazdag régészeti emlékekben. A város határában talált temető nemcsak szakmai körökben, de helytörténeti szempontból is különösen értékes. A Tatabányai Múzeum számára ez újabb lehetőséget kínál a gyűjtemény bővítésére, a helyi múlt jobb megértésére, és a közösség bevonására.

Mesterségesen torzított koponya is előkerült Dózsakertben

Mint arról korábban beszámoltunk, 2021-ben kezdődő földmunkák során szenzációs régészeti leletek bukkantak elő Tatabányán. Dózsakertben akkor bronzkori és vaskori tárgyak, valamint néhány Árpád-kori sír is előkerült.

Később újabb, germánokhoz köthető sír került elő a tatabányai ásatás során. Benne egy mesterségesen torzított koponyával.

A mostani lelőhelyről készült légifelvételek, az ásatás eredményei és a kutatás során gyűjtött adatok még részletesebb feltárások és vizsgálatok előtt állnak. A régészek remélik, hogy további részeket is feltárhatnak majd a területen.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában