2025.05.21. 19:44
Véres varjútámadások Tatabányán: szemtanú és szakember is megszólalt
Példa nélküli és egészen ijesztő, ami Sárberekben történt. A varjútámadások agresszióvá fajultak a tatabányai lakótelepen. Még a szakember is megdöbbent. Egy idős néni kórházi ellátásra szorult a varjak okozta sebek miatt, de nem ő volt az egyetlen áldozat. Egy szemtanú elmesélte, mit látott.
Mint arról kedden beszámoltunk, az elmúlt napokban több embert is varjútámadás ért Tatabányán, május 20-án azonban olyannyira elfajult a helyzet, hogy az még a szakembereket is megdöbbentette. Egy idős nőt kórházba kellett vinni a varjak okozta sebek miatt. És a varjak támadása miatt végül rendőri beavatkozásra volt szükség. Egy szemtanú szerint a varjak folyamatosan támadták az embereket.

Fotó: Hagymási Bence / Forrás: 24 Óra
Mondhatni rémálomból lett valóság, és az idős néni szabályosan sokkot kapott, amikor rátámadtak a madarak az utcán. Olyan súlyos sebeket ejtettek rajta, hogy kórházi ellátásra szorult. A helyszínre vonultak a rendőrök is, akik védőfelszerelést viselve tettek pontot a durva támadások végére azzal, hogy befogták és elvitték a fiókát.
Veszélyes varjak támadtak az emberekre
Néhány dolmányos varjú rettegésben tartotta a lakókat. A 307-es tömb lakói, de a környékbeliek és az ott lévő játszótérre látogatók is féltek a varjútámadásoktól. A madarak az emberi jelenlétre azonnal fenyegető hangokkal reagáltak, a rárepülő magatartás, természetes, fiókaféltő ijesztgetés pedig agresszióba fordult.
GALÉRIA: Véres varjútámadás Tatabányán (Fotók: H.B.)
Fotók: Hagymási BenceSzabó Máté, a Duna-Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őre soha nem tapasztalt még olyat, hogy a riasztgatás, elkergetés, amit a dolmányos varjak csinálnak, támadássá fajul.
– Teóriákat lehet csak gyártani a történtekre, például azt, hogy az egyik szülő madarat ember nevelte, ezért az állat nem félt, még annyira sem, mint a többi városi társa. A varjak okos madarak, egy 3-4 éves gyerek értelmi szintjén vannak, bevésődhet náluk az ember közelsége, az, hogy egészen közel is mehetnek hozzá – vetette fel a szakember, hozzátéve, hogy az esetleges menekülés, csapkodás sem jó védekezés, hiszen ezek mind jobban felhergelik a madarakat.
Arra a kérdésre, megoldást jelenthet-e a tatabányai varjútámadásokra az, amit Ajkán csinálnak, hogy ragadozó madarakkal riasztják el a varjakat, azt mondta, szerinte ez csak ideiglenes megoldás lehet, vagy valóban hosszú távon és rendszeresen kell csinálni. Mint fogalmazott:
A ragadozó madarak röptetése és jelenléte valóban riasztólag hat, de csak átmeneti eredményt hoz, így folyton ismételni kell.
Szabó Máté ugyanakkor kiemelte, hogy azzal, hogy a fióka elkerült a helyszínről, a probléma megoldódik. Megtudtuk tőle, hogy a rendőrök beavatkozását nem úgy kell felfogni, hogy a kialakult helyzet miatt egy madárcsaládot szakítottak ketté.
A fiókát tudomásom szerint a székesfehérvári Vadmadárkórház fogadta be. De ők is néhány napig gondozzák csak, hiszen már majdnem teljesen életképes és szabadon engedhető. Pár nap múlva a szüleit is végleg háthahagyta volna, hogy önálló életet éljen, világot lásson.
– nyugtatta meg a fióka sorsáért aggódókat a természetvédelmi szakember, aki szerint júniusban még számítani kell a dolmányos varjak fiókaféltő magatartására.
Varjútámadás a szemtanú szerint
Az idős hölgyet, akit a legsúlyosabb támadás ért, és aki kórházi ellátásra is szorult, a sebek ellátása és a tetanusz elleni védőoltás beadása után hazaengedték.
A támadással kapcsolatban egy szemtanú úgy emlékezett vissza, hogy a megtámadott hölgy átsétált a fák alatt, ám nem sokkal mellette egy kisvarjú volt a fűben.
Nem vette észre időben, és két varjú elkezdett felé repülni. Elég közel merészkedtek, és ő elkezdte hessegetni őket, majd eltűnt a tömb oldalánál. Pár percre rá azonban visszajött, hogy segítsünk neki, mert a fejét megkapták a madarak, és vérzik neki
– idézte vissza a történteket az egyik szemtanú.