Nem játék!

2025.05.11. 19:50

Trambulin: ugródeszka a baleseti ügyeletre?

Egyre több gyerek sérül meg ugrálás közben, pedig a legtöbb eset megelőzhető lenne. A trambulinbaleset nem játék, hanem súlyos kockázat, ha nincs szabály és felügyelet.

Tavasszal és nyáron újra előkerülnek a kert végében a trambulinok – a gyerekek imádják, a szülők pedig gyakran örülnek, hogy végre levezetik az energiájukat. Csakhogy a trambulin nem játék. És ezt egyre többen sajnos már csak a baleseti ügyeleten értik meg. A trambulinbaleset komoly sérüléssel is járhat. 

Egyre több gyerek sérül meg ugrálás közben, pedig a legtöbb eset megelőzhető lenne. A trambulinbaleset nem játék, hanem súlyos kockázat, ha nincs szabály és felügyelet.
A gyermekorvos arra figyelmeztet, hogy a trambulinbaleset egyik fő oka, ha egyszerre több gyerek ugrál
Fotó: Nagy Balázs

A Heim Pál Gyermekkórház sebészetére egyetlen nap alatt négy trambulinsérült gyereket kellett ellátni. Az intézmény közösségi oldalán közzétett röntgenképen megmutatták, hogy milyen az, amikor a combcsont bánja az önfeledt ugrálást. A poszt szerint „nem ritka, ha több gyerek ugrál egyszerre, nincs biztonsági háló vagy megfelelő felügyelet.” A figyelmeztetés egyértelmű: a trambulin nem játék, ha nem használják biztonságosan.

A trambulinbaleset komoly sérüléssel járhat

Hasonló tapasztalatokról számolt be dr. Bense Tamás esztergomi gyermekorvos is, aki szerint a trambulin sérülések többsége nagy energiájú trauma, amely akár hosszú hónapok alatt gyógyulhat meg csak teljesen. 

– Lábszártörés, ficam, zúzódás, szalagszakadás, ezek a leggyakoribb esetek, de koponyasérülés is előfordulhat, ha a gyerek kiesik a trambulinból – sorolta a gyerekorvos, akinek a praxisában szerencsére még csak trambulin okozta zúzódásokkal, ficamokkal találkozott, azonban kollégái már sokkal súlyosabb sérülésekről számoltak be neki. Ugyanis sokan nem szeretik behúzni a cipzárt, a gyerekek azonban nem tudják megfelelően irányitani az ugrásukat. Ha valaki véletlenül kiesik a trambulinból, akár súlyos koponyatörést is szenvedhet. 

A Heim Pál Gyermekkórház orvosai arra figyelmeztetnek, hogy akár combcsonttörés is lehet a féktelen játék vége


– A legnagyobb veszélyforrás az, ha több gyerek ugrál egyszerre, ugyanis ilyenkor az ütések felerősödnek, és az esések is kiszámíthatatlanok  – figyelmeztetett a szakember, aki szerint nem szabad elfelejteni, hogy a trambulin valójában sporteszköz, és nem játék. Ezért nem is való akárkinek.

– Természetesen az én gyermekeim is trambulinoztak már, és nagyon szeretik. Azonban nagyon fontos, hogy nem lehet mindenkit beengedni. Alapvetően inkább iskoláskortól ajánlott, mert ők talán már jobban fel tudják mérni a veszélyt, illetve a csontjaik és ízületeik már erősebbek. Illetve mindig csak egy gyerek használja egyszerre  – figyelmeztet az orvos. 

  • Alapvető biztonsági szabályok a trambulinban az orvos szerint:
    A cipzárt zárjuk be, ha hálós trambulinról van szó
  • Ne engedjük, hogy valaki bemásszon alá
  • Legyenek védőszivacsok a rugók körül
  • És talán a legfontosabb: maradjunk a gyerek mellett

Nem játék

A traumatológusok tapasztalata szerint a legtöbb szülő nem érzékeli, mekkora energiák szabadulnak fel egy-egy ugrásnál, és milyen könnyen válhat a játékból komoly baleset.

– A csontok és ízületek stabilitása gyerekkorban még fejlődésben van. A túl nagy terhelés könnyen kárt okozhat  – tette hozzá Bense doktor. 
A szakértők nem a trambulin ellen beszélnek, csak a tudatos használatért emelnek szót. Egy kis odafigyeléssel rengeteg sérülés megelőzhető lenne. Hiszen – ahogy a Heim Pál posztja is fogalmaz: „Megelőzni mindig könnyebb, mint gyógyítani.”

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában