2025.05.22. 10:59
Tata szíve páncélozott: új korszakot ír a Klapka-dandár
Gyerekként még csak harckocsit rajzolt, ma a magyar páncélosdandár élén áll. Tóth István ezredes szerint Tata nemcsak múltjában, hanem jövőjében is páncélozott erő.
– A páncélosdandár Tatán van otthon, és ez a város büszke lehet rá – mondta Tóth István ezredes, a Klapka György 1. Páncélosdandár parancsnoka a Magyar Honvédség Fokozott Hanghatás című podcastjében. A parancsnok szerint a tatai dandár nemcsak haditechnikában, de elhivatottságban is kiemelkedik.

Forrás: tata.hu
Az ezredes kiemelte: Tata a magyar páncélos hagyományok egyik központja, és a dandár jövője szorosan összefonódik a város életével. Az utóbbi években megindult fejlesztéseknek köszönhetően új korszak kezdődött a helyőrség történetében – modern eszközök, megújuló infrastruktúra és a kiképzési rendszer átalakítása jelzi az előrelépést.
Tóth István ezredes: a személyes kapcsolatok jelentik a legtöbbet
Tóth István maga sem katonacsaládból származik – sőt, fiatalként nem is tervezett honvédségi pályát. Mint mondta, egy középiskolai barát példáját követve jelentkezett harckocsizó katonának, és végül élete egyik legmeghatározóbb döntése lett ez.
– Gyerekként mindig harckocsit rajzoltam, valószínűleg csak idő kérdése volt, hogy egyszer tényleg beleülhessek egybe – fogalmazott az ezredes.
Szakmai pályájának csúcspontjai közé tartozott a 2007-es amerikai továbbképzés is, ahol hadtestszintű tervezésről tanult. A legnagyobb tanulság azonban nem az elmélet volt, hanem az, amit a tanárok már az elején megjósoltak: a személyes kapcsolatok jelentik a legtöbbet. A kötelékek azóta is megmaradtak, és ezek az élmények ma is formálják a vezetési stílusát.
Külföldön is bizonyított
Tóth István több külszolgálaton is részt vett: Afganisztánban egy magyar-amerikai kontingens parancsnokaként szolgált.
– Azt akartuk, hogy mindenki egy csapatként érezze magát, ezért a műveleti kommunikáció kizárólag angolul zajlott. A közös munka sikeres volt, ezt a katonáink azóta is példaként emlegetik. Parancsnokként Hódmezővásárhelyen is kipróbálhatta magát, ahol a teljes helyőrségért felelt.
– Őszintén szólva, először kicsit tartottam a feladattól, de utólag azt mondom: nagyon sokat tanultam. Meg kellett tanulni jól kommunikálni, bizalmat építeni, és olyan döntéseket hozni, amelyekért valóban felelősséget vállalok. Ezek a helyzetek edzenek meg igazán egy vezetőt. Ma ismét Tatán szolgál, immár a Klapka György 1. Páncélosdandár élén. Úgy érzi, különleges időszakban dolgozhat: a honvédség megújulása, a fiatalabb generációk megszólítása, a haditechnikai fejlesztések és az új kiképzési módszerek olyan izgalmas feladatokat adnak, amelyek hosszú távon is meghatározhatják a dandár jövőjét.
– Tata mindig is fontos szerepet játszott a magyar páncélos hagyományokban. Most rajtunk a sor, hogy ezt a múltat méltón továbbvigyük, és a jövőbe is átmentsük – fogalmazott a dandárparancsnok.