2025.05.22. 07:27
Gyermekorvos beszélt a vármegyei helyzetről: skarlát és bárányhimlő is van
Újra felütötték a fejüket a gyermekeket érintő betegségek. Tatabányai gyermekorvos beszélt a skarlát, bárányhimlő és a többi gyermek kór mostani helyzetéről.
A tavaszi időszakban a gyerekek körében elterjedtebb szezonális betegségekről beszélt nekünk Dr. Rákóczi Ferenc, tatabányai gyermekorvos. Jelenleg több skarlát és bárányhimlő eset is van a vármegyében, de a szakember szerint megfelelő orvosi ellátás mellett nincs ok aggodalomra. A fertőző betegségek természetes részei a kisgyerekek életének, és fontos szerepük van az immunrendszer fejlődésében.

Fotó: picture alliance / Forrás: Getty Images / Illusztráció
A skarlát és bárányhimlő kezelése és következményei
A gyermekorvos hangsúlyozta, hogy mindkét betegség szezonális jellegű, tavasszal gyakrabban fordulnak elő:
A szezonális betegségek halmozódnak bizonyos időszakokban. Ilyenkor tavasszal skarlát és bárányhimlő szokott lenni, bár a védőoltás miatt kevesebb eset van, de ettől függetlenül előfordul.
A bárányhimlő esetében fontos tudni, hogy rendkívül fertőző, viszonylag könnyen terjed a gyerekek között, főleg óvodai és iskolai közösségekben. A betegség jellemző tünetei a kiütések, láz és fáradtság, amelyek általában egy-két hét alatt elmúlnak. A skarlát szintén gyakori gyerekbetegség, amelyet Streptococcus baktérium okoz. Jellemzői a magas láz, torokfájás és a test nagy részén megjelenő apró, vörös kiütések.
Az orvos felhívta a figyelmet arra, hogy ugyan lehetnek szövődményei ezeknek a fertőző betegségeknek, de időben elkezdett terápiával általában jól gyógyulnak. A bárányhimlő ellen létezik védőoltás, amely bár nem kötelező, sok szülő választja gyermeke számára.
A gyermekorvos azt is elmondta, hogy ezeken a betegségeken átesni segít megerősíteni a gyerekek immunrendszerét. Azonban mindenképpen javasolt orvoshoz fordulni a betegség kezdetén, hogy a megfelelő kezelést időben el lehessen kezdeni, és a lehetséges szövődményeket meg lehessen előzni.
Ezek a betegségek arra valók, hogy megedzék az immunrendszert. Vannak olyanok, amiknek lehetnek szövődményei, nyilván erre figyelni kell. Ezért kell mindenképp a gyereket orvoshoz vinni, aki el tudja mondani mi kell szem előtt tartani a beteg gyerek esetében.
Fontos, hogy a beteg gyermeket a többi kisgyerektől elkülönítve tartsuk otthon, amíg a fertőzés fennáll, ezzel megakadályozva a tavaszi betegségek további terjedését a közösségekben. A higiéniai szabályok betartása és a rendszeres kézmosás is jelentősen csökkenti a fertőzés kockázatát.