Kemma.hu videó

2025.05.23. 19:58

Hétvégén érdemes ellátogatni a Rüdiger-tavakhoz +fotók, videó

Remek hétvégi, gyereknapi, családi program lehet, ha ellátogatunk Komárom egyik szép részére. A Rüdiger-tavak partján, illetve annak környékén jót pihenhetünk, sétálhatunk, sportolhatunk, tanulmányozhatjuk a madárvilágot, egyéb állatvilágot, növényzetet. Ha esetleg most vasárnap délelőtt megy valaki, gyermeke akár részt vehet a Lurkó-kupa horgászversenyen is.

A Madách Imre utcában és környékén ingyenes parkolási lehetőségek állnak rendelkezésre, de a vasútállomásról, az autóbusz-pályaudvarról, tempónktól függően körülbelül 20-30 perces sétával is megközelíthetjük a helyszínt. A Rüdiger-tavak közelében találjuk a városházát és az Igmándi erődöt is, ha esetleg még további, közeli látványra vágyna valaki.

A Rüdiger-tavak partján, illetve annak környékén jót pihenhetünk, sétálhatunk, sportolhatunk, tanulmányozhatjuk a madárvilágot, egyéb állatvilágot, növényzetet
A Rüdiger-tavak partján, illetve annak környékén jót pihenhetünk, sétálhatunk, sportolhatunk, tanulmányozhatjuk a madárvilágot, egyéb állatvilágot, növényzetet
Fotó: Kovács László / Forrás: 24  Óra

Bár korábban többen azt publikálták, hogy a Rüdiger-tó nevét Fjodor Vasziljevics Rüdiger orosz tábornokról kapta, ám mostanában már sok helyen arról lehetett olvasni, a helytörténeti kutatások alapján valószínűbb, hogy a név a komáromi Rüdiger családhoz köthető. Ők voltak a terület tulajdonosai a 19. század végén és a 20. század elején.

A Magyar Nemzeti Levéltár írásában az áll, hogy a tavak kialakítása az 1960-as évek elején kezdődött. 1961-ben a város lakossága társadalmi munkában megkezdte a tó lecsapolását és parkosítását. A munkálatokban mintegy 100 szovjet katona is részt vett.

A két tó egy nagyobb és egy kisebb medencéből áll, körülbelül 500 méter hosszúak és 100 méter szélesek.

A zoldkomarom.hu azt írja, Komárom egyik legkülönlegesebb természeti értéke a Rüdiger-tavak és azok környezete, amely nemcsak lenyűgöző élővilágával, hanem tanösvényével is várja a természetkedvelőket. Ez a terület 1992 óta helyi védettséget élvez, különleges állattani, növénytani és tájképi értékeinek köszönhetően.

A Rüdiger-tavak ökoszisztémája messze túlmutat egy átlagos városi horgásztó világán: élővilága rendkívül sokszínű és gazdag, számos védett és fokozottan védett fajnak ad otthont. A tavaknál több mint 50 madárfajt figyeltek meg, melyek harmada vízi vagy vízparti életmódot folytat. A nádasok, fák és sekély víz által nyújtott biztonságos környezet ideális táplálkozó- és fészkelőhelyet biztosít olyan madaraknak, mint a tőkés réce, szürke gém, törpegém, jégmadár vagy a bakcsó. A madármegfigyelés kedvelői sirályokkal, kormoránokkal és akár nyári ludakkal is találkozhatnak.

Az ismertetőben azt is írják, hogy a vízparti növényzet és a csendes környezet ideális élőhelyet teremt rejtőzködő életmódú emlősöknek is. Előfordulnak különféle denevérfajok, és a fokozottan védett vidra is megjelent már a területen. A 2013-as árvíz idején ideiglenesen eurázsiai hódok is betelepültek, melyeket később a WWF Magyarország segítségével más élőhelyre helyeztek át.

Halak, ízeltlábúak, kétéltűek, hüllők és emlősök is élnek itt, például mocsári teknős, vízisikló, vidra és különféle békafajok. A part menti nádasok és gyékényesek mellett mocsári ciprusok, fűzfák és virágzó lágyszárú növények gazdagítják a tájat.

A Rüdiger-tavak tanösvénye lehetőséget ad arra, hogy az érdeklődők közelebbről is megismerjék a terület élővilágát. Akik ellátogatnak oda, biztosan nem fognak unatkozni, mindig történik valami. Ezekben a napokban sok kisgyerek a kiskacsák látványa miatt kéri szüleit, hogy vigyék ki őket a tóhoz, mások pecázni szeretnének ott, vagy futni, a szabadtéri fitnesz eszközöket igénybe venni, vagy éppen focizni. A szépen karbantartott pályán hálós kapuk vannak, az idősebbek jól tudják, hogy ez hatalmas dolog.

Kecskék a szigeten
Másfél évvel ezelőtt, egy szép nyári napon a Facebookon többen arról írtak, hogy kecskéket láttak a Rüdiger-tó egyik szigetén. Először kicsit hitetlenkedve fogadtuk a történetet, arra gondolván, talán túl erősen süthetett a nap. A tó partján sétálgatva azonban mekegést hallottunk, és kiderült, valóban kecskék lakják a szigetet. Négy kecske legelészett békésen, egyfajta bio fűnyíróként funkcionálva. Nem tudjuk, hogy kerültek a szigetre, kinek a tulajdonai, illetve meddig laktak ott. A következő nyáron már egyszer sem találkoztunk velük a környéken...

Ottjártunkkor azt is láthattuk, hogy több fa alatt, kis táblákról megtudhatjuk az elnevezésüket, néhányról pedig azt is, hogy egykoron kik ültették. Láttuk még ott például, hogy a város díszpolgára, Kecskés László helytörténész, a Klapka György Múzeum alapítója emlékére sétányt neveztek el és emléktáblán is olvasható a neve.

Aki távolabbról érkezett és megéhezne, a tó partján álló csárdába is betérhet. A csülkös bablevest és egy régóta népszerű specialistásukat, az Omlósi csülköt ajánljuk a figyelmükbe.

Dióhéjban a Rüdiger-tavakról

  • Elhelyezkedése: Komárom, Madách Imre út 10.
  • Mérete: Két tóból állnak – egy nagyobb és egy kisebb medencéből – körülbelül 500 méter hosszúak és 100 méter szélesek.
  • Mélysége: Átlagosan alig több mint 1 méter.
  • Területe: 7,1 hektár, 1992 óta helyi természetvédelmi oltalom alatt áll.
  • Tulajdonosa: Komárom Város Önkormányzata.
  • Üzemeltetője: Komáromi Horgász Egyesület.
    További gyereknapi ajánlataink a Komáromi járásból
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában